Постанова від 24.03.2017 по справі 348/2263/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/2263/16-а

24 березня 2017 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді- Грещука Р.П.,

секретаря - Клекот Л.М.,

з участю представника відповідача - Жукової О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови у здійсненні перерахунку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови у здійсненні перерахунку пенсії.

Причиною звернення до суду стало те, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському ОУПФУ Івано-Франківської області, де отримує пенсію за віком з 10.06.2011 року.

Весь стаж її роботи підтверджується відповідними записами у трудовій книжці з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, переведення та звільнення.

У 2011 році вона звернулася до відповідача (на той час управління ПФУ в Надвірнянського району) про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». Оскільки у неї був достатній вік та стаж державної служби для призначення пенсії як державному службовцю, така пенсія була призначена їй з 10.06.2011 року в розмірі 90% від розміру заробітної плати.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.05.2016 р., вона 22.08.2016 року звернулася до Надвірнянського ОУПФУ Івано-Франківської області із заявою про проведення перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю. Для підтвердження змін у заробітній платі нею було подано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації 19.08.2016 року за № 46 .

На її заяву відповідач своїм листом № 202/Б-15 від 29.08.2016 року відмовив їй в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з посиланням на те, що до Закону України «Про державну службу» були внесені відповідні зміни.

Вважає такі дії Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними.

В судове засідання позивач не прибула. Натомість на адресу суду направила заяву, в якій просить суд розглянути її позов без її участі.

Свої позовні вимоги підтримує в повному обсязі з підстав, наведених в позовній заяві, просить суд постановити рішення, яким її позов до Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області - задоволити.

Визнати неправомірними дії Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області щодо відмови в проведенні їй перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.05.2016 року.

Зобов'язати Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області здійснити їй з 01.05.2016 року перерахунок пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»( в редакції, що діяла на час призначення їй пенсії) в розмірі 90% від заробітної плати, включивши до сум заробітної плати суми, вказані у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданій Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації 19.08.2016 року за № 46 та виплатити їй недоплачені суми пенсії, а також виплачувати пенсію в подальшому, згідно проведеного перерахунку.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, подала заперечення та пояснила, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Надвірнянському ОУПФ України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком як державний службовець, відповідно до З-ну України « Про державну службу».

На момент призначення пенсії ОСОБА_2 ст. 37 З-ну України «Про державну службу» передбачала, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80% суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалося відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

П.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УП передбачає, що уразі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Тому з 01.06.2015 року пенсії народним депутатам, міністрам, суддям, прокурорам, митникам, податківцям та іншим державним службовцям, в тому числі, і працівникам органів Пенсійного фонду України, призначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсії, призначені до 01.06.2015 року, продовжуватимуть виплачувати у раніше встановленому розмірі.

З 01.05.2016 року вступив в дію новий З-н України «Про державну

службу», яким передбачено право на призначення пенсії на спеціальних умовах

державним службовцям за наступних умов: якщо на дату набрання чинності зазначеного Закону державні службовців займають посади державної служби та мають не менш ніж 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців; якщо на дату набрання чинності Закону особи мають не менш ніж 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (незалежно від факту роботи чи посади за останнім місцем роботи на дату набрання чинності Законом).

Такі посади визначено ст. 25 З-ну України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХИ та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Призначення пенсій державним службовцям здійснюється за нормою статті 37 № 3 723-XII, а саме в розмірі 60% від заробітної плати державного службовця. Перерахунки пенсій державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати даним Законом не передбачено.

На момент призначення пенсії ОСОБА_2 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначалося Постановою КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» №865 від 31.05.2000 року.

Постановою КМ України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови КМ України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМ України.

Тобто, до внесення змін зазначеною вище постановою КМ України, право на перерахунок пенсії безпосередньо було визначено в п. 4 постанови КМ України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Згідно рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005 від 11.10.2005р. згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Окрім цього, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України та Верховного Суду України розуміння сутності гарантій, недопущення звуження змісту та обсягу прав громадян на пенсійне забезпечення, слід підкреслити, що правовідносини по пенсійному забезпеченню (у розгляду випадку - щодо перерахунку пенсії) виникають не в момент звернення за перерахунком пенсії, а в момент виникнення права на проведення такого перерахунку.

Оскільки з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», тому на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям у позивача не виникло право на перерахунок призначеної їй пенсії.

На сьогоднішній день, вважає представник відповідача, державні службовці не мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, оскільки відсутні норма закону, яка б передбачала даний перерахунок.

Просить суд в позові ОСОБА_2 відмовити.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, надані сторонами на виконання вимог ст.71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення позовних вимог та з'ясувавши фактичні обставини справи, перевіривши матеріали справи приходить до висновку про можливість часткового задоволення позову ОСОБА_2, виходячи з наступних підстав:

Відповідно до ст.2 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому зазначеним кодексом, звернутися до суду для оскарження будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту ст.71 КАС України випливає, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності його рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, де отримує пенсію з 10.06.2011 року.

З'ясовано також, що відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_2 від 14.08.1974 року загальний стаж її роботи становить 36 років, 06 місяців, 20 днів, в тому числі стаж державного службовця становить 33 роки, 11 місяців, 13 днів.

Доведено також, що весь стаж роботи ОСОБА_2 підтверджується відповідними записами у трудовій книжці з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, переведення та звільнення.

Як вбачається з пояснень позивача та письмових матеріалів справи ОСОБА_2 пенсія була призначена з 10.06.2011 року в розмірі 90% від розміру заробітної плати.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.05.2016 р., ОСОБА_2 звернулася до Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області із заявою про проведення перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю. Для підтвердження змін у заробітній платі нею було надано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації 19.08.2016 року за № 46, копія якої долучена до матеріалів справи.

На заяву відповідач своїм листом № № 202/Б-15 від 29.08.2016 року відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з посиланням на те, що до Закону України «Про державну службу» були внесені відповідні зміни.

Разом з тим, суд в процесу розгляду справи встановив наступне:

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 90 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

З 01.10.2011 року вступив у силу Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року N 3668-VІ, яким внесено зміни до Закону № 3723-XII, зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166-VІІ, внесено зміни до ст. 37 Закону № 3723-XII і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення ч. 3 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VІІ втратили чинність положення ст. 37 Закону № 3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ та № 1166-VІІ не зазнали змін.

Згідно ст. 37-1 «Про державну службу» № 3723-ХII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким, чином, у позивача є право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст. 37 Закону №3723-ХІІ в редакції до внесення змін Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ.

Для підтвердження підвищення розміру заробітної плати з 01.05.2016 р. ОСОБА_2 було подано до відповідача довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації 19.08.2016 року за № 46.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак, є підставою для задоволення адміністративного позову.

В зв'язку з наведеним, суд вважає, що право позивача на пенсійне забезпечення порушене і захист порушеного права можливий шляхом визнання відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям неправомірною та зобов'язати здійснити позивачу перерахунок пенсій та виплачувати її в подальшому.

Враховуючи викладене, а також те, що позивач, дізнавшись про порушення своїх прав і 29.08.2016 року звернулася із письмовою заявою до Надвірнянського ОУПФ України Івано-Франківської області про перерахунок пенсії як державному службовцю , суд вважає, що її порушене право підлягає захисту з 01.09.2016 року.

А тому, суд, оцінюючи в сукупності здобуті докази по справі прийшов до висновку про можливість часткового задоволення позову ОСОБА_2

Крім того, згідно ч. 1ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, в даному випадку -551 грн. 20 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст. 64-66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788- XІІ від 05.11.1991 р., ст.ст. 33, 35, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723- XІІ від 16.12.1993 р., ст. 2 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97 від 26.06.1997 р., ст. 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24.03.1995р., ст. ст. 6, 11, 71, 94, 99, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови у здійсненні перерахунку пенсії - задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01 травня 2016 року.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 01 вересня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсоток від заробітної плати, включивши до сум заробітної плати суми, вказані у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданій Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації 19.08.2016 року за №46 та виплатити їй недоотримані суми пенсії, а також виплачувати пенсію в подальшому, згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Стягнути з Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в користь ОСОБА_2 -551 грн.20 коп. судових витрат по справі.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Грещук Р.П.

Повний текст постанови виготовлено 28.03.2017 року