Справа № 345/122/17
Провадження № 2-а/345/82/2017
27.03.2017 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі: головуючого - судді Мигович О.М.
секретаря - Шмігель І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калуші адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання до проведення перерахунку недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, -
11.01.2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради, в якому просить визнати бездіяльність відповідача щодо нарахування йому щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі, встановленому ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2016 рік протиправною, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на момент проведених виплат, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є учасником бойових дій та має, відповідно, право на пільги, встановлені законодавством України. Так, згідно із вимогами ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій повинна щорічно до 05 травня виплачуватися разова грошова допомога у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком. П. 20 Р.ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» була змінена ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме зазначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Однак, рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 вказаний пункт визнано таким, що не відповідає Конституції України. Водночас, Кабінет Міністрів України у п.п. 2 п. 1 Постанови №141 від 02.03.2016 встановив, що у 2016 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «;Про жертви нацистських переслідувань» учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 920 грн., тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Посилаючись на ч. 4 ст. 9 КАС України позивач вважає, що він як учасник бойових дій, повинен був отримати до 5 травня 2016 року щорічну разову грошову допомогу у розмірі 4730 грн. Оскільки, Управління соціального захисту населення Калуської міської радипозивачу виплачено 920 грн., останній звернувся до суду із адміністративним позовом.
У зв'язку із встановленням позивачу в 2015 році статусу учасника бойових дій, він має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву в якій вказав, що позов підтримує та просить його задоволити, розгляд справи проводити у його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак подав суду заперечення проти позову в якому просить у задоволенні позову відмовити з наведених у запереченні підстав та розглядати справу у його відсутності.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Калуської міської ради.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.3).
Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються законом України про Державний бюджет на відповідний рік.
Розмір щорічної допомоги до 5 травня визначається Бюджетним кодексом України, Законами України «Про державний бюджет України на 2016 рік», «;Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Виплата вказаної допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно до п. 26 Прикінцевих і перехідних положень Бюджетного кодексу України визначено, що норми і положення ст.ст. 12-16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 за №141 "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і «Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і «Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій - 920 гривень (п. 1 1.1 Постанови).
Управління соціального захисту населення Калуської міської радинараховано та виплачено ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік в розмірі 920,00 грн. (а.с.4).
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що, згідно з частиною першою статті 17 Конституції України, є найважливішою функцією держави.
Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 1-11/2012 від 25 січня 2012 року у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАС України від 22.11.2016 у справі № К/800/31491/16.
Отже, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до положень Бюджетного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», ОСОБА_1 була нарахована та виплачена щорічна допомога за 2016 рік у розмірі 920,00 грн. (а.с.4), а тому суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у зв'язку із безпідставністю.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 11, 94, 99, 100, 158 - 163, 183-2, 186 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання до проведення перерахунку недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій - відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано - Франківської області, а сторонами у цей же ж строк з часу одержання копії постанови.
Головуючий: