Справа № 344/1960/17
Провадження № 3/344/1448/17
17 березня 2017 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Лазарів О.Б., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительку м. Івано-Франківська, вул. Тисменицька, 240/43, працюючою на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення касиром ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс» , за ст. 155-1 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу №26 про адміністративне правопорушення від 03.02.2017 року вбачається, що касир ОСОБА_1 26 січня 2017 року о 16-21 год. в пункті обміну валют по вулиці Незалежності, 11 в місті Івано-Франківську порушила порядок проведення розрахунків при здійсненні обміну валют, а саме, проведення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти без застосування зареєстрованого та опломбованого у встановленому порядку реєстратора розрахункових операцій, не видача розрахункового документа встановленого зразка, чим порушено п.2, 5 ст.4 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
ОСОБА_1 та її захисник ОСОБА_2 в суді вину ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.155-1 ч.1 КУпАП не визнали. Захисник ОСОБА_2 пояснив, що оскільки ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс» в якій працювала на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 є фінансовою установою, тому ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс» повинно використовувати реєстратори розрахункових операцій тільки через шість місяців з моменту затвердження Державною фіскальною службою України Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, до якого внесено модель реєстратора розрахункових операцій, що застосуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, згідно з постановою Правління Національного банку України від 29.12.2015 року № 983.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1, її захисника, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження в справі відповідно до п.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю виходячи з наступного.
Так, ОСОБА_1 ставиться за провину порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, тобто порушення п.2, п.5 ст. 4 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п.2, п.5 ст. 4 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб'єкти господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зобов'язані: 2) проводити операції з купівлі-продажу іноземної валюти через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням у двох примірниках розрахункових документів, що підтверджують виконання цих операцій; 5) видавати особі, яка купує або продає іноземну валюту, перший примірник розрахункового документа на повну суму операції.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно ч.1 ст.1 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
З матеріалів справи, в тому числі із Положення про Івано-Франківське відділення 17 ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс» встановлено, що Івано-Франківське відділення № 17 ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс» в якому працювала та здійснювала операції з купівлі-продажу іноземної валюти 26 січня 2017 року в пункті обміну валют по вулиці Незалежності, 11 в місті Івано-Франківську ОСОБА_1, не є юридичною особою, є структурною одиницею відокремленого підрозділу Операційне Управління ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс», здійснює свою діяльність від імені фінансової установи - ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс».
Відповідно до п.1 Розділу І Інструкції №502 ця інструкція встановлює порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій з готівковою іноземною валютою на території України для уповноважених банків, а також для уповноважених фінансових установ та національного оператора поштового зв'язку, їх кас, пунктів обміну іноземної валюти та пунктів обміну іноземної валюти, що відкриваються банком, фінансовою установою на підставі укладення агентських договорів з юридичною особою резидентом.
Пункт 5 Розділу III Інструкції №502 регламентує порядок проведення операцій із готівковою іноземною валютою. Так, банк, фінансова установа зобов'язані здійснювати валютно-обмінні операції, крім тих, що проводяться через платіжні пристрої, з оформленням квитанції про здійснення валютно-обмінної операції за формою, наведеною в додатку 3 до цієї інструкції. Квитанція про здійснення валютно-обмінної операції виписується у двох примірниках: перший примірник видається фізичній особі, другий - зберігається в паперовій формі в документах дня. Касири каси банку, фінансової установи, пункту обміну валюти зобов'язані видати квитанцію про здійснення валютно- обмінної операції одночасно з прийняттям та видачею фізичній особі коштів. Квитанція про здійснення валютно-обмінної операції повинна видаватися не пізніше завершення операції.
Отже, необхідність фінансовій компанії використовувати при проведенні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти реєстратора розрахункових операцій, регламентована законодавцем у абз.2 п.1 розділу II Інструкції №502, зокрема: фінансова установа, її відокремлені підрозділи та пункти обміну валюти мають право розпочинати роботу після реєстрації РРО в органі доходів і зборів. При цьому, означене положення набирає чинності через шість місяців із дня затвердження Державною фіскальною службою України Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, що до якого внесено модель реєстратора розрахункових операцій, що застосовується для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, згідно з постановою Правління Національного банку України від 29.12.2015 року № 983.
З урахування того, що наказом Державної фіскальної служби від 14.12.2016 року № 1019 затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, тому, положення абз.2 п.7 розділу II Інструкції №502 набирають чинності лише з 14.06.2017 року.
Додатково на підтвердження правомірності дій касира ОСОБА_1 та самої фінансової установи (ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс») слід зазначити, що контролюючим органом було проведено контрольну розрахункову операцію (купівля 10 (п'яти) Євро. На виконання положень Інструкції №520 одночасно з видачею фізичній особі - покупцю коштів, ОСОБА_1 видала перший примірник квитанції № 2 про здійснення валютно-обмінної операції.
З огляду на зазначене вище, на момент здійснення ОСОБА_1 26 січня 2017 року валютно-обмінної операції, а також станом на сьогоднішній день, фінансова установа (ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс») не зобов'язана використовувати у своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій, отже, дії ОСОБА_1 узгоджуються із нормами Інструкції № 520.
Таким чином, судом встановлено, що касир ОСОБА_1 не могла бути суб'єктом адміністративного правопорушення за ст.155-1 ч.1 КУпАП, так як на період охоплених подій протоколом № 26 про адміністративне правопорушення від 03 лютого 2017 року, то вимоги п.2, п.5 ст. 4 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на фінансову установу ТзОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс» не поширювалися, у зв'язку із чим протокол про адміністративне правопорушення за ст.155-1 ч.1 КУпАП складений помилково на ОСОБА_1
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не доведено згідно з законом.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, ст.ст.247, 283-287, 294 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.155-1 ч.1 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Івано-Франківський міський суд.
Суддя О.Б.Лазарів