Ухвала від 28.03.2017 по справі 289/2164/16-ц

Справа № 289/2164/16-ц

Номер провадження 2/289/236/17

Рядок статистичного звіту: 46

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.2017 м. Радомишль

Радомишльський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого - судді НЕВМЕРЖИЦЬКОГО І.М.

при секретарі - ШУБА В.М.

позивача - ОСОБА_1

предст.відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Радомишльського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Радомишльської міськради, ОСОБА_3(Фесюк,ОСОБА_4) ОСОБА_5 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом відновлення меж земельної ділянки,з участю третьої особи без самостійних вимог - ОСОБА_6,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідачів про усунення перешкод у користуванні належною на праві власності земельною ділянкою шляхом відновлення меж земельної ділянки.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі та заявив клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи, виконання якої доручити спеціалістам-експертам Житомирського відділення Київського НДІСЕ( 10014 м.Житомир вул.Театральна,17/20) та зазначив перед експертами перелік питань на вирішення.

Представник Радомишльської міської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні не з»явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином,надіслала до суду письмову заяву,просила справу розглянути без них,при вирішенні справи покладається на розсуд суду.

ОСОБА_3(Фесюк,ОСОБА_4) І.І. в судовому засіданні не з»явилася,про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином причину неявки не зазначила,заяв та клопотань не надіслала.

В судове засідання ОСОБА_6 не з»явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином,причину неявки не повідомила,заяв та клопотань до суду не надіслала.

Земельні відносини в Україні регулюють Конституція України, Земельним кодексом України, а також прийняті відповідно до них нормативно-правові акти.

Земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами.

Згідно зі ст. 116 ЗК України, юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування або за результатами аукціону шляхом передачі земельних ділянок у власність.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальної власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 ЗК України), що зумовлювало виникнення у відповідача зобов'язання по оформленню документів, які посвідчують передачу земельної ділянки в оренду.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України).

В разі переходу права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, з урахуванням прибудинкової території, сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України).

Фактичне користування земельною ділянкою можливе після встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації (ч. З ст. 125 ЗК України).

Право оренди землі оформляється договором (ч. 2 ст. 126 ЗК України).

Згідно ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно ж приписів ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до чинного законодавства міська сільська, селищна) рада, як суб'єкт права на землі комунальної власності, використовує земельні ділянки шляхом передачі їх в оренду зацікавленим особам з метою отримання орендної плати.

В зв'язку з цим слід зазначити про те, що ОСОБА_1 використав своє Конституційне право на приватизацію земельної ділянки площею 0,1000 Га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку,яка розташована за адресою: м.Радомишль Житомирської області вул.Ціолковського, 46,що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю,серії ЖТ № 2127-0021,виданий Радомишльською міською радою 01 листопада 1995 року.

Враховуючи спірні правовідносини між сторонами у справі, судом надавалося доручення земельній комісії Радомишльської міськради провести обстеження меж земельних ділянок №44 та №46 по вул..Ціолковського в м.Радомишлі Житомирської області на предмет порушення суміжним землекористувачем - ОСОБА_3 (Фесюк,ОСОБА_4) І.І.(попередній землекористувач - ОСОБА_4І.),однак доручення не було виконане - «..в зв»язку з відсутністю межових знаків..).

Згідно приписів ст. 22 ч. 2 ЦК України збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода) (п. 2).

Статтею 152 ЗК України встановлено, що Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, у тому числі, шляхом відшкодування заподіяних збитків.

Оскільки відповідач заперечує проти позовних вимог та стверджує, що розмір збитків розраховано невірно, а суд має перевірити його вірність на правильність встановленої суми упущеної вигоди.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976 р. №11 (із змінами та доповненнями) «Про судове рішення» судове рішення є найважливішим актом правосуддя, покликаним забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини, правопорядку та здійснення проголошеного Конституцією принципу верховенства права. Постановлене у справі рішення має бути гранично повним, ясним та чітким.

Відповідно до ст.ст. 8, 212 ЦПК України судове рішення є законним та обґрунтованим лише у випадку всебічного повного та об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності у відповідності з нормами матеріального та процесуального права

Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.

Необхідність судової експертизи в цивільному судочинстві викликана тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які вимагають спеціальних досліджень. Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи.

Суд,дослідивши матеріали справи, вислухавши думку сторін, вважає що клопотання підлягає до задоволення.

Згідно з ч.1 ст. 143 ЦПК України - для з»ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі.

На підставі викладеного,керуючись ст. ст. 143, 144 ЦПК України,суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення судової земельно-технічної експертизи - задовольнити.

Призначити по справі судову земельно-технічну експертизу на предмет обстеження меж земельних ділянок № 44 та № 46 по вул. Ціолковського в місті Радомишлі Житомирської області на предмет наявності порушення ОСОБА_4 межі між земельною ділянкою його та ОСОБА_1, беручи за основу дані земельно-кадастрової документації Державного акту на право приватної власності на землю серії ЖТ № 2127-0021 та Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

На розгляд та вирішення експерта поставити наступні питання:

- Чи відповідає фактичний порядок користування земельними ділянками № 44 та № 46 по вул. Ціолковського в місті Радомишлі Житомирської області правовстановлюючим документам на ці земельні ділянки та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування ?

- Який розмір земельних ділянок знаходиться у користуванні у ОСОБА_3 (раніше у ОСОБА_4) за адресою по вул. Ціолковського, № 44 в м. Радомишлі та у ОСОБА_1 за адресою по вул. Ціолковського, № 46 в м. Радомишлі ?

- Чи порушено ОСОБА_4 межу між земельною ділянкою по вул. Ціолковського, № 44 в м. Радомишлі та земельною ділянкою ОСОБА_1 за адресою по вул. Ціолковського, № 46 в м. Радомишлі ?

- У випадку порушення межі між земельними ділянками № 44 та № 46 по вул. Ціолковського в місті Радомишлі Житомирської області чи можливо її відновити і яким чином та чи не потребує таке відновлення зносу будівель та споруд?

2. Проведення експертизи призначити Житомирському відділенню Київського Науково-дослідного інституту судових експертиз (10014, м. Житомир, вул. Театральна, 17/20).

Попередити фахівців-експертів про кримінальну відповідальність по ст.384,385 КК України.

3. Експертизу провести на підставі матеріалів цивільної справи № 289/2164/16-ц.

Для проведення експертизи залучити фахівця з питання користування земельними ресурсами та дослідити інформаційний лист Державного агентства земельних ресурсів України № 5601/17-11/13 від 03.04.2013 року.

Зобов»язати Відповідача - ОСОБА_3 (Фесюк,ОСОБА_4) І.І. надати фахівцям-експертам вільний доступ на земельну ділянку у разі виникнення необхідності проведення відповідних обмірів та розрахунків.

В разі потреби дозволити провести експертизу за відсутності сторін по справі.

Витрати по сплаті вартості експертизи покласти на позивача по справі - ОСОБА_1

Провадження по справі зупинити на час проведення експертизи.

Апеляційна скарга на Ухвалу в частині зупинення провадження у справі на час проведення експеризи може бути подана до Апеляційного суду Житомирської області через Радомишльський районний суд протягом п!яти днів з дня її проголошення. Особи, які не були присутні під час її проголошення мають право оскаржити Ухвалу протягом п»яти днів з дня отримання її копії.

Ухвала в частині призначення експертизи оскарженню не підлягає, зауваження можуть бути долучені до апеляційної скарги в разі оскарження судового рішення.

Суддя І. М. Невмержицький