Постанова від 23.03.2017 по справі 287/22/17-а

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/22/17-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2017 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі :

головуючого - судді Волощука В.В.

секретаря Федорчук О.В.

з участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Скрита С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.02.2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до УПФ України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії та просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області протиправною. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі призначити їй пенсію за віком з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, на умовах, визначених ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року проживала у цій зоні не менше чотирьох років. Свої вимоги мотивує тим, що вона є громадянкою, яка постійно проживала або постійно працювала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому відмову відповідача у призначенні їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років вважає протиправною.

У судовому засіданні позивачка позов підтримала з підстав, які зазначено в позовній заяві та просить їх задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача заперечує проти позову та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та підставність для їх задоволення виходячи з наступного.

Позивачка при досягненні 52 років і 6 місяців, що підтверджується паспортом серія ВН № 9696544 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.

Відповідач, листом № 4612/03 від 20.12.2016 року відмовив позивачці в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що посвідчення потерпілої 4 категорії НОМЕР_2 від 14.11.1997 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала з 26.04.1986 року по 14.08.2008 в с.Рудня-Бистра, Олевського району Житомирської області, що стверджується довідкою №412 від 03.10.2016 року виданою Руднє-Бистрянською сільською радою (а.с.9), з якої слідує, що позивачка дійсно була зареєстрована та постійно проживала з 26.04.1986 року по 14.08.2008 в с.Рудня-Бистра, Олевського району Житомирської області (постановою КМУ від 23.07.1991 року № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так в ч.2 ст.55 Закону зазначено, що мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

Таким чином, із даної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.

При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

При цьому беручи до уваги, що відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року, відповідно до розділу 2 прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року.

То жінки, які згідно зі статтею 55 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 4 категорії, мають право на зниження пенсійного віку на 5 років, пенсія за віком призначається після досягнення ними такого віку: 52 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1963 року по 31 березня 1964 року.

Із паспорту позивачки вбачається, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6), отже пенсія за віком їй призначається після досягнення нею віку 52 роки 6 місяців та має страховий стаж не менше 15 років.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Судом встановлено, що позивачка 14.11.1997 року отримала посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю НОМЕР_2 (категорія 8).

З матеріалів справи встановлено, що належність позивачки до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивачка має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивач згідно абз.4 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" станом на 01.01.1993 проживала та відпрацювала у зоні посиленого радіологічного контролю не менше чотирьох років. Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.

Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 5 років, то позивачка отримала це право, оскільки з 26.04.1986 року по 14.08.2008 року була зареєстрована та проживала - в с.Рудня-Бистра, Олевського району Житомирської області.

У судовому засіданні встановлено, що реєстрація місця проживання ОСОБА_1, що зазначається у довідці виконавчого комітету Руднє-Бистрянською сільською радою також ніким не оспорювалась.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивачка, у відповідності до ст.55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зниженням, пенсійного віку на 5 років після досягнення 52 років 6 місяців, тобто з 12.09.2016 року, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Статтею 11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Із статті 71 КАС України слідує, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку, судом не встановлено, у судовому засіданні правомірності дій - управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області. Відтак, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача і підставність для їх задоволення.

Позовні вимоги позивачки заявлені в межах строку позовної давності, встановленого ст.99 КАС України.

Крім того, статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже позовна вимога позивачки щодо стягнення на її користь 640.00 грн., витрат на оплату судового збору з Державного бюджету України не підлягає до задоволення, оскільки відповідач по справі відповідно до п.18 ч.1 ст.15 Закону України «Про судовий збір» звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи.

Керуючись: ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 128,160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, яка полягає у відмові у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН:НОМЕР_1, пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, ІПН: 20405093, призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН:НОМЕР_1, пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 12.09.2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, ІПН:20405093, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН:НОМЕР_1, пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 12.09.2016 року.

В решті позову ОСОБА_1, стосовно стягнення із Державного бюджету України на її користь витрат зі сплати судового збору у розмірі 640.00 грн., відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В.В. Волощук