Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/2757/16-а
23 березня 2017 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представників
відповідача Примак Н.І., Ващук Т.А., Дєдух І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької районної ради Житомирської області про визнання нечинним рішення Овруцької районної ради Житомирської області у призначенні та проведенні 22.07.2016 7-ї сесії районної ради та скасування повністю прийнятих на ній рішень , -
Позивач звернувся до суду із позовною заявою і просить визнати нечинним рішення Овруцької районної ради Житомирської області у призначенні та проведенні 22.07.2016 7-ї сесії районної ради та скасувати повністю прийняті на ній рішення, мотивуючи тим, що всупереч положень Регламенту Овруцької районної ради VІІ -го скликання, зокрема п.п.15.5, 16.1-16.13, 17.1.-17.5, вимог Положення про постійні комісії та вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема положень ст.ст. 43,47 вказаного Закону, без обговорення всіх питань порядку денного та прийняття відповідних рішень профільною постійною депутатською комісією з питань агропромислового розвитку, переробної промисловості, земельних ресурсів і відносин, екології та соціального розвитку села, промисловості, будівництва, транспорту, зв'язку та житлово-комунального господарства, у тому числі з питань у змінах до бюджету на 2016 рік й постійною депутатською комісією з питань освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Овруцької районної ради, відповідач незаконно призначив та провів 22 липня 2016 року сьому сесію районної ради. Тим самим завдавши державі та інтересам суспільства значної шкоди.
Крім того, не всі питання порядку денного сесії були розглянуті постійними робочими комісіями за 20 робочих днів до відкриття сесії, виходячи з протоколів їх засідань. Також у день відкриття 7-ї сесії районної ради за 1-1,5 години засідала Президія районної ради, що суперечить положенню п. 15.5 Регламенту - за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав.
Представники відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечили.
Вислухавши пояснення сторін, показання свідків, дослідивши в судовому засіданні письмові докази та надаючи правову оцінку обставинам справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Статтями 43,47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на порушення відповідачем вимог яких посилається позивач, врегульовано наступне.
Так, статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено питання, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях.
В ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» законодавець закріпив правові норми щодо постійних комісій. Так, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.
Постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.
Організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.
Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.
Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею.
Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Відповідно до п.55.7 ст.55 Регламенту Овруцької районної ради 7-го скликання (а.с.140-155), якою визначено загальні умови створення постійних комісій Ради, інші питання, пов'язані з порядком створення, повноваженнями, діяльністю постійних комісій, визначаються Положенням про постійні комісії Ради, рішеннями Ради.
Згідно ч.ч.1-3 розділу 2 Положення про постійні комісії районної ради 7-го скликання (а.с.156-164) постійні комісії районної ради сприяють реалізації повноважень районної ради у питаннях, що належать до її відання та розробляють відповідно до функціональної спрямованості програму дій по стабілізації соціально-економічної ситуації в районі.
Питання діяльності кожної постійної комісії районної ради визначаються функціональною спрямованістю, що розробляється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту роботи районної ради та Положення про постійні комісії.
Постійні комісії вивчають, готують питання про стан та розвиток відповідних галузей народного господарства і соціально-культурного будівництва. Інші питання, які вносяться на розгляд районної ради, розробляють проекти рішень районної ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Розділом 4 Положення про постійні комісії районної ради 7-го скликання визначено функціональну спрямованість постійних комісій.
Аналізуючи пояснення сторін, показання свідків та дослідженні в судовому засіданні письмові докази, суд звертає увагу на неналежну організацію роботи постійних комісій.
Так, не відбулося засідання постійної депутатської комісії з питань агропромислового розвитку, переробної промисловості, земельних ресурсів і відносин, екології та соціального розвитку села, промисловості. будівництва транспорту з причин не досягнення консенсусу в прийнятті рішення щодо порядку розгляду питань порядку денного та неявки депутатів в подальшому. Відповідно рішення Овруцької районної ради 7-ї сесії 7-го скликання №127 «Про внесення змін до рішення 6-ї сесії районної ради №110 від 20.05.2016 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо внесення змін в Проект формування території і встановлення меж Зарічанської сільської ради Овруцького району Житомирської області» від 22.07.2016 та №126 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок» були прийняті без попереднього опрацювання на засіданнях вказаної комісії.
Клопотання Зарічанської сільської ради про внесення змін до рішення 6-ї сесії районної ради від 20.05.2016 в частині затвердження технічної документації із землеустрою було подано дійсно лише 18.07.2016, тобто за 4 дні до дня проведення сесії.
На засіданні постійної депутатської комісії з питань освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту від 11.07.2016 не було попередньо розглянуто і внесено пропозиції до бюджету району з питань освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту.
При проведенні спільного засідання постійних депутатських комісій з питань охорони здоров'я, соціального захисту населення та питань, пов'язаних з Чорнобильською катастрофою; з питань регламенту, депутатської етики, законності, правопорядку і прав людини; з питань бюджету та спільної власності територіальних громад сіл, селища міста району 14.07.2016 членів комісії не було забезпечено всіма необхідними матеріалами, які необхідні для опрацювання питань, зокрема пропозиціями по внесенню змін до районного бюджету на 2016 рік.
Вказані обставини підтверджуються протоколами засідань вказаних комісій (а.с. 112-114, 165-178), копією доповідної записки ОСОБА_1 - позивача від 12.07.2016 (а.с.117), копією клопотання Зарічанської сільської голови (а.с. 245) та показаннями свідків: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8. ОСОБА_8 підтвердила також терміновість заявленого нею клопотання по причині звернення проектного інституту та запобігання зупиненню проведення проектних робіт (що віднесено Радою відповідно до п.16.13 ст.16 Регламенту, як питання що потребує негайного розгляду).
Слід зазначити, що відповідно до ч.3 розділу 1 Положення про постійні комісії районної ради 7 -го скликання, діяльність постійних комісій координує голова районної ради та його заступник. Згідно ж ч.3 розділу 3 Положення - керівництво діяльністю постійних комісій районної ради і організація їх роботи покладається на голів постійних комісій. Тому вказаним особам необхідно забезпечити належні координацію та організацію роботи постійних комісій районної ради з метою ефективного вирішення на сесіях Ради питань місцевого значення в межах Конституції і законів України з дотриманням основних принципів діяльності Ради та забезпечення спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
В ч.ч.1-3 ст. 59 вказаного закону законодавець визначив, що Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно доЗакону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Згідно і п.33.2 Регламенту Овруцької районної ради рішення Ради вважається прийнятим, якщо за них проголосувала більшість депутатів від загального складу Ради.
З відомостей відкритого поіменного голосування депутатів Овруцької районної ради на 7-й сесії 7-го скликання від 22.07.2016 (а.с.193-197) вбачається, що всі оскаржувані позивачем рішення, в тому числі і ті, які були прийнятті по питаннях, що не пройшли належного опрацювання в постійних депутатських комісіях, зокрема: рішення Овруцької районної ради 7-ї сесії 7-го скликання №127 «Про внесення змін до рішення 6-ї сесії районної ради №110 від 20.05.2016 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо внесення змін в Проект формування території і встановлення меж Зарічанської сільської ради Овруцького району Житомирської області» від 22.07.2016, №126 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок» та №121 «Про внесення змін до районного бюджету на 2016 рік» в частині питань освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту, були прийняті депутатами практично одноголосно за виключенням відсутніх та депутатів, які не голосували. Не голосували позивач - ОСОБА_1 та ОСОБА_6, ОСОБА_7. Від голосування по рішенню №126 утримався лише депутат ОСОБА_9.
Позивач голосував за рішення №138 «Про надання дозволу комунальній організації (установі, закладу) Овруцькій міській бібліотеці для дорослих на здачу в оренду частини нежитлового приміщення та надання пільги по орендній платі.
Посилання позивача та свідків на той факт, що рішення депутатами приймаються без належного опрацювання, без вивчення його суті, не може бути покладено судом в основу рішення по справі. Оскільки, вказані обставини оцінюються суб'єктивно і залежать зокрема від знань, досвіду, характеристик особистості депутата.
Суд акцентує увагу, що згідно Рекомендацій Комітету Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Ради Європи 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади за даних обставин.
Враховуючи обумовлене, суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Аналогічна позиція, викладена в постанові Пленуму Верховного суду України №13 від 24.10.2008, постанові ВАСУ від 28.07.2015 по справі №К/800/34016/14.
Згідно п.15.5 Регламенту Овруцької районної ради 7-го скликання розпорядження про скликання сесії Ради доводиться до відома депутатів Ради і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії. Інформація публікується в газеті «Зоря» (а не «Овруцький голос», як зазначав позивач ) і оприлюднюється на офіційному веб-сайті Ради (п.15.6).
Розпорядження голови районної ради №11-О від 08.07.2016 «Про скликання сьомої сесії районної ради» (а.с.107) було опубліковано у вказаних в Регламенті джерелах.
Відповідно посилання позивача на вказаний пункт Регламенту, як на такий, що регулює засідання Президії Ради є безпідставним.
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна, обласна рада може утворити президію (колегію) ради. Президія (колегія) ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд ради. Президія (колегія) ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.
До складу президії (колегії) ради входять голова ради, відповідно заступник голови районної, районної у місті ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради, голови постійних комісій ради, уповноважені представники депутатських груп і фракцій.
Президія (колегія) ради діє на основі Положення про неї, що затверджується радою.
Частиною 9 розділу 3 Положення про президію районної ради(а.с.98-99) в свою чергу визначено, що засідання президії скликаються головою районної ради у міру необхідності, а також на вимогу не менш, як третини від загальної кількості членів президії.
Твердження сторони позивача щодо заподіяння призначенням та проведенням 7-ї сесії районної ради значної шкоди державі та інтересам суспільства будь-якими доказами об'єктивно не підтверджено. Долучені копія скарги позивача, як депутата Овруцької районної ради на бездіяльність слідчого СВ Овруцького ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області Ватащука Є.В. у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, копія ухвали слідчого судді Овруцького районного суду від 02.08.2016 та повідомлення Коростенської місцевої прокуратури від 22.08.2016 №5490 вих.-16 (а.с.120-122) не є належними доказами саме факту заподіяння шкоди державі та інтересам суспільства.
Таким чином, з урахуванням усіх обставин справи, оцінюючи правовідносини, що виникли між сторонами, норми права, що їх регулюють, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 1102 грн. 40 коп.. в доход держави.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Овруцької районної ради Житомирської області про визнання нечинним рішення Овруцької районної ради Житомирської області у призначенні та проведенні 22.07.2016 7-ї сесії районної ради та скасування повністю прийнятих на ній рішень відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. Л. Гришковець