20.03.2017 Справа № 904/2330/16
За позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (м. Дніпро)
до товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський завод технологічного обладнання» (м. Павлоград, Дніпропетровська обл.)
про відшкодування збитків
Суддя: Татарчук В.О.
Секретар судового засідання: Білан О.В.
Представники:
від позивача: Кульбака С.О., дов. №9 від 30.09.16
від відповідача: не з'явився
Суть спору:
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський завод технологічного обладнання» про стягнення 22107,71грн шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень за шкоду; до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 14738,47грн шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень за шкоду та до спеціального фонду місцевого бюджету Павлоградської міської ради 36846,18грн шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень за шкоду, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами».
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставною несплатою відповідачем збитків в сумі 73692,36грн, нарахованих на підставі акту Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ «Павлоградський завод технологічного обладнання» від 12.01.2016 - 01.02.2016.
Відповідач заперечує проти позову посилаючись на те, що:
- в порушення Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем не винесено ніяких розпоряджень чи приписів;
- показники для розрахунку збитків не були зафіксовані, а взяті із даних державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря) і при перевірці не використовувалась Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639;
- підприємство не працює на повну потужність, тривалість робочого тижня складає лише 16 годин;
- перевірка була проведена незаконно, оскільки з дати попередньої перевірки не минуло два роки.
Відповідач не забезпечив явку представника в судове засідання та звернувся із клопотанням від 20.03.2017 про перенесення розгляду справи у зв'язку із неможливістю явки представника.
В судовому засіданні 20.03.2017 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
встановив:
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 12.01.2016 по 01.02.2016 відповідно до повідомлення 28.12.2015 № 4-6230-10-3 до наказу № 768 - П від 28.12.2015, направлення № 4-6229-10-3 від 28.12.2015 було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський за технологічного обладнання».
За результатами позивачем складено акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ «Павлоградський завод технологічного обладнання» від 12.01.2016 - 01.02.2016.
В акті зазначено, що викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел підприємства в період з 01.01.2014 по 31.12.2014 та з 01.01.2015 по 31.12.2015 здійснюється без дозволу, що є порушенням абзацу 2 частини 1 статті 10, частини п'ятої статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було проведено розрахунок збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 01.01.2014 по 31.12.2014 та з 01.01.2015 по 31.12.201 на загальну суму 73692,36грн.
Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Згідно з ч.ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» (у відповідній редакції) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Статтею 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) встановлений Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.1.1, 2.1.2 Методики, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було проведено розрахунок відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 01.01.2014 по 31.12.2014 та з 01.01.2015 по 31.12.2015 відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України № 639 від 10.12.2008 на загальну суму 73692,36грн.
Вказаний розрахунок позивачем проведено згідно даних державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря № 2-ТП (повітря) за 2014, 2015 роки.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2016 по справі № 804/2214/16 відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ «Павлоградський завод технологічного обладнання» до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про:
- скасування наказу №768-П від 28.12.2015 «Про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ «ПЗТО», що знаходиться за адресою: вул. Промислова, 1, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400» та визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області щодо призначення та проведення планової перевірки ТОВ «ПЗТО» у період з 12.01.2016 по 01.02.2016;
- визнання протиправними дії Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області по проведенню розрахунків розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі ТОВ «ПЗТО» на суму 17152,80грн та 56536,56грн (73692,36грн).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 по справі № 804/2214/16 наведену постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду залишено без змін.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На підставі вказаної норми суд враховує обставини, встановлені постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2016 по справі № 804/2214/16 при вирішенні спору по справі №904/2330/16.
Зазначена постанова суду дозволяє зробити висновок про наявність в діяльності відповідача порушення чинного законодавства у вигляді викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел підприємства в період з 01.01.2014 по 31.12.2014 та з 01.01.2015 по 31.12.2015 без дозволу, що було підставою для нарахування збитків на загальну суму 73692,36грн.
Таким чином, в ході вирішення спору доведений факт порушення відповідачем абзацу 2 частини 1 статті 10, частини 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» у вигляді викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
На підставі наведеного, завдані відповідачем збитки підлягають відшкодуванню.
З огляду на обставини, встановлені постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2016 по справі № 804/2214/16 суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на порушення позивачем порядку проведення перевірки та безпідставність нарахування збитків.
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було проведено розрахунок збитків відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яка затверджена наказом Мінприроди України № 639 від 10.12.2008.
Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).
Відповідно до п. 2.2 Методики, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди (п. 3.6. Методики).
Таким чином, позивач правомірно використав дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря).
Підприємство статзвітність за формою N 2-ТП (повітря) складає відповідно до Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень про охорону атмосферного повітря N 2-ТП (повітря) «Звіт про охорону атмосферного повітря» (річна) та N 2-ТП (повітря) «Звіт про охорону атмосферного повітря» (квартальна), затвердженої наказом Деркомстату України № 396 від 20.10.2008 та зареєстрованої Мінюстом України за № 1075/15766 від 05.11.2008 (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 1.4 Інструкції у формах N 2-ТП (повітря) (річна) та N 2-ТП (повітря) (квартальна) відображаються дані про викиди забруднювальних речовин га парникових газів від стаціонарних джерел забруднення.
Пунктом 2.3 Інструкції визначено, що у графі 1 формах N 2-ТП (повітря) відображається кількість забруднювальних речовин та парникових газів, які викинуто в атмосферне повітря окремо за речовинами та групами речовин.
Є безпідставними посилання відповідача на відсутність виробничої діяльності, оскільки статзвітність за формою N 2-ТП (повітря) надається підприємством за фактичні викиди забруднюючих речовин.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи. Товариство не позбавлене права направити в засідання іншого представника і по справі цілком достатньо матеріалів для вирішення спору по суті. До того ж по справі закінчується законодавчо встановлений строк вирішення спору.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський завод технологічного обладнання» (51400 Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Промислова, 1, ідентифікаційний код 33019165) до спеціального фонду Державного бюджету України 22107,71грн шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень за шкоду; до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 14738,47грн шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень за шкоду та до спеціального фонду місцевого бюджету Павлоградської міської ради 36846,18грн шкоди заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень за шкоду, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами».
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський завод технологічного обладнання» (51400 Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Промислова, 1, ідентифікаційний код 33019165) на користь Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (49010 м. Дніпро, вул. Лабораторна, 69, ідентифікаційний код 37988899) 1378грн - витрат по сплаті судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено - 24.03.2017.
Суддя В.О. Татарчук
Повне рішення складено 22.03.2017