Постанова від 21.03.2017 по справі 804/112/17

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2017 р. Справа № 804/112/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М.

при секретаріЛісна А.М.

за участю:

представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 Лозової Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

06 січня 2017 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпропетровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 31.10.2016 №68352-13 форма «Ф», яким ОСОБА_5 нарахований транспортний податок в розмірі 25 000,00 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що з 11.04.2014 є власницею транспортного засобу марки Porsce, моделі Panamera, легковий хетчбек-В, об'єм двигуна 4806 куб. см., рік випуску 2014.

Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення Дніпропетровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 31.10.2016 №68352-13 форма «Ф» про нарахування транспортного податку в розмірі 25 000,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню з наступних підстав.

01 січня 2016 року набрав чинності Закон України № 909-VІІІ від 24.12.2015 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким внесені зміни до статті 267 Податкового кодексу України, зокрема, підпункт 267.2.1 пункту 267.2 викладено в новій редакції, а саме: об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Законом № 909-VIII змінено елемент транспортного податку - об'єкт оподаткування.

Згідно зі ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Позивач стверджує, що виходячи з наведених вище норм Податкового кодексу, змінений об'єкт оподаткування транспортним податком практично не може бути використаний для нарахування податку в 2016 році, оскільки елемент податку (об'єкт оподаткування) змінений пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду.

Відповідно пп. 12.3.4 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Отже, місцеві ради за ПК України мають обов'язково встановити (відповідним рішенням місцевої ради) транспортний податок і вирішити питання (на власний розсуд), чи запроваджувати податок ( і в яких розмірах) на майно, відмінне від земельної ділянки. Так само, саме місцеві ради мають внести зміни до об'єкту оподаткування транспортним податком. Таке рішення має бути оприлюдненим до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

У зв'язку з цим позивач стверджує, що місцеві ради не приймали і не могли прийняти і офіційно оприлюднити до 15 липня 2016 року рішення про внесення змін до об'єкту оподаткування транспортним податком.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти позовних вимог позивача, просив відмовити у їх задоволенні та додатково пояснив, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року було запроваджено транспортний податок.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Транспортний податок на території селища Кіровське було встановлено рішенням Кіровської селищної ради від 17.07.2015 року №716-35/VІ «Про транспортний податок».

З метою приведення вказаного рішення у відповідність із вимогами пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України Кіровська селищна рада прийняла рішення від 26 січня 2016 року №63-4/VІІ, яким було скасовано рішення від 17.07.2015 року №716-35/VІ «Про транспортний податок» та прийнято нове рішення про справляння транспортного податку з 01.01.2016 року, враховуючи зміни внесені до ПК України.

Таким чином, представник відповідача зазначив, що при винесенні податкового повідомлення-рішення від 31.10.2016 року №68352-13 Дніпропетровська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Податковим кодексом України.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_5 - позивач, є власником транспортного засобу марки Porsce, моделі Panamera, загальний легковий хетчбек-В, об'єм двигуна 4806 куб. см., рік випуску 2014, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.

Дніпропетровською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення від 31.10.2016 року №68352-13, відповідно до якого позивачу визначено суму грошового зобов'язання з транспортного податку у сумі 25 000,00 грн.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та: деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року було запроваджено транспортний податок.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно з пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України у редакції, що діяла у період з 01 січня по 31 грудня 2016 року, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Положеннями пп. 12.3.2, пп. 12.3.4. п. 12.3 ст. 12 ПК України передбачено, що при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Зміни до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України, які діяли у період з 01 січня по 31 грудня 2016 року, були внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» - Закон №909-VІІІ від 24.12.2015 року.

Згідно з пунктом 8.3 статті 8 Податкового кодексу України, до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Підпунктом 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України встановлено, що до місцевих податків належить податок на майно, одним із елементів якого є транспортний податок.

Відповідно до п. 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону №909-VІІІ в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Транспортний податок на території селища Кіровське було встановлено рішенням Кіровської селищної ради від 17.07.2015 року №716-35/VІ «Про транспортний податок».

З метою приведення вказаного рішення у відповідність із вимогами пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України Кіровська селищна рада прийняла рішення від 26 січня 2016 року №63-4/VІІ, яким було скасовано рішення від 17.07.2015 року №716-35/УІ «Про транспортний податок» та прийнято нове рішення про справляння транспортного податку з 01.01.2016 року, враховуючи зміни внесені до ПК.

Відповідно до рішення Кіровської селищної ради від 26 січня 2016 року, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розмішується на його офіційному веб-сайті.

Таким чином, на час прийняття Дніпропетровською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області податкового повідомлення-рішення від 31.10.2016 року № 68352-13 транспортний податок у сел. Кіровське був встановлений в порядку, визначеному Податковим кодексом України, з урахуванням особливостей передбачених п. 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

Відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України та рішенням Кіровської селищної ради від 26 січня 2016 року №63-4/VІІ, об'єктом оподаткування транспортним податком на час виникнення спірних правовідносин були легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Згідно із ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», станом на 01 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати становив 1 378 грн. 00 коп.

Таким чином, у 2016 році об'єктом оподаткування транспортним податок були легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500 грн. 00 коп.

Відповідно до Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459, вказане Міністерство є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку.

На офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розміщена інформація про середньоринкову вартість легкових автомобілів.

Згідно інформації, розміщеної на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, вартість легкового автомобіля, що перебуває у власності позивача, становить 2 900 792,34 грн. Таким чином, вказаний автомобіль у 2016 році був об'єктом оподаткування транспортним податком.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення є правомірним, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови складено 23 березня 2017 року.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 23 березня 2017 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник