Постанова від 21.03.2017 по справі 916/621/16

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" березня 2017 р.Справа № 916/621/16

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого судді: Ярош А.І.

Суддів: Лисенко В.А., Ліпчанська Н.В.,

секретар судового засідання Маленкова О.П.,

за участю представників:

від позивача: Скворцова Е.В., за довіреністю;

від відповідача: Ільченко К.Р., за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівськом філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України"

на рішення господарського суду Одеської області від 03.01.2017р.

по справі № 916/621/16

за позовом Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівськом філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України"

до Державного підприємства „Морський торговельний порт „Чорноморськ"

про стягнення 1 881,19 грн.,

ВСТАНОВИЛА:

ДП „Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з ДП „Іллічівський морський торговельний порт" боргу в сумі 1881,19 грн., який виник у відповідача внаслідок неповної оплати причального збору.

Судами справа розглядалась неодноразово.

Рішенням господарського суду Одеської області від 16.05.2016р., яке було залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 23.06.2016р., позов ДП „Адміністрація морських портів України в особі Іллічівської філії задоволено.

Постановою Вищого господарського суду України від 04.10.2016р. рішення господарського суду Одеської області від 16.05.2016р. та постанова Одеського апеляційного господарського суду від 23.06.2016р. скасовані, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

Рішенням господарського суду Одеської області від 03 січня 2017 року у задоволенні позову Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" - відмовлено повністю.

Рішення суду обґрунтоване тим, що згідно вимог Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 за № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 № 930/23426, причальний збір нараховується, виходячи із ставки причального збору у розмірі 0,00114 дол. США за куб. м судна за кожну добу окремо. Перерахунок іноземної валюти (долар США) до гривні здійснювався позивачем по курсу, який встановлений станом на останню добу нарахування причального збору, що не відповідає приписам вищезазначеного Порядку. Отже, перерахунок повинен здійснюватись окремо за кожну добу такого нарахування. При цьому, господарський суд зазначив, що рахунки з оплати причального збору за листопад-грудень 2015р. виставлені за відсутністю з цього приводу договірних відносин між сторонами.

Не погоджуючись з висновками суду, ДП „АМПУ" в особі Іллічівської філії звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення господарського суду Одеської області від 03 січня 2017 року - скасувати, та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на допущення судом порушення норм матеріального та процесуального права.

В обгрунтування апеляційної скарги ДП „АМПУ" в особі Іллічівської філії посилається на те, що в даному випадку у додатку 5 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013р. №316, встановлено ставку причального збору для суден у каботажному плаванні «у інших випадках» у розмірі 0,00114 дол. США за куб.м судна за кожну добу, «доба» є одиницею виміру ( наприклад, у випадку ватажних операцій одиницею виміру є суднозаходження). При цьому, часом відстою судна є період від моменту його постановки на причал до моменту відшвартування, отже для обчислення розміру причального збору необхідно помножити кількість днів відстою судна на ставку за куб м за добу, що і було правомірно здійснено позивачем при формуванні спірних рахунків.

Відповідно вимог ст. 85 ГПК України у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини постанови суду.

Розглянувши та перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу та відзив на скаргу, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла до наступних висновків.

Відповідно до приписів ст.101 ГПК України, апеляційна інстанція не зв'язана доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.

Як вірно встановлено господарським судом першої інстанції та підтверджено в ході апеляційного провадження, протягом листопада - грудня 2015року, Іллічівською філією ДП "Адміністрація морських портів України" надавались ДП "Іллічівський морський торговельний порт" послуги з відстою біля причалів ІФ ДП "АМПУ" т/х "Каледонія" та т/х „Герої Плевни".

За надані послуги Іллічівською філією ДП "АМПУ" на адресу ДП "ІМТП" було виставлено рахунки на оплату причального збору, а саме рахунок №18511 від 30.11.2015 р. на оплату причального збору в сумі 52191,88 грн. та рахунок №19808 від 31.12.2015р. на оплату причального збору в сумі 4421,40 грн., що загалом становить 56613,28 грн.

Відповідачем розмір причального збору визнаний частково в сумі 54732,04 грн., про що зазначено у відповідних актах від 30.11.2015р. №18511 та від 31.12.2015р. №19808, з посиланням на те, що «прийняттю і оплаті підлягає розмір причального збору за кожну добу окремо» з 01.11.2015р. по 23.11.2015р. в сумі 50419,81 грн. з ПДВ та з 01.12.2015р. по 31.12.2015р. в сумі 4312,28 грн. з ПДВ відповідно (т.1 а.с. 10,11,14,15).

Розмір причального збору, який визнаний у вищевказаних актах оплачений відповідачем, що підтверджується виписками про рахунку позивача.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, судова колегія погоджується з висновками місцевого господарського суду про відмову в задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" та вважає, що доводи, які викладені в апеляційній скарзі є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Як вірно зазначено господарським судом першої інстанції, спір у даній справі виник внаслідок різного підходу сторін до перерахунку курсу доллара до гривні під час нарахування причального збору, а саме, позивач вважає, що оплаті підлягає розмір причального збору з урахуванням курсу доллара на останню добу нарахування причального збору, зокрема 23.11.2015р. та 31.12.2015р. відповідно. Відповідач вважає, що рахуванню і оплаті підлягає розмір причального збору за кожну добу окремо.

Відповідно до положень ч.ч.1-3 ст. 22 Закону України "Про морські порти", у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Використання коштів від портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням. Фінансування утримання гідротехнічних споруд в об'ємах, необхідних для підтримання їх паспортних характеристик, здійснюється за рахунок портових зборів, що справляються у морських портах, де розташовані такі гідротехнічні споруди. Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту. Кошти від адміністративного збору використовуються відповідно до закону.

Згідно зі ст. 85 Кодексу торговельного мореплавства під час перебування в морському порту будь-яке судно зобов'язане дотримувати чинних законів і правил України, у тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, митного, прикордонного, санітарного (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рятувальних і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов'язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

Порядком справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 №316 визначено, що ставки портових зборів для суден встановлюються залежно від напрямків плавання судна -у "закордонному плаванні" або у "каботажному плаванні".

Наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 №316 (далі - Порядок), портові збори (корабельний. Причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний і санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього порядку; причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача.

Згідно до п. 1.4, 1.5 Порядку, сплата портових зборів у морських портах здійснюється до виходу судна з морського порту; нарахування портових зборів здійснюється з умовного об'єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота судна), зазначених в обмірному свідоцтві або документі, що його замінює.

Відповідно до п.5.1 розділу V Порядку, причальний збір справляється із суден, що стоять біля причалу. Так, п.5.2 Порядку (із змінами і доповненнями згідно Наказу Міністерства інфраструктури України від 24.07.2015 № 281, який набрав чинності 04.09.2015) передбачено, що для суден груп А, Б, В (буксири), Г, Д (крім військових суден ВМС ЗС України) і Е (спортивні судна, приватні яхти, парусні судна та риболовні судна, що заходять у морські порти без виконання вантажних операцій, а також судна портового флоту, що не належать або не орендуються власником причалів) застосовується ставки, наведені у додатку 5 Порядку.

Так, у додатку 5 до Порядку встановлено ставку причального збору для суден у каботажному плаванні у "інших випадках" (окрім вантажних операцій) в розмірі 0,00114 дол. США за куб м за добу.

Як вбачається з матеріалів справи, причальний збір за листопад, грудень 2015 року нарахований позивачем, виходячи зі ставки причального збору у розмірі 0,00114 дол. США за куб. м судна за кожну добу окремо. Проте, перерахунок іноземної валюти (долар США) до гривні здійснений позивачем по курсу, який встановлений станом на останню добу нарахування причального збору.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимогами вищевказаного Порядку передбачено нарахування причального збору за ставкою у розмірі 0,00114 дол. США саме з куб м судна за добу, тому перерахунок іноземної валюти (долар США) до гривні необхідно здійснювати також окремо за кожну добу такого нарахування.

Зазначений Порядок визначає процедуру справляння портових зборів та встановлює розміри ставок портових зборів. Також Порядком чітко встановлено, що обчислення розміру причального збору здійснюється за добу окремо.

Довід апелянта про те, що в даному випадку «доба» є одиницею виміру (наприклад, у випадку ватажних операцій одиницею виміру є суднозаходження), тому часом відстою судна є період від моменту його постановки на причал до моменту відшвартування, тому для обчислення розміру причального збору необхідно помножити кількість днів відстою судна на ставку за куб м за добу, що і було правомірно здійснено позивачем при формуванні спірних рахунків, відхиляється судовою колегією, оскільки є помилковим та протирічить вищезазначеним положенням додатку 5 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, яким встановлена ставка причального збору розраховується за кожну добу, таке твердження апелянта є його власним суб'єктивним трактуванням положень даного Порядку.

Крім того, апелянт невірно тлумачить п.8.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013р., де зазначено, що згідно з частиною 2 ст.533 ЦК України, якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума , що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

На думку судової колегії, таким нормативно-правовим актом є наказ Міністерства інфраструктури України «Про портові збори» від 27.05.2013 № 316, яким визначено порядок справляння причального збору, саме за добу стоянки суден біля причалу.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірні рахунки на оплату причального збору за листопад-грудень 2015р. виставлені з позначкою б/д, що свідчить про відсутність договірних відносин між сторонами з цих правовідносин, що було встановлено на виконання вказівок, які містяться у постанові ВГСУ від 04.10.2016р. по даній справі.

Крім того, судова колегія звертає увагу на той факт, що умовами п.3.3. розділу 3 протоколу розбіжностей від 30.11.2015р. до додаткової угоди до договору про надання послуг з надання місця для постійного базування суден №141-0 від 08.04.2014р., із відповідними додатковими угодами до нього, встановлено, що перерахунок доларів США в валюту України здійснюється по курсу НБУ за кожну окрему добу стоянки (т.2 а.с.81).

За таких обставин, перевіривши законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не підтверджені належними та допустимими доказами в розумінні ст.ст. 32-34 ГПК України, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав, передбачених ст.104 ГПК України, для скасування рішення суду першої інстанції та відмову у задоволенні апеляційної скарги.

Керуючись ст.99, п.1 ст.103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії ДП "АМПУ" залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Одеської області від 03 січня 2017 року по справі №916/621/16 залишити без змін.

Постанова набирає чинності з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови підписаний 23.03.2017 року

Головуючий суддя А.І. Ярош

Суддя В.А. Лисенко

Суддя Н.В. Ліпчанська