Постанова від 22.03.2017 по справі 451/1464/16-а,2-а/451/5/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2017 року Справа № 876/1494/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мікули О.І.,

суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Радехівського районного суду Львівської області від 12 січня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та здійснити перерахунок пенсії за віком, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача - Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», скасувати рішення Кам'янка - Бузького об'єднання управління Пенсійного фонду України у Львівській області №1549/03-38 від 29 листопада 2016 року про відмову їй у здійсненні перерахунку пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку, наведених у довідці №3627/07-33 від 22 листопада 2016 року у розмірі 90% заробітку державного службовця з дати звернення до органу Пенсійного фонду України - 25 листопада 2016 року та виплатити різницю у сумі пенсії з дати перерахунку.

Постановою Радехівського районного суду Львівської області від 12 січня 2017 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Кам'янка - Бузького об'єднання управління Пенсійного фонду України у Львівській області по відмові у здійсненні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Скасовано рішення Кам'янка - Бузького об'єднання управління Пенсійного фонду України у Львівській області №1549/03-38 від 29 листопада 2016 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1. Зобов'язано Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівської області здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку, наведених у довідці №3627/07-33 від 22 листопада 2016 року у розмірі 90% заробітку державного службовця з дати звернення до органу Пенсійного фонду України - 25 листопада 2016 року та виплатити різницю у сумі пенсії з дати перерахунку.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінку тому факту, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів не входили до складу заробітної плати державного службовця, яка використовувалась для визначення розміру пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року з 01 січня 2015 року внесено зміни до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої умови та порядок перерахунку пенсій призначених державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто, умови та порядок перерахунку пенсій, мало бути визначено після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту. Проте, п. 5 розділу III Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до законів України "Про державну службу". Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду повідомлені належним чином, представник відповідча (апелянта) подав заяву про розгляд справи у його відсутності позивача, просив апеляційну скаргу задовольнити, позивач подала заяву про розгляд справи без її участі, проти доводів апеляційної скарги заперечує; тому відповідно до положень ч.1 ст.197 КАС України, суд вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 03 травня 2014 року перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Радехівському районі Львівської області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 18 грудня 2014 року ОСОБА_1 за її заявою переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», і призначено їй пенсію державного службовця в розмірі 70 % середнього місячного заробітку за займаною посадою на час виходу на пенсію.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 продовжувала працювати, за її заявою, вона переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 23 грудня 2014 року.

25 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якій просила одночасно з переведенням на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» здійснити перерахунок її розміру з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку, вказаних у довідці виданій Кам'янка-Бузьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області №3627/07-33 від 22 листопада 2016 року, які не були враховані їй при первинному призначенні пенсії державного службовця.

25 листопада 2016 року позивач переведена на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

Разом з тим, рішенням Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №1549/03-38 від 29 листопада 2016 року їй відмовлено у здійсненні перерахунку розміру пенсії з врахуванням інших виплат, мотивуючи це тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку не входять до складу заробітної плати державного службовця, з якої розраховується пенсія, крім того, відсутній механізм здійснення перерахунків пенсій державним службовцям.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, то такі підлягають включенню до складу заробітної плати для виплати пенсії у розмірі 90% заробітку державного службовця.

Даючи правову оцінку такому висновку суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст.2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачає, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає колегії суддів підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Отже чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому необхідно врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації грошових доходів та інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа №21-430а11, постанова від 28 травня 2013 рок справа №21-97а13, постанова від 03 червня 2014 року справа №21-134а14), що відповідно до вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для застосування, а суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу призначено пенсію державного службовця в розмірі 70 % середнього місячного заробітку за займаною посадою на час виходу на пенсію.

Як стверджується довідкою про складові заробітної плати позивача, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 22 листопада 2016 року № 3627/07-32 (а.с.8-9), на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема у такій вказана матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням індексації заробітної плати не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 у цій частині підлягають до задоволення.

Покликання апелянта на необхідність застосування до спірних правовідносин п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що в разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, колегія суддів вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії та в разі зміни посадових окладів, а не у цьому випадку, коли здійснюється перерахунок у зв'язку з неправильним визначенням розміру пенсії при первинному її призначенні.

Таким чином, доводи апеляційної скарги в цій частині є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Колегія суддів звертає увагу на те, що пенсія ОСОБА_1 призначена у розмірі 70 % від заробітної плати, що підтверджується розпорядженням №128929 від 22 грудня 2014 року, а тому перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку повинен здійснюватися із розрахунку 70 % середнього місячного заробітку за займаною посадою на час виходу на пенсію.

Разом з тим, суд першої інстанції помилково визначив абсолютну величину такого розрахунку як 90 % заробітку державного службовця, тому доводи апелянта в цій частині є підставними.

Таким чином, оскаржувана постанова в цій частині підлягає скасуванню зі прийняттям нової постанови про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням відповідних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку у розмірі 70% заробітку державного службовця.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з відповідно до вимог ст.202 КАС України постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, п.3 ч.1 ст.198, п.1,4 ч.1 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області задовольнити частково.

Постанову Радехівського районного суду Львівської області від 12 січня 2017 року у справі № 451/1464/16-а, 2-а/451/5/17 - скасувати, та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Кам'янка- Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в частині невключення ОСОБА_1 до складових заробітної плати при призначенні пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку.

Скасувати рішення Кам'янка- Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №1549/03-38 від 29 листопада 2016 року щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в частині невключення ОСОБА_1 до складових заробітної плати при призначенні пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку.

Зобов'язати Кам'янка- Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку, зазначених у довідці №3627/07-33 від 22 листопада 2016 року, у розмірі 70% заробітку державного службовця починаючи з 25 листопада 2016 року з врахуванням виплачених сум.

У решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий О.І. Мікула

Судді: А.Р. Курилець

М.П. Кушнерик