Ухвала від 02.03.2017 по справі 813/1659/16

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2017 року м. Київ К/800/27930/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Голяшкіна О.В.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.07.2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс" до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування постанови,

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс" звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області, в якому просило скасувати постанову Головного управління Держпраці у Львівській області від 06.05.2016 року, якою встановлено порушення товариством законодавства про працю та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 55120,00 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.07.2016 року у задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс" було відмовлено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс" було залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.07.2016 року - без змін.

У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс", не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.07.2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016 року та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Головним управлінням Держпраці у Львівській області подано заперечення на касаційну скаргу, в яких воно просить залишити касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс" без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс" задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі наказу від 04.04.2016 року № 376-П про проведення перевірки та направлення на проведення перевірки від 04.04.2016 № 375, головним державним інспектором Нагірняк Г.М. в період з 12.04.2016 року по 15.04.2016 року було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс".

За результатами проведення перевірки встановлено порушення законодавства про працю а саме: порушення вимог статті 106 Кодексу законів про працю України, зокрема при огляді наданих для перевірки, табелів обліку робочого часу з'ясовано, що не проведено облік надурочних годин змінного механіка ОСОБА_2; статті 107 Кодексу законів про працю України, зокрема оплата за роботу у святкові і неробочі дні 4 працівникам не проводиться у подвійному розмірі; статті 108 Кодексу законів про працю України, зокрема оплата за роботу в нічний час не проводиться у підвищеному розмірі, про що складений Акт перевірки від 15.04.2016 року № 13140140558

Також відповідачем складений припис від 15.04.2016 року № 13-14-014/0558/0412, яким зобов'язано позивача усунути вказані у ньому порушення та надати у строк до 15.05.2016 року звіт про виконання вимог припису.

Постановою Головного управління Держпраці у Львівській області від 06.05.2016 року № 13140140558-0073 на підставі підпункту 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015, та на підставі абзацу 4 частини 2 статті 256 Кодексу законів про працю України накладено на ТОВ ВТП «Жидачівавтотранс» штраф у розмірі 55 120 грн.

Згідно із підпунктом 5 пункту Положення про територіальні органи Державної служби України з питань праці, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України № 340 від 27.03.2015, управління Держпраці має право проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Управління Держпраці.

Перевірки проводяться у відповідності до Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України № 390 від 02.07.2012 року.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці, який може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Планові перевірки проводяться з періодичністю, яка визначається відповідно до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), наведених у додатку до постанови Кабінету Міністрів України № 1059 від 17.11.2010.

Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення. Інспекторам забороняється виступати посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду трудових спорів.

Інспектор має право на проведення перевірки за наявності у нього службового посвідчення та направлення на перевірку.

Пунктом 7 Порядку передбачено, що за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

Відповідно до статті 256 Кодексу законів про працю України, юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Так, проведенню позапланової перевірки передувало звернення працівника ТОВ ВТП "Жидачівавтотранс" ОСОБА_3 від 16.03.2016 року та 11.04.2016 року до начальника ГУ Держпраці у Львівській області про порушення законодавства про працю на вказаному підприємстві.

Департаментом з питань праці Державної служби України з питань праці листом від 25.03.2016 року № 3362/474.2-ДП-16 надано ГУ Держпраці у Львівській області дозвіл на проведення позапланової перевірки ТзОВ ВТП "Жидачівавтотранс".

В подальшому, ГУ Держпраці у Львівській області наказом від 04.04.2016 року № 376-П головному державному ревізору Нагірняк Г.М. доручено провести в термін з 05.04.2016 року по 18.04.2016 року позапланову перевірку на предмет додержання законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування у ТзОВ ВТП "Жидачівавтотранс".

При виході на перевірку головний державний ревізор Нагірняк Г.М. надала службовим особам позивача направлення на перевірку від 04.04.2016 року № 375, що підтверджено матеріалами справи

Колегія суддів зазначає, що позивачем не оспорюється ні наказ ГУ Держпраці у Львівській області від 04.04.2016 року № 376-П про призначення позапланової перевірки, ні припис від 15.04.2016 року № 13-14-014/0558-0412, яким було зобов'язано позивача усунути виявлені порушення та надати у строк до 15.05.2016 року звіт про виконання вимог припису.

Також обґрунтованими є висновки судів попередніх інстанцій про те, що на позивача не розповсюджується дія пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII від 28.12.2014, оскільки вказаним Законом вносяться зміни до Податкового кодксу України і стосується він суспільних відносин у сфері справляння податків, зборів та інших загальнообов'язкових платежів.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс" - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.07.2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-технічне підприємство "Жидачівавтотранс" до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування постанови - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: О.Є. Донець

О.В. Голяшкін

В.Ф. Мороз