Постанова від 16.03.2017 по справі 552/6153/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2017 р. Справа № 552/6153/16-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Макаренко Я.М.

Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Полтави від 03.01.2017р. по справі № 552/6153/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації третя особа Полтавська установа виконання покарань Управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області № 23

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради (надалі по тексту відповідач-1), Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (надалі по тексту відповідач-2) третя особа Полтавська установа виконання покарань Управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області № 23, в якому просив суд:

-визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо утримання з призначеної позивачу соціальної допомоги 80 відсотків та перерахування їх на рахунок Полтавської установи виконання покарань УДПСУ в Полтавській області (№23) протиправними та зобов»язати відповідачів не вчиняти зазначених утримань з призначеної позивачу соціальної допомоги;

-стягнути з відповідачів 5249 грн, утриманих з призначеної позивачу соціальної допомоги за період з 12.05.2016 року по 30.09.2016 року.

Постановою Київського районного суду м. Полтави від 03.01.2017 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м.Полтаві ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплату Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Київського районного суду м. Полтави від 03.01.2017 року та прийняти нову постанову про задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що що позивач ОСОБА_1 з 24 лютого 2015 року перебуває під вартою в Полтавській установі виконання покарань Управління державної пенітенціарної служби України в Полтавській області (№23).

23 липня 2015 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлена третя група інвалідності безтерміново (а.с.7).

12 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м.Полтаві ради (УСЗН) з заявою про призначення йому державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам.

Рішенням УСЗН від 01 вересня 2016 року з 12 травня 2016 року ОСОБА_1 призначена безтерміново державна соціальна допомога згідно Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" як інваліду третьої групи.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для задоволення позову.

Проте, колегія суддів частково не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» розмір державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам за умовами, передбаченими частиною першою статті 4 цього Закону, встановлюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зокрема, інвалідам III групи у розмірі 60 відсотків.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державна соціальна допомога на догляд особам, зазначеним у пунктах 4 і 5 частини першої статті 7 цього Закону, призначаються відповідними структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій.

Згідно зі ст. 4 вказаного Закону призначення і виплата державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2005 р. N 261, соціальна допомога призначається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення).

Рішенням Управління соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради від 01.09.2016 року на підставі заяви ОСОБА_1 йому призначена державна соціальна допомога як особі, що не має права на пенсію, з 12.05.2016 року на безстроковий термін у розмірі 1130,00 грн.

З листа Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області від 05.10.2016 року № Д-32/11 вбачається, що оскільки позивач перебуває на повному державному утриманні, призначена сума допомоги виплачується з урахуванням вимог статті 10 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам", а саме в розмірі 20% від призначеної суми, що становить 226 грн. Інша частина призначеної допомоги в розмірі 80% перераховується на рахунок Полтавської установи виконання покарань № 23.

Відповідно до ч.3, ч.4 ст.10 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" особам, які перебувають на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), виплачується 20 відсотків призначеного розміру державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам.

Різниця між розміром призначеної державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, які перебувають на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується зазначеним особам відповідно до частини третьої цієї статті, перераховується установі (закладу), де перебуває особа, за її особистою письмовою заявою або заявою її законного представника. Зазначені кошти зараховуються на банківські рахунки цих установ (закладів) і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них зазначених осіб у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, з аналізу наведених приписів слідує, що особі, яка перебуваєна повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), виплачується 20 відсотків призначеного розміру державної соціальної допомоги, а різниця між розміром призначеної державної соціальної допомоги і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується зазначеним особам перераховується установі (закладу), де перебуває особа, за її особистою письмовою заявою.

Згідно листа Полтавської установи виконання покарань УДПС України в Полтавській області (№23) від 23 травня 2016 року №10-3226 (а.с.3) ОСОБА_1 перебуває в установі з 24 лютого 2015 року по даний час на повному державному забезпеченні, до праці не залучається, заробітку не має.

У відповідності до ст. 11 Закону України "Про попереднє ув'язнення" особам, взятим під варту, забезпечуються побутові умови, що відповідають правилам санітарії та гігієни. Особам, взятим під варту, надаються безплатно за єдиними нормами, встановленими Кабінетом Міністрів України, харчування, індивідуальне спальне місце, постільні речі та інші види матеріально-побутового забезпечення. В необхідних випадках їм видається одяг і взуття встановленого зразка. Медичне обслуговування, а також лікувально-профілактична і протиепідемічна робота в місцях попереднього ув'язнення організуються і проводяться відповідно до законодавства про охорону здоров'я.

Таким чином, документально та нормативно підтверджено перебування позивача у державній установі виконання покарань на повному державному забезпеченні, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дій відповідачів щодо утримання з призначеної позивачу допомоги 80% та стягнення вказаної суми допомоги на користь позивача.

Між тим, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про наявність підстав для перерахування на користь Полтавської установи покарань 80% призначеної позивачу допомоги, виходячи з наступного.

Виходячи з аналізу приписів ст. 10 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" обов"язковою умовою перерахування установі, де перебуває особа, різниці між розміром призначеної державної соціальної допомоги і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується зазначеній особі, є наявність її особистої письмової заяви або заяви її законного представника.

З листа Управління соціального захисту населення від 10.03.2017 року № 08-03/2335 вбачається, що позивач заяву про перерахування на рахунок установі (закладу), де перебуває позивач різниці між розміром призначеної державної соціальної допомоги і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується позивачу, не надавав.

Відповідно до п. 4.2 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.06.2006 року за №683/12557, Центр забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату до узгоджених графіків. Відповідно до п. 4.9 Центр проводить перерахунки розмірів грошової допомоги.

З листа Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області від 15.03.2017 року № Ц-09/549 вбачається, що нарахування державної соціальної допомоги на користь позивача, перерахування державної соціальної допомоги на користь Полтавської установи виконання покарань УДПСУ у Полтавській області (№23) проводиться Центром.

Враховуючи, що позивач особисту заяву про надання згоди на перерахування різниці між розміром призначеної державної соціальної допомоги і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується позивачу на користь Полтавської установи виконання покарань УДПСУ у Полтавській області (№23) не надавав, а перерахування такої різниці на користь Полтавської установи виконання покарань УДПСУ у Полтавській області (№23) проводиться Центром, то колегія суддів приходить до висновку про неправомірність дій Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо перерахування на користь Полтавської установи виконання покарань УДПСУ у Полтавській області (№23) різниці між розміром призначеної позивачу державної соціальної допомоги і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується позивачу.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про задоволення позову в частині визнання протиправними дій Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо перерахування на користь Полтавської установи виконання покарань УДПСУ у Полтавській області (№23) різниці між розміром призначеної позивачу державної соціальної допомоги і розміром державної соціальної допомоги, який виплачується позивачу.

Враховуючи, те, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради лише призначає державну соціальну допомогу та не здійснює її перерахування, то позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій Управління щодо перерахування різниці між розміром призначеної позивачу державної соціальної допомоги і розміром державної соціальної допомоги, який виплачується позивачу на користь Полтавської установи виконання покарань УДПСУ у Полтавській області (№23) задоволенню не підлягають.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо утримання з призначеної позивачу соціальної допомоги 80 відсотків та стягнення з відповідачів суми утриманої суми допомоги в розмірі 5249 грн задоволенню не підлягають.

Таким чином, через порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду м. Полтави від 03.01.2017р. по справі № 552/6153/16-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо перерахування на рахунок Полтавської установи виконання покарань УДПСУ в Полтавській області (№23) різниці між розміром призначеної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги і розміром державної соціальної допомоги, який виплачується ОСОБА_1 в розмірі 80%.

В задоволенні іншої частини позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.

Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Мінаєва О.М.

Повний текст постанови виготовлений 21.03.2017 р.