Справа № 444/980/16-а
Провадження № 6-а/444/5/2017
21 березня 2017 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львіської області в складі :
головуючий суддя Оприск З. Л.,
секретар судового засідання Будзан Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови Жовківського районного суду Львівської області від 30.05.2016 року,-
В провадженні Жовківського районного суду Львівської області перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця. Постановою Жовківського районного суду Львівської області від 30.05.2016 р. у справі № 444/980/16-а адміністративний позов задоволено, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 05.05.2016 року з врахуванням усіх виплат, які ОСОБА_1 отримала до виходу на пенсію та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки про заробітну плату з урахуванням раніше виплачених сум.Заявник ОСОБА_1 зазначає, що постанова Жовківського районного суду Львівської області від 30 травня 2016 року у справі № 444/980/16-а набрала законної сили 22 червня 2016 року, вона отримала виконавчий лист у справі № 444/980/16-а.04 січня 2017 року відповідач подав до суду заяву про роз'яснення судового рішення, в якій просив суд роз'яснити в якому розмірі у відсотковому відношенні слід провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 Олексійвній та вказав, що на момент призначення розмір пенсії складав для позивачки 89 % від суми заробітку, а на момент звернення за перерахунком передбачено розмір пенсії 60 % від суми заробітку .Стверджує, що, розглянувши у судовому засіданні заяву відповідача, Жовківський районний суд 30 січня 2016 року виніс ухвалу, якою постанову було роз'яснено, а саме які виплати слід враховувати при перерахунку пенсії, однак в частині роз'яснення щодо відсоткового розміру пенсії відмовлено.Заявляє, що 22.02.2017 року вона отримала від відповідача лист, в якому відповідач повідомив її про те, що ним перераховано розмір пенсії, починаючи з 05.05.2016 року. Також в листі зазначено, що розмір її пенсії перерахований відповідачем не просто з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати ), як суд зобов'язав, а ще й перераховано відсотковий розмір її пенсії., а саме з 89 % від суми заробітку стало 60%. Також в листі зазначено, що при перерахуванні пенсії за рішенням суду з 05.05.2016 року розмір перерахованої пенсії становить 1621, 52 грн. (60% x 2702, 53 грн.), і оскільки до перерахунку розмір пенсії 1957, 53 грн. є більший за перерахований, виплата пенсії проводиться в збереженому розмірі. Тому вважає, що відповідач, окрім того, що порушив право позивача при призначенні пенсії, розрахувавши її розмір без врахуванням виплачених інших виплат, з яких утримувалися внески і тому її розмір був штучно занижений протиправними діями відповідача, а тепер ще й на виконання рішення суду, яким би мали бути поновлені його права, відповідач знову порушує їх, перерахувавши розмір пенсії в меншу сторону і по відсотках і в гривнях.Вказує, що свої дії відповідач обгрунтовує в заяві тим, що згідно із ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014р. № 76-VII) чинній з 01.01.2015 р. пенсії призначаються в розмірі 60% заробітної плати державного службовця і іншої норми чинним законодавством не передбачено.Однак пенсія позивачу призначена була у розмірі 89 % від суми заробітку, як це було передбачено ст. 37 Закон України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення, але в цей заробіток при визначенні розміру пенсії відповідач не включив інших видів виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.Вважає, що відповідач по-своєму трактує законодавство і рішення суду, так як в ст. 37 Закону України ”Про державну службу” зі змінами, які діють з 01.01.2015 року чітко зазначено, що пенсія призначається з розмірі 60 % від заробітку, а позивач просила перерахувати розмір пенсії з врахуванням інших видів виплат, а не призначати пенсію, бо така була вже призначена у розмірі 89%.Виконуючи рішення суду відповідач не призначав пенсію, що розраховує її в новому відсотковому відношенні в розмірі 60 %, як це передбачено при новому призначенні.Також відповідач при перерахунку пенсії не застосовує коригування розміру виплат до матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань відповідно до Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до "Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 226/509 від 11.08.2003 року. На думку заявника, при виконанні рішення суду відповідач зобов'язаний був лише до сум заробітку з якого визначалась пенсія включити інші виплати, а відсотки мали залишатись незмінні, також і коригування повинно застосовуватись до всієї суми заробітку, з якої визначалась пенсія, тому заявник вважає, що дії відповідача при виконанні постанови Жовківського районного суду Львівської області від 30.05.2016р. у справі № 444/980/16-а при перерахуванні їй пенсії починаючи з 05.05.2016 р. з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати), на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і визначенні її в розмірі 60 % від суми одержуваного мною заробітку є протиправними та вчиненими з порушенням законодавства. На підставі викладеного просить суд визнати дії, вчиненні Управлінням Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області на виконання постанови Жовківського районного суду Львівської області від 30.05.2016 р. у справі № 444/980/16-а в частині перерахунку відсоткового розміру пенсії з 89 % на 60 % від суми заробітку та незастосування коригування заробітної плати - протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області виконати постанову Жовківського районною суду Львівської області від 30.05.2016 р. у справі № 444/980/16-а, перерахувавши розмір пенсії на 89 % від суми заробітку, керуючись "ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на момент призначення пенсії, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 226/509 від 11.08.2003 року.
Заявник в судове засідання не з'явилась, хоча про дату та час судового засідання була повідомлена належним чином, однак подала на адрес суду заяву, в якій просить справу розглядати у її відсутності, заявлені вимоги підтримала повністю.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі в судове засідання не з'явилась, хоча про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином, не звернулась на адрес суду з заявою про розгляд справи у їх відсутності, не висловили свого відношення до заявлених вимог ОСОБА_1
Відповідно до п. 3 ч. 9 ст. 267 КАС України заява підлягає розгляду та вирішенню у судовому засіданні із повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Тому суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без участі представника Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі, оскільки про дату та час судового засідання повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що заяву слід задоволити з наступних підстав.
Відповідно до ч. 9 ст. 267 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Судом встановлено, що постановою Жовківського районного суду Львівської області від 30.05.2016 р. у справі № 444/980/16-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця адміністративний позов задоволено.
Даною постановою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 05.05.2016 року з врахуванням усіх виплат, які ОСОБА_1 отримала до виходу на пенсію та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки про заробітну плату з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набрало законної сили 22 червня 2016 року.
Позивач отримала виконавчий лист та звернулася до органів Державної виконавчої служби з заявою про примусове виконання, в порядку визначеному ЗУ «Про виконавче провадження».
Однак як вбачається з копії листа Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі за вих. № 714/03-21 від 14.02.2017 року, адресованого ОСОБА_1, розмір пенсії позивача перерахований відповідачем не просто з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, а ще й перераховано відсотковий розмір пенсії, а саме з 89 % від суми заробітку стало 60 %. Крім цього в копії даного листа зазначено, що оскільки на даний час, розмір пенсії ОСОБА_1 1957, 53 грн. є більший за перерахований, виплата пенсії проводиться в збереженому розмірі.
З матеріалів справи вбачається, що пенсія позивачу призначена була у розмірі 89 % від суми заробітку, як це було передбачено ст. 37 Закон України «Про державну службу» в редакції чинній на момент призначення, aле в цей заробіток при визначенні розміру пенсії відповідач не включив інших видів виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Крім цього з матеріалів справи, а саме позовної заяви позивача, вбачається, що позивач просила перерахувати розмір пенсії з врахуванням інших видів виплат, а не призначати пенсію, бо така призначена у розмірі 89%.
Однак, виконуючи постанову Жовківського районного суду Львівської області від 30.05.2016 р. у справі № 444/980/16-а, відповідач зобов'язаний був лише до сум заробітку, з якого визначалась пенсія, включити інші виплати, однак відповідач протиправно здійснив перерахунок пенсії в новому відсотковому відношенні в розмірі 60 %.
Відповідно до ч. 10 ст. 267 КАС України, у разі наявності підстав для задоволення заяви суд ухвалює одну із постанов, що передбачені частиною другою статті 162 цього Кодексу.
За таких обставин заява позивача про визнання протиправними дій вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду, є цілком обгрунтована та така, що підлягає задоволення.
Керуючись ст. 37 Закону України «Про державну службу» (чинною на час виникнення спірних правовідносин на час призначення пенсії) та керуючись ст. 6-9, 17, 162, 186, 267 КАС України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови Жовківського районного суду Львівської області від 30.05.2016 року - задовольнити.
Визнати дії, вчинені Управлінням Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області на виконання постанови Жовківського районного суду Львівської області від 30.05.2016 р. у справі № 444/980/16-а в частині перерахунку відсоткового розміру пенсії з 89 % на 60 % від суми заробітку - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області виконати постанову Жовківського районною суду Львівської області від 30.05.2016 р. у справі № 444/980/16-а, а саме перерахувавши розмір пенсії на 89 % від суми заробітку, керуючись "ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на момент призначення пенсії, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 226/509 від 11.08.2003 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий З. Л. Оприск