Справа № 686/1730/17
ЄУН 686/1730/17
Провадження № 2-а/686/294/17
10 березня 2017 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницьку про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_3 з вказаним позовом в якому зазначив, що йому у 2000 році було призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до положень ст..7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначається одна пенсія за її вибором. Оскільки з часу призначення пенсії відповідно до ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» він працював, сплачував страхові внески, а також є інвалідом, 06.01.2017 року він звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призначити йому пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 20.01.2017 року за вих.. № 12/М-12 УПФУ у м. Хмельницькому йому було повідомлено, що йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розмір його пенсії склав 2 188,17 грн.. Також зазначено, що оскільки пенсія йому була призначена з 06.01.2000 року, при розрахунку розміру його пенсії була врахована середня заробітна плата за 2007 рік у розмір 1197,91 грн. Вважає такі дії відповідача протиправними і такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення. Зазначив, що оскільки за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він не отримував, відповідач зобов'язаний був застосувати показник середньої заробітної плати по України за останні три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії. За таких обставин просив суд визнати протиправними дії УПФУ у м. Хмельницькому щодо призначення його пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік та зобов'язати УПФУ у м. Хмельницькому здійснити нарахування та виплату йому пенсії з 06.01.2017 року пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три останні роки, зо передують року звернення із заявою про призначення пенсії, а саме за 2014-2016 року.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити. Надала суду пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Зазначила, що відповідно до атестату про зняття з обліку №8 від 06.01.2017 року позивач відмовився від пенсії, призначеної згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з переходом на пенсію за іншим Законом. Відповідно до положень ст..45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди стразового стажу, зазначені в частині першій ст..40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Лише при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за наявності 24 місяців страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії, застосовується середня заробітна плата, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за перерахунком пенсії. За таких обставин, зазначила, що УПФУ у м. Хмельницькому правомірно при обчисленні пенсії позивача був застосований показник середньої заробітної плати по України за 2007 рік.
Вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_3 з 06.01.2000 року по 31.12.2016 року перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
15 квітня 2011 року ОСОБА_3 була встановлена друга група інвалідності довічно, що підтверджено представленим витягом із акту огляду МСЕК серія ХМ № 22501.
06 січня 2017 року позивач звернуся до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою про переведення його з одного виду пенсії на інший (пенсію по інвалідності), відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, провівши переведення на інший вид пенсії та здійснивши перерахунок розміру пенсії, застосувало показник заробітної плати за 2007 рік, який було враховано при призначенні попереднього виду пенсії - пенсії за вислугу років.
Не погоджуючись з діями Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії залишається незмінним, а саме, таким, яким був на час призначення пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, про те, що оскільки позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії (зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення), а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він звернувся вперше, відповідач безпідставно застосував положення ч.3 ст.45 зазначеного Закону, та врахував при обчисленні розміру пенсії позивача показник середньої заробітної плати по України за 2007 рік. Крім того, суд звертає свою увагу на те, що після призначення пенсії позивачу згідно ЗУ Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Аналогічна правова позиція наведена в постановах Верховного суду України від 09.06.2015 року у справі №21-550а15, від 31.03.2015 №21-612а14, від 22.12.2015 №21-4071а15.
За таких обставин суд приходить до висновку, що УПФ України в м. Хмельницькому при обрахунку позивачу пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік діяло без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та передбачених законом підстав, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 159, 160 КАС України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо нарахування пенсії за віком ОСОБА_3 з 06 січня 2017 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому нарахувати та виплачувати пенсію по інвалідності ОСОБА_3 з 06 січня 2017 року згідноЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено стразові внески за три останні календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії, а саме за 2014, 2015, 2016 роки.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або за відсутності особи, яка брала учать але не була присутня при її проголошенні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: