Провадження № 2-а/225/21/2017
Справа №225/72/17
20 березня 2017 року м. Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Довженко О.В.,
за участю секретаря судового засідання Панасенко Г.Ю.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Кузнецової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Торецька Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Дзержинську Донецької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В січні 2017 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що є дружиною померлого громадянина України із числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії ОСОБА_5, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 2007 pоку, виданим Дзержинським ІСЗН Донецької області 23.05.2014 року та посвідченням НОМЕР_2 Т, виданим Донецькою облдержадміністрацією 11.06.2014 року, у зв'язок з чим має право на пенсію по втраті годувальника, передбачену ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 9 липня 2003 року та п.4 ст.11 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23 листопада 2011 року.
При житті її чоловіку була надана третя група інвалідності з встановленням причини інвалідності - захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕЄ.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 27 січня 2014 pоку, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дзержинського управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Відповідно до Експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС №290 від 05 травня 2014 pоку, причиною смерті ОСОБА_5 є хронічна ішемічна хвороба серця при гіпертонічній хворобі, набряк легенів та головного мозку. При цьому, у висновку зазначено, що захворювання, яке призвело до смерті, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Починаючи з 05 вересня 2016 року позивачка обліковується в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області, як отримувач пенсії по втраті годувальника.
09.12.2016 року позивач звернулась до відповідача за роз'ясненнями стосовно порядку нарахування їй зазначної вище пенсії та 23.12.2016 року отримала відповідь Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області за вих.№10288/03 про те, що пенсія у зв'язку із втратою годувальника їй призначена на підставі положень Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011 року. Розмір нарахованої позивачці пенсії склав 2 494 грн. 62 коп., у тому числі: основний розмір пенсії - 1 982 грн. 16 коп. (3964,31*50%); щомісячна компенсація за втрату годувальника - 113 грн. 88 коп.; підвищення подружжю померлих інвалідів війни - 237 грн. 25 коп.; підвищення за особливі заслуги перед Україною - 282 грн. 50 коп. (1130*25%); доплата до підвищення членам сім'ї померлих осіб - 116 грн. 08 коп.
Однак, із даним рішенням вона не згодна та вважає дії Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області незаконними та такими, що порушують її конституційні права.
Позивач наполягає на тому, що, оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області померлому годувальнику за життя була призначена та виплачувалася пенсія, перевіряти підстави її нарахування та виплати особі, яка померла, суперечить вимогам чинного законодавства України. Зокрема, пенсія позивачеві, як утриманцю ОСОБА_5, відповідно до вимог ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, має призначатись наступним чином: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника.
З огляду на викладене вище, позивач просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області щодо визначення розміру позивачеві пенсії по втраті годувальника - неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити позивачеві перерахунок пенсії по втраті годувальника, виходячи з розміру пенсії ОСОБА_5, з 05 вересня 2016 року.
В судовому засіданні уповноважений представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Уповноважений представник відповідача, в свою чергу, проти задоволення позову заперечував, наполягав на дотриманні під час нарахування позивачу пенсії вимог чинного законодавства України. Надав суду письмові заперечення на позов, в яких представив суду розмір та порядок розрахунку спірних пенсійних виплат, зауважив на тому, що розмір пенсії ОСОБА_5 не враховується при розрахунку пенсійних виплат позивачеві, як утриманцю померлого годувальника, а розраховується із заробітної плати ОСОБА_5, нарахованої під час перебування останнього в зоні ЧАЕС та відсотка працездатності, встановленого МСЕК.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, позивач є дружиною померлого громадянина України із числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії ОСОБА_5, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 2007 pоку, виданим Дзержинським ІСЗН Донецької області 23.05.2014 року та посвідченням НОМЕР_2 Т, виданим Донецькою облдержадміністрацією 11.06.2014 року (а.с.5,9).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 27 січня 2014 pоку, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дзержинського управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. (а.с.10).
Судом встановлено, що, починаючи з 05 вересня 2016 року, позивачка обліковується в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області, як отримувач пенсії по втраті годувальника. Даний факт підтверджений в наданих відповідачем письмових запереченнях та підтверджений позивачем у справі.
09.12.2016 року позивач звернулась до відповідача за роз'ясненнями стосовно порядку нарахування їй зазначеної вище пенсії та 23.12.2016 року отримала відповідь Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області за вих.№10288/03, що пенсія у зв'язку із втратою годувальника їй призначена на підставі положень Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011 року в розмірі 2 494 грн. 62 коп. (а.с.29,30).
Разом з цим, як встановлено судом, розмір пенсії ОСОБА_5 на момент смерті (станом на січень 2014 року) складав 8 145 грн. 88 коп. Даний факт підтверджений відповідною довідкою Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області №3331 від 20.03.2017 року. (а.с.43). Доказів прийняття відповідачем іншого рішення щодо призначення/перерахунку пенсії ОСОБА_5 суду не надано.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В свою чергу стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
У відповідності до ч.ч.1,3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Пенсія, у разі втрати годувальника, призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому, дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що призначена внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, з аналізу вказаних вище правових норм вбачається, що пенсія у зв'язку із втратою годувальника може визначатися із заробітку, одержаного померлим годувальником в зоні відчуження або за її межами, а порядок її обчислення - встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаних повноважень, зазначеною вище Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року встановлено мінімальний розмір пенсії для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, а саме, на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Таким чином, встановлений Кабінетом Міністрів України порядок обчислення пенсії у зв'язку із втратою годувальника забороняє її призначення нижче 50 відсотків пенсії, що виплачувалося за життя годувальнику.
Отже, виходячи з приписів ч.5 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.п.4 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210, пенсія позивача має становити 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, яку він одержував на день смерті.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з цим, відповідач достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій щодо порядку та розміру нарахування позивачеві пенсії по втраті годувальника - не надав.
Зважаючи на викладене вище, суд приходить до висновку, що розмір пенсії позивача по втраті годувальника має становити 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, яку останній одержував на день смерті, починаючи з 05 вересня 2016 року, тобто, з дня призначення позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області спірних пенсійних виплат, у зв'язку чим позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
(Зазначена правова позиція підтримана Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 18.02.2015 року у справі №К/800/6489/15, якою відмовлено у відкритті касаційного провадження у зв'язку із відсутністю порушень норм матеріального та процесуального права в ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.01.2015 року у справі №225/3524/14-а та постанові Дзержинського міського суду від 19.11.2014 року у справі №225/3524/14-а).
У підсумку, враховуючи результат вирішення спору, розподіл судових витрат у справі необхідно здійснити за приписами ч.1 ст.94 КАС України, в якій зазначено, я кщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України, ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.6,9,69-71,94,99,100,158-163 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_3 - задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_3 по втраті годувальника - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області перерахувати ОСОБА_3 основний розмір пенсії по втраті годувальника з 05 вересня 2016 року в розмірі 50 % пенсії по інвалідності померлого годувальника - ОСОБА_5, яку він одержував на день смерті, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області на користь ОСОБА_3 640,00 грн. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дзержинський міський суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя