79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
23.10.09 Справа№ 12/02-44
Суддя О.Запотічняк,
розглянула матеріали справи
за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,м. Новояворівськ,
до відповідача: Управління Держкомзему у Яворівському районі, м. Яворів,
третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Новояворівська міська рада, м. Новояворівськ,
про визнання відмови у погодженні проекту землеустрою протиправною.
При підготовці до розгляду позовної заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до відповідача Управління Держкомзему у Яворівському районі, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Новояворівська міська рада про визнання відмови у погодженні проекту землеустрою протиправною, встановлено, що в її прийнятті слід відмовити згідно п. 1 ст. 62 п. 1 ГПК України, оскільки заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Статтею 12 ГПК України встановлено, що господарським судам підвідомчі: 1) справи, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів; 2) справи про банкрутство. 3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції. Підвідомчий господарським судам спір може бути передано сторонами на вирішення третейського суду (арбітражу), крім спорів про визнання недійсними актів, а також спорів, що виникають при укладанні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, пов'язаних із задоволенням державних потреб. 4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Відповідно до ст. 13 ГПК України місцеві господарські суди розглядають у першій інстанції усі справи, підвідомчі господарським судам.
Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;
5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
2. Компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи:
1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
2) що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
3) про накладення адміністративних стягнень;
4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Відповідно до ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
3) усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Частиною 2 ст. 18 КАС України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно з частиною 3 даної статті, справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Позовними вимогами по даній справі є визнання відмови Управління Держкомзему у Яворівському районі Львівської області у погодженні позивачу проекту землеустрою протиправною. Слід зазначити, що така відмова була виражена у формі листа, який є актом індивідуальної дії по відношенню до позивача, а відтак у відповідності до п.1 ст. 17 КАС України оскарження даного документа повинно проводитись за правилами КАС України.
Відповідно до п. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Виходячи з положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Управління Держкомзему у Яворівському районі є органом місцевого самоврядування, а отже даний спір повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства місцевим загальним судом.
Таким чином суд прийшов до висновку, що даний спір не підвідомчий господарським судам в розумінні ст. 12 ГПК України, а відтак суд відмовляє Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у позові до Управління Держкомзему у Яворівському районі, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Новояворівська міська рада про визнання відмови у погодженні проекту землеустрою протиправною,
Враховуючи викладене і керуючись ст. ст. 12, 62, 86 ГПК України, суд -
1.Відмовити у прийнятті позовної заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до відповідача Управління Держкомзему у Яворівському районі, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Новояворівська міська рада про визнання відмови у погодженні проекту землеустрою протиправною.
2. Роз'яснити позивачу, що даний спір підвідомчий місцевому загальному суду в порядку адміністративного судочинства.
3.Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Додаток : позовна заява та додані до неї документи на 11 арк.
Суддя