15 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/5457/16
Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Ступакової І.Г.,
за участю секретаря Сємак О.В.,
представника позивача Рибак Х.М., представника відповідача Грунь С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України до державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
19.10.2016р. Державне підприємство «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України (надалі - ДП « ККХ») звернулося до суду з позовом до державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (надалі - ДПІ у Суворовському районі м. Одеси) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001481402 від 11.10.2016р., оскільки підприємство не проводило в 2015 році контрольовані операції, тому не повинно подавати звіт про контрольовані операції за 2015 рік, що свідчить про протиправність застосування штрафних санкцій за неподання звіту.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05.12.2016р. відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просить постанову суду скасувати і ухвалити нову про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 04.04.2014 року позивачем з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) укладений контракт №WB/01/14 про поставку «ETALON SA» (Швейцарія) висівки пшеничні гранульовані українського походження. Згідно ВМД за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року позивачем експортовано вказаний товар загальною фактурною вартістю 22999999,50грн. в кількості 9240000кг. Реалізація товару за цим договором відображена проводкою Дт362 Кт312 на суму 21282327,60 грн.
02.02.2015 року позивачем з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) укладений контракт №WB/01/15 про поставку «ETALON SA» (Швейцарія) висівки пшеничні гранульовані українського походження. Згідно ВМД за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року позивачем експортовано зазначений товар загальною фактурною вартістю 2697890,60грн. в кількості 1200000кг. Реалізація товару за цим договором відображена проводкою Дт362 Кт312 на суму 2707133,37грн.
27.03.2014 року позивачем з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) укладений контракт №FA-14 про поставку «ETALON SA» (Швейцарія) кормової добавки українського походження. Згідно ВМД за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року позивачем експортовано зазначений товар загальною фактурною вартістю 1391998,42грн. в кількості 470000кг. Реалізація товару за цим договором відображена проводкою Дт362 Кт312 на суму 1030960,42грн.
16.03.2015 року позивачем з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) укладений контракт №FA-15 про поставку «ETALON SA» (Швейцарія) кормової добавки українського походження. Згідно ВМД за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року позивачем експортовано зазначений товар загальною фактурною вартістю 1180933,32грн. в кількості 500000кг. Реалізація товару за цим договором відображена проводкою Дт362 Кт312 на суму 1123956,31грн.
Позивачем реалізовано компанії нерезиденту «ETALON SA» (Швейцарія) висівки пшеничні та кормової добавки за експортними операціями за ВМД №500040406/2015/001068 від 13.02.2015 року на суму 7108077,01грн., №500040406/2015/001996 від 23.03.2015 року на суму 4801613,64грн., №500040406/2015/002588 від 24.04.2015 року на суму 226890,51грн., №500040406/2015/002589 від 24.04.2015 року на суму 5461529,67грн., №500040406/2015/002919 від 14.05.2015 року на суму 5401888,67грн., №500040406/2015/003676 від 03.07.2015 року на суму 2697890,60грн., №500040406/2015/001069 від 13.02.2015 року на суму 1391998,42грн., №500040406/2015/004014 від 27.07.2015 року на суму 1180933,32грн. /а.с.47,61-77/
Отже, загальний обсяг експортних операцій за 2015 рік з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) складає 11410000кг на суму 28270821,84грн., загальна сума валютної виручки складає 25655116,69грн. (1242680 доларів США).
Загальна сума доходу позивача за 2015 рік складає 200252000 грн., за даними Декларації з податку на прибуток за 2015 рік (уточненої), та перевищує 50 млн. грн.
З 01.09.2016 року по 21.09.2016 року ДПІ у Суворовському районі м. Одеси проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача з питань дослідження господарських операцій на предмет здійснення платником податків контрольованих операцій та встановлення факту подання/неподання Звіту про контрольовані операцій за 2015 рік, за результатами якої складений акт перевірки №2675/15-54-14-02/05519327 від 28 вересня 2016 року, яким встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства, - здійснення у 2015 році господарських операцій з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія), які підпадають під критерії контрольованих, зокрема, загальна сума доходу позивача за рік перевищує 50 млн. грн., Швейцарська Конфедерація входить до переліку держав, які відповідають критеріям, встановленим ст. 39 Податкового кодексу України, реалізацію товарів більше ніж на 5 млн. грн. компанії нерезиденту «ETALON SA» (Швейцарія), проте в порушення п. п. 39.2.1.2 п. п. 39.2.1 п. 39.2, п. п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України звіт про такі операції позивач в 2015 році не надав. /а.с.6-11/
На підставі висновків перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0001481402 від 11 жовтня 2016 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 365400грн. /а.с.14/
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що контрагент позивача входить до списку країн, які відповідають критеріям, встановленим п.п.39.2.1.2 п.п.39.2.1 п.39.2 ст.39 ПК України, тому позивач повинен був своєчасно подати звіт про контрольовані операції з контрагентом.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції.
Так, відповідно до пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 ПК України платники податків (крім Національного банку України), які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Разом з тим, відповідач стверджує, що господарські операції позивача з контрагентом відносяться до контрольованих на підставі пп.39.2.1.2 п.39.2 ст.39 ПК України, адже їх загальна сума перевищує 50 млн. грн., а згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1042-р від 25.12.2013 року Швейцарська Конфедерація входить до переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні.
До набрання чинності Переліком №977 перелік держав, (територій), які відповідають критеріям, установленим пп.39.2.1.2 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 ПК України, визначався у розпорядженні КМ України від 14.05.2015р. №449-р. З моменту набрання чинності Переліком №977 (16.09.2015 року) деякі країни, зокрема Швейцарія, були виключені з вказаного переліку.
Для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є (пп.39.2.1.1 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 Кодексу): а) господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - нерезидентами; б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу товарів через комісіонерів - нерезидентів.
Для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими також є господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України (пп.39.2.1.2 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 Кодексу).
Разом з тим, відповідно до абз.2 пп.39.2.1.2 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 ПК України операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) до такого переліку.
Підпунктом 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ визначено, що господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і 39.2.1.5 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
У разі якщо господарські операції в обсягах, визначених у пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, будуть здійснені резидентом з нерезидентом - непов'язаною особою, що має юрисдикцію у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України, такі операції для резидента визнаватимуться контрольованими за умови досягнення ним обсягу річного доходу більше як 50 млн. гривень.
Відповідно до вимог пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Кодексу платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції до 1 травня року, що настає за звітним.
Таким чином, резидент, який протягом звітного періоду здійснював контрольовані операції з нерезидентом - непов'язаною особою, що має юрисдикцію у державі (на території), яка до 16.09.2015 року була включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України, зобов'язаний врахувати вимоги пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ незалежно від того, що країна, в якій зареєстровано нерезидента - непов'язану особу (контрагента), виключена з Переліку №977.
З урахуванням положень пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, для визнання господарських операцій платника податків з контрагентами - нерезидентами контрольованими, застосовується затверджений Кабінетом Міністрів України перелік держав (територій), чинний на час здійснення таких господарських операцій, за умови дотримання вартісного критерію, встановленого пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ. При цьому обсяг таких операцій розраховується за період перебування держави (території) у переліку.
З матеріалів справи вбачається, що загальна сума доходу позивача за 2015 рік складає 200252000грн. та господарські операції позивача з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) за 2015 рік складають 28270821,84 грн., а тому суд приходить до висновку про наявність у позивача в 2015 році контрольованих операцій.
Оскільки обсяг контрольованих операцій позивача з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), він зобов'язаний був до 1 травня року, що настає за звітним, подати звіт про контрольовані операції у відповідності до ст.39.4 Податкового кодексу України, проте, такий звіт позивачем до податкового органу не поданий, а тому відповідач у відповідності до вимог законодавства правомірно нарахував штрафні санкції за оскарженим податковим повідомленням-рішенням.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Отже, суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: І.Г. Ступакова