73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"15" вересня 2011 р. Справа № 2-а-2852/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міжміського відділення реєстраційно екзаменаційної роботи м.Нова Каховка підпорядковане УДАІ УМВС України в Херсонській області про визнання незаконними дій посадових осіб,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з адміністративним позовом до Міжміського відділення реєстраційно екзаменаційної роботи м.Нова Каховка підпорядковане УДАІ УМВС України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить визнати дії співробітників відповідача незаконними та зобов'язати поновити державну реєстрацію автомобіля марки ЗІЛ ММЗ 554М, номер шасі 3127014.
Свої вимоги мотивує тим, що співробітниками відповідача незаконно вилучено свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу ХОС № 238600 видане 09.06.2001 р. Новокаховським МРЕВ ДАІ, реєстраційні номери з автомобіля та скасовано державну реєстрацію автомобіля. Підставою для цього став висновок експерта, в якому вказано про відсутність виробничої таблички з номерним позначенням шасі. Однак, автомобіль фактично не був досліджений у повному обсязі, так як дослідження автомобіля здійснювалося лише в кабіні у місці кріплення таблички під пасажирським сидінням. Номер шасі знаходиться на правому лонжероні і не знищено.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, вказала на те, що посилання відповідача на п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" є безпідставним, так як згідно п.14 вказаної Постанови у разі відсутності (пошкодження) ідентифікаційного номера транспортного засобу або знищення ідентифікаційного номера його складової частини відповідач повинен був не скасовувати державну реєстрацію транспортного засобу, а провести спеціальне або експертне дослідження, надати департаменту Державтоінспекції МВС висновок, у якому зазначити необхідність (можливість) заміни зазначених складових частин або нанесення спеціальних індивідуальних номерів чи дублювання первинних ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу.
Представник відповідача заперечував проти позовних вимог, оскільки співробітники Міжміського відділення реєстраційно екзаменаційної роботи м.Нова Каховка підпорядковане УДАІ УМВС України в Херсонській області діяли в межах законодавства України. Вказав на те, що під час технічного огляду було встановлено відсутність виробничої таблички з номерним позначенням шасі, а тому на підставі п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" було скасовано державну реєстрацію автомобіля. Просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що з 2001 року у власності ОСОБА_1 знаходиться автомобіль марки ЗІЛ ММЗ 554М, номер шасі 3127014.
Під час проведення технічного огляду у Бериславському відділенні ДАІ співробітниками встановлено відсутність в кабіні автомобіля виробничої таблички (металевої таблички).
Бериславським РВ УМВС винесено постанову про відмову у порушенні кримінальної справи від 02.11.2009 р., оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад злочину.
За результатами проведеного дослідження експертом ОСОБА_3 24.11.2009 р. складено висновок спеціаліста № 000015856, на підставі якого співробітник Міжміського відділення реєстраційно екзаменаційної роботи м.Нова Каховка підпорядковане УДАІ УМВС України в Херсонській області вилучив свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу ХОС № 238600, видане 09.06.2001 р. Новокаховським МРЕВ ДАІ, та реєстраційні номери транспортного засобу.
26.11.2009 р. позивачем подано заяву до Міжміського відділення реєстраційно екзаменаційної роботи м.Нова Каховка підпорядковане УДАІ УМВС України в Херсонській області щодо дублювання первинного ідентифікаційного номеру або нанесення спеціального індивідуального номеру транспортного засобу, або здійснення перереєстрації транспортного засобу з без номерним шасі з видачею взамін нового свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу.
Як вбачається з відповіді начальника МВ РЕР м.Нова Каховка підпорядкованого УДАІ УМВС України в Херсонській області від 22.12.2009 р. № 6/46-556 підставою для відмови в задоволенні заяви позивача зазначено п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (далі - Порядок), відповідно до якого реєстрація транспортних засобів скасовується у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів його складових частин.
Зазначені твердження відповідача ґрунтуються на висновку експерта від 24.11.2009 р. № 000015856, згідно з яким виробнича табличка з номерним позначенням шасі - відсутня.
Суд вважає дії відповідача щодо скасування державної реєстрації транспортного засобу протиправними виходячи з наступного.
Порядок організації і проведення оглядів транспортних засобів та реєстраційних документів, оформлення їх результатів і заповнення форм відповідної звітності експертними підрозділами МВС України при реєстрації, перереєстрації та знятті з обліку транспортних засобів у реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України (далі - РЕП ДАІ) регулюється Інструкцією про проведення огляду транспортних засобів та їх реєстраційних документів під час реєстрації, перереєстрації і зняття з обліку, затвердженої Наказом МВС України від 10.11.2005 р. № 987 (далі - Інструкція № 987).
Відповідно до п.2 Інструкції № 987 огляд ТЗ та РД проводиться за місцем реєстрації, перереєстрації та зняття з обліку транспортного засобу на майданчиках РЕП ДАІ. Перед проведенням огляду здійснюється перевірка відповідності облікових даних ТЗ, указаних у реєстраційних документах, за наявними інформаційно-довідковими обліками (базами даних).
Згідно п.3 Інструкції № 987 у результаті огляду здійснюються: загальний огляд ТЗ; огляд ідентифікаційного позначення (далі - ІП) кузова; огляд кодових табличок; огляд номерного майданчика та прилеглих до нього частин ТЗ; огляд лакофарбового покриття; огляд інших носіїв інформації; огляд номера двигуна в разі технічної (конструктивної) можливості. Указані об'єкти огляду підлягають обов'язковому фотографуванню.
Положеннями п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин, далі - Порядок № 1388) реєстрація транспортних засобів скасовується в разі встановлення факту, що документи, які посвідчують особу власника, підтверджують правомірність придбання транспортного засобу або право на користування та розпорядження ним, є фіктивними чи підробленими. Реєстрація транспортних засобів також скасовується у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів його складових частин.
Згідно пп.1.6 Інструкції № 987 виробничий номер - цифрова комбінація, яка використовується виробниками для обліку виготовлених ТЗ; ідентифікаційний номер (позначення) ТЗ (vehicle identification number - VIN) - структурне поєднання буквено-цифрових символів. Присвоюється виробником ТЗ з метою ідентифікації останнього та наноситься на деталі кузова, шасі (рами) згідно зі стандартами.
З даних визначень слідує, що Інструкцією № 987 розрізняються поняття виробнича табличка та ідентифікаційний номер.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме висновку експерта від 24.11.2009 р. № 000015856, під час дослідження встановлено відсутність виробничої таблички з номерним позначенням шасі. Тобто, експертом встановлено відсутність виробничої таблички, а не знищення, фальсифікація чи підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу.
З наданих позивачем та досліджених в судовому засіданні фотокарток видно, що ідентифікаційний номер шасі 3127014 на автомобілі ЗІЛ є в наявності, його не знищено, не фальсифіковано та не підроблено, він відповідає ідентифікаційному номеру, зазначеному у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу ХОС № 238600 від 09.06.2001 р.
Суд зазначає, що виробнича табличка з номерним позначенням шасі є дублюючою ідентифікаційного номера шасі, який в даному випадку знаходиться на правому лонжероні рами спереду автомобіля ЗІЛ.
З вищевикладеного вбачається, що скасування державної реєстрації транспортного засобу через відсутність виробничого номеру не відповідає вимогам п.8 Порядку № 1388, яка передбачає підставою для скасування державної реєстрації знищення, фальсифікація чи підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу.
Крім того, суд зазначає, що згідно п.14 Порядку № 1388 (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) у разі виявлення під час перереєстрації, зняття з обліку, проведення державного технічного огляду транспортного засобу факту відсутності (пошкодження) ідентифікаційного номера транспортного засобу або знищення чи підроблення ідентифікаційного номера його складової частини (кузова, шасі, рами, двигуна) проводиться спеціальне або експертне дослідження ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу з метою встановлення їх справжніх ідентифікаційних номерів. Якщо за результатами дослідження ідентифікаційні номери складових частин установити неможливо або після їх встановлення перевіркою за наявними автоматизованими базами даних не підтверджується факт перебування у розшуку транспортного засобу чи його складових частин, підрозділ ДАІ, який проводив державну реєстрацію зазначеного транспортного засобу, надає у десятиденний термін після проведення дослідження департаменту Державтоінспекції МВС висновок (з доданням відповідних фотознімків місць знаходження ідентифікаційних номерів транспортного засобу чи його складових частин, а також результатів спеціального або експертного дослідження), на підставі якого відповідним підрозділом департаменту Державтоінспекції МВС надається висновок, у якому визначається необхідність (можливість) заміни зазначених складових частин у встановленому порядку або нанесення спеціальних індивідуальних номерів чи дублювання первинних ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу.
Однак вказаних дій відповідачем вчинено не було, а здійснено скасування державної реєстрації транспортного засобу.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів щодо правомірності своїх дій, не спростовано правове обґрунтування позовних вимог, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії співробітників Міжміського відділення реєстраційно екзаменаційної роботи м.Нова Каховка підпорядковане УДАІ УМВС України в Херсонській області щодо скасування державної реєстрації автомобіля марки ЗІЛ ММЗ 554М, номер шасі 3127014.
Зобов'язати Міжміське відділення реєстраційно екзаменаційної роботи м.Нова Каховка підпорядковане УДАІ УМВС України в Херсонській області поновити державну реєстрацію автомобіля марки ЗІЛ ММЗ 554М, номер шасі 3127014.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 вересня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 3.7