73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"08" вересня 2011 р. Справа № 2-а-4166/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представників третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Хенкель Баутехнік (Україна)" - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представника третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротех-Сервіс" - ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Колективного підприємства "Промжилбуд" до Херсонської обласної державної адміністрації, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Хенкель Баутехнік (Україна)", Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротех-Сервіс" про визнання нечинними та скасування розпоряджень,
встановив:
Колективне підприємство "Промжилбуд" (далі - позивач) звернулося з позовом до Херсонської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить визнати нечинними та скасувати розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації № 23 від 13.01.2006 р. "Про затвердження матеріалів погодження місця розташування об'єкта на земельній ділянці та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки", № 79 від 03.02.2006 р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання в оренду земельної ділянки, встановлення орендної плати за користування нею", № 621 від 23.06.2006 р. "Про надання дозволу на укладення договору суборенди земельної ділянки".
Свої вимоги мотивує тим, що при винесенні оскаржуваних розпоряджень відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень, оскільки земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту - м.Цюрупинська, а тому розпоряджатися нею може лише Цюрупинська міська рада.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, так як відповідач не мав повноважень розпоряджатися земельною ділянкою, яка знаходиться в межах м.Цюрупинська. Такими повноваженнями наділена Цюрупинська міська рада.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, оскільки Херсонська обласна державна адміністрація при винесенні оскаржуваних розпоряджень діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представники третіх осіб заперечували проти задоволення позову, оскільки земельна ділянка знаходиться за межами м.Цюрупинська, а тому саме до повноважень Херсонської обласної державної адміністрації відноситься розпорядження земельними ділянками, які знаходяться за межами населених пунктів.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні у справі докази суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.17 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.116 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Статтею 124 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) обласні державні адміністрації надають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
У судовому засіданні встановлено, що земельна ділянка, яка була передана в оренду ТОВ "Агротех-Сервіс" знаходиться за межами м.Цюрупинська.
Це підтверджується наступними доказами:
- рішенням Цюрупинської міської ради № 234 від 13.07.2004 р.;
- розпорядженням Цюрупинської районної державної адміністрації № 794 від 27.12.2005 р., яким погоджено матеріали попереднього погодження на виготовлення проекту відведення земельної ділянки в оренду як такої, що знаходиться за межами населених пунктів;
- рішенням Цюрупинської міської ради № 647 від 23.12.2005 р. "Про надання висновків про передачу земельних ділянок, які знаходяться на території Цюрупинської міської ради за межами міста";
- довідкою Цюрупинського районного відділу земельних ресурсів № 589/01-10/01 від 04.07.2006 р., згідно якої земельна ділянка, передана в оренду ТОВ "Агротех-Сервіс", знаходиться за межами м.Цюрупинська;
- листом № 164/2-16 від 19.04.2008 р., яким виконком Цюрупинської міської ради повідомив ЧПКФ "Агротех-Сервіс" про знаходження земельної ділянки за межами м.Цюрупинська;
- висновком державної експертизи землевпорядної документації № 1812 від 08.08.2007 р., згідно якої відстань від земельної ділянки до міста Цюрупинськ складає 3,5 км.
Вищевказані докази свідчать про те, що земельна ділянка, яка передана в оренду ТОВ "Агротех-Сервіс" знаходиться за межами м.Цюрупинська, а тому саме до повноважень відповідача відноситься розпорядження земельними ділянками, які знаходяться за межами населених пунктів.
Таким чином, Херсонська обласна державна адміністрація при винесенні розпоряджень № 23 від 13.01.2006 р., № 79 від 03.02.2006 р., № 621 від 23.06.2006 р. діяла ні підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову Колективного підприємства "Промжилбуд" до Херсонської обласної державної адміністрації, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Хенкель Баутехнік (Україна)", Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротех-Сервіс" про визнання нечинними та скасування розпоряджень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12 вересня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 6.2.1