73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
23 вересня 2011 р. Справа № 2-а-4037/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі Херсонської області до Сергіївської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області про визнання рішення нечинним, визнання законними дій,
встановив:
Державна податкова інспекція у Новотроїцькому районі Херсонської області звернулася із адміністративним позовом до Сергіївської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області про визнання рішення Сергіївської сільської ради № 41 від 25.06.2011 р. нечинним, визнання дій ДПІ у Новотроїцькому районі про постановку на облік виявленого рухомого майна, яке має ознаки безхазяйності, розташованого на території Сергіївської сільської ради в с.Сергіївка та с.Вознесенка законними.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги просила їх задовольнити, вказавши на те, що Сергіївська сільська рада Новотроїцького району Херсонської області протиправно прийняла рішення № 41 від 25.06.2011 р. про взяття нерухомого майна на облік, як безхазяйного, та визначення безхазяйним нерухомого майна, розташованого в с.Сергіївка та с.Вознесенка. Зазначає, що 24.05.2011 р. ДПІ у Новотроїцькому районі отримано інформацію про наявність майна з ознаками безхазяйності, яке розташоване на території Сергіївської сільської ради. ДПІ виявлено дві земельні ділянки в с.Сергіївка та с.Вознесенка, на яких розміщені: в с.Сергіївка - металева конструкція з металевих труб, в с.Вознесенка - металева конструкція з металевих труб та плит канальних НПК 6х2 в кількості 43 штук. Власника даного майна встановлено не було, у зв'язку з чим ДПІ у Новотроїцькому районі ініційовано питання про постановку зазначеного майна на облік та зберігання. Керівником ДПІ відповідному підрозділу надано доручення по постановку безхазяйного майна на облік. Вказує на те, що Сергіївською сільською радою безпідставно визначено дане майно як нерухоме, оскільки воно не підпадає під визначення нерухомого майна, яке зазначене в ст.181 ЦК України, Наказі Міністерства юстиції України № 660/5 "Про затвердження Методичних рекомендацій стосовно визначення нерухомого майна, що знаходиться на земельних ділянках, право власності на яке підлягає державній реєстрації".
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та просив закрити провадження у справі, оскільки ні Законом України "Про державну податкову службу в Україні", ні Податковим кодексом України не передбачено право податкових органів на звернення до суду з позовними вимогами щодо захисту порушених прав при здійсненні повноважень, що стосуються безхазяйного майна. Крім того, відповідно до п.10 ч.2 ст.16 ЦК України визнання судом незаконними і скасування акта органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує цивільні права та інтереси, належить до способів захисту цивільних прав.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; надання податкових консультацій; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Статтею 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачені функції державних податкових інспекцій в районах, серед яких: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертаються до суду в інших випадках, передбачених законом; подають до судів позови про застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України; проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна; контролюють дотримання виконавчими комітетами сільських і селищних рад порядку прийняття і обліку податків, інших платежів від платників податків, своєчасність і повноту перерахування цих сум до бюджету.
У статті 20 Податкового Кодексу України визначені права органів державної податкової служби. Зокрема, органи державної податкової служби мають право: у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання; звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків) за наявності хоча б однієї з таких підстав: недопущення посадових осіб органів державної податкової служби до обстеження територій та приміщень, визначених у підпункті 20.1.11 цієї статті; звертатися до суду, у разі якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом; звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, у разі, якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; звертатися до суду щодо стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків; звертатися у випадках, передбачених законом до суду щодо застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України; звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін; звертатися до суду з заявою про вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів у випадках, передбачених цим Кодексом.
Вказаними правовими нормами визначено вичерпний перелік підстав, коли органи податкової служби мають право звертатися до суду з позовними заявами. Законом України "Про державну податкову службу в Україні", Податковим кодексом України не передбачено права органів державної податкової служби звертатися до суду з позовною заявою щодо скасування рішення сільської ради та захисту порушених прав при здійсненні повноважень, що стосуються безхазяйного майна, а також з позовними вимогами щодо визнання дій про постановку на облік виявленого рухомого майна, яке має ознаки безхазяйного, законними.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Окрім цього, суд погоджується з твердженням представника відповідача про те, що відносини, пов'язані із набуттям права власності на безхазяйну річ, регулюються ст.335 ЦК України, а тому є цивільно-правовими, оскільки випливають із права власності. Главою 8 ЦПК України визначено порядок розгляду місцевим судом справ про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.157 КАС України,
ухвалив:
Закрити провадження у адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі Херсонської області до Сергіївської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області про визнання рішення нечинним, визнання законними дій.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 6