Постанова від 07.09.2011 по справі 4356/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2011 р. Справа № 2-а-4356/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Рефлер Ю.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного військового комісаріату до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Херсонській області про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу від 10.08.2011 р.,

встановив:

Херсонський обласний військовий комісаріат (далі - позивач) звернувся з позовом до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Херсонській області (далі - відповідач) про визнання дій головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Херсонській області ОСОБА_2 неправомірними та скасування постанови від 10.08.2011 р. про накладення штрафу у розмірі 680 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що державним виконавцем 16.12.2010 р. на підставі виконавчого листа № 2а-6198/08/2170 від 10.12.2010 р. про зобов'язання Херсонського обласного військового комісаріату здійснити ОСОБА_3 перерахунок обчислення вислуги років за 28 років, відкрито виконавче провадження та встановлено добровільний строк на його виконання. Однак позивач постанову суду не може виконати, оскільки обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсії здійснюється фінансово-економічними управліннями Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, Військово-Морських Сил України і відділами соціального забезпечення територіальних управлінь оперативних командувань за поданням відповідних управлінь (відділів) особового складу. Обласний військовий комісаріат направляє тільки необхідні документи до територіального управління Південного оперативного командування з метою визначення періоду військової служби для зарахування окремих періодів служби у вислугу років у пільговому обчисленні. Позивачем було направлено особову справу ОСОБА_3 до відділу соціального забезпечення територіального управління Південного оперативного командування Збройних Сил України для перерахунку обчислення вислуги років, однак отримали відповідь про відсутність підстав для перерахунку обчисленої вислуги років. Державний виконавець, знаючи про обставини, що ускладнюють виконання судового рішення, зобов"язаний був звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження з Херсонського обласного військового комісаріату на Південне оперативне управління командування м.Одеси, що ним зроблено не було.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, вказавши на те, що до повноважень Херсонського обласного військового комісаріату не входить перерахунок пенсії, а тому позивач не може виконати рішення суду. Перерахунок пенсії здійснює відділ соціального забезпечення управління Південного оперативного командування. Про вказані обставини було відомо державному виконавцю, між тим заяву про заміну сторони виконавчого провадження державним виконавцем до суду не направлено, а неправомірно винесено постанову про накладення штрафу за невиконання судового рішення у сумі 680 грн. Також зазначив, що на даний час на судові рішення внесено касаційну скаргу і відкрито касаційне провадження. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача направила до суду заперечення на позов та просила розглянути справу за її відсутності. У запереченнях представник відповідача вказує на безпідставність твердження позивача про неправомірність дій старшого державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_2 та вимоги про скасування постанови про накладення штрафу від 10.08.2011 р. Зазначає, що на виконанні у ППВР ВДВС Головного управління юстиції у Херсонській області знаходиться виконавче провадження по виконанню виконавчого листа № 2а-6198/08/2170 р., виданого 10.12.2011 р. Херсонським окружним адміністративним судом. 16.12.2010 р. на підставі заяви стягувача винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та надано строк на добровільне виконання рішення до 24.12.2010 р. За заявами боржника державним виконавцем тричі виносилися постанови про відкладення виконавчих дій. 10.08.2011 р. надійшла заява стягувача про вжиття мір примусового стягнення до боржника. Оскільки судове рішення у встановлений строк на добровільне виконання боржником не виконано, тому державним виконавцем винесено постанову про накладання штрафу на боржника у розмірі 680 грн. Такі дії державного виконавця відповідають вимогам ст.89 Закону України "Про виконавче провадження". Вказує на те, що подання касаційної скарги на судові рішення не є підставою для його невиконання та невжиття заходів примусового виконання.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на виконанні у підрозділі примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції у Херсонській області знаходиться виконавче провадження по виконанню виконавчого листа № 2а-6198/08/2170 р., виданого Херсонським окружним адміністративним судом 10.12.2010 р., про зобов'язання Херсонського обласного військового комісаріату здійснити ОСОБА_3 перерахунок обчислення вислуги років за 28 років.

16.12.2010 р. на підставі заяви стягувача та ст.ст.3, 18, 20, 24 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, боржнику надано строк на добровільне виконання рішення до 24.12.2010 р.

На підставі заяв боржника від 06.01.2011 р., 04.05.2011 р., 25.05.2011 р. державним виконавцем виносилися постанови про відкладення виконавчих дій від 14.02.2011 р. - до 23.02.2011 р., 13.05.2011 р. - до 26.05.2011 р., 26.05.2011 р. - до 07.06.2011 р.

10.08.2011 р. до відповідача надійшла заява стягувача про прийняття мір примусового стягнення до боржника, на підставі якої та враховуючи те, що постанова суду не була виконана боржником, державним виконавцем 10.08.2011 р. винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 680 грн.

Суд вважає дії державного виконавця правомірними виходячи з наступного.

Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до ст.11 даного Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Статтею 35 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладання провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам.

Як встановлено судом, за заявами Херсонського обласного військового комісаріату від 06.01.2011 р., 04.05.2011 р., 25.05.2011 р. державним виконавцем виносилися постанови про відкладення виконавчих дій від 14.02.2011 р. - до 23.02.2011 р., 13.05.2011 р. - до 26.05.2011 р., 26.05.2011 р. - до 07.06.2011 р.

Тобто, державним виконавцем тричі відкладалися виконавчі дії, штрафи не накладалися, а боржнику надавалася можливість виконати судове рішення вчасно і в повному обсязі.

Згідно з вимогами статті 89 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Судом встановлено, що позивач у встановлений для добровільного виконання строк без поважних причин рішення суду не виконав, а тому державний виконавець обґрунтовано виніс постанову від 10.08.2011 р. про накладення штрафу на Херсонський обласний військовий комісаріат у розмірі 680 грн.

Дії державного виконавця щодо накладення штрафу за невиконання судового рішення у встановлений державним виконавцем строк повністю відповідають вимогам статті 89 Закону України "Про виконавче провадження".

Суд вважає безпідставними доводи представника позивача про те, що державний виконавець зобов'язаний був звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, оскільки: по-перше, боржником у виконавчому листі зазначено Херсонський обласний військовий комісаріат, по-друге, ст.ст.11, 36 Закону України "Про виконавче провадження", на які посилається позивач, визначено право, а не обов'язок, державного виконавця на звернення до суду із такою заявою.

Окрім цього, згідно ст.36 Закону України "Про виконавче провадження", ст.264 КАС України правом на звернення до суду із заявою про зміну сторони виконавчого провадження наділений і сам боржник - Херсонський обласний військовий комісаріат.

Суд погоджується з твердженням представника відповідача про те, що подання касаційної скарги на рішення суду не є поважною причиною для його невиконання та невжиття заходів примусового виконання.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що державний виконавець діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначених Конституцією та законами України, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити в задоволенні позову Херсонського обласного військового комісаріату до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Херсонській області про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу від 10.08.2011 р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 вересня 2011 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 11.5