Постанова від 16.05.2011 по справі 2-а-2778/11

16.05.2011

Справа №2а-2778/2011р.

П ОСТАН О ВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2011 року Ленінський районний суд м.Миколаєва,

у складі: головуючого судді Крамаренко Т.В.,

при секретарі Антоненко А.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві справу за

адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління

головавтотрансінспекції у Миколаївській області про визнання протиправною і скасування

постанови про застосування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Головної Державної інспекції

на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на

автомобільному транспорті у Миколаївській області м. Миколаїв про визнання

протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій № 120556

від 14.12.2010 р.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що пасажирські перевезення не здійснює, на

момент здійсненою відповідачем перевірки перевозив свою родину: дружину ОСОБА_2 та її

сестру ОСОБА_3, і таким не мав обов'язку мати ліцензійну картку, а оскаржувану постанову

відповідач ухвалив у його відсутність, чим позбавив його права надання пояснень та доказів своєї

невиновності. Посилаючись на викладене, відповідач просив суд визнати неправомірною та

скасувати постанову про застосування фінансових санкцій № 120556 від 14.12.2010 р.

В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином

про часта місце слухання справи, причини неявки суду не повідомив.

Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та

органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах

повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень

адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони на підставі вимог ст. З КАС України.

Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний

транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів транспортом від 14.12.2010 р.

встановлено, що водій автомобіля марки ДЕУ-сенс, державний номер ВЕ 3234АТ, який керує на

підставі доручення власника автомобіля ОСОБА_4 перевозив одного пасажира без

ліцензійної картки, чим скоїв правопорушення на автомобільному транспорті, за що передбачена

відповідальність ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг з

перевезення пасажирів без оформлення необхідних документів перелік яких визначений ст.. 39

Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме ліцензійної картки.

Постановою N9 120566 від 14.12.2010 р. до позивача була застосована фінансова санкція в

сумі 1700 грн. за допущення порушення законодавства про автомобільний транспорт, за що

передбачена відповідальність передбачена абз.Зч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний

транспорт: надання послуг з перевезення пасажирів на таксі без оформлення документів, перелік

яких зазначений ст.39 Цього Закону:- відсутня ліцензійна картка.

Відповідно до п. п. 25-28 постанови КМУ «Про затвердження Порядку здійснення державного

контролю на автомобільному транспортні 1567, 08.11.2006 р. Справа про порушення

розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або

за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта

господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про

порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і

місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання

повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки

уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5. Фінансова санкція

повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не

пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування

фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого

винесено відповідну постанову. Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів

після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається

рекомендованим листом із повідомленням. У разі оскарження постанови про застосування

фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після

отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті)^ 1567 від 08.11.2006 р. рейдова перевірка

транспортних засобів проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах,

автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках

таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів,

контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску

через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»за порушення

законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються

санкції за надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів,

перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону -штраф у розмірі 100 неоподатковуваних

доходів громадян, що складає 1700 грн.

Згідно зі ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»автомобільні перевізники,

водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на

автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких

виконуються вантажні перевезення. Документами для фізичної особи, що здійснює вантажні

перевезення на договірних умовах, є: ф

-для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання *

транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством

України;

-для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний

засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством

документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

Станом на день складання акта проведення перевірки додержання вимог законодавства проавтомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів транспортом від

19.11.2010р. статті 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської

діяльності»була викладена в редакції, яка передбачала, що ліцензуванню підлягають такі види

господарської діяльності п.33 надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним

транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний

транспорт». Законом України № 2608 від 19.10.2010 р. були внесені зміни , які набрали чинності

17.11.2010р. у вищезазначений Закон та стаття 9 була викладена в іншій редакції, в якій вже

ліцензування з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів відсутнє.

Постановою про застосування фінансових санкцій від 14.12.2010 р. до позивача^

застосований штраф в сумі 1700 грн. за порушення ст.60 Закону України «Про автомобільний

транспорт», в якій не було внесено відповідних змін.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають

зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, станом на день складання акту здійснення позивачем перевезення вантажу

без ліцензійної картки було порушенням Закону України «Про автомобільний транспорт», Закону

України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», але станом на день прийняття

постанови від 07.12.2010 р. спеціальним Законом України «Про ліцензування певних видів

господарської діяльності»не передбачений обов'язок ліцензування діяльності з надання послуг з

перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, тому постанова від 07.12.2010 р.

підлягає скасуванню, як незаконна та необґрунтована.

Відповідно до п.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність

рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування

правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує»

проти адміністративного позову.

Згідно зі ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються

на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед

судом їх переконливості.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного

законодавства, матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають

задоволенню повністю.

Керуючись ст.ст.11, 71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування фінансових санкцій N9

120566 від 14.12.2010 р.

Суддя: