Ухвала від 09.03.2017 по справі 826/2532/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/2532/16 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І Суддя-доповідач: Бабенко К.А

УХВАЛА

Іменем України

09 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Сорочка Є.О., Степанюка А.Г., секретаря Антоненко К.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції у м. Києві на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2016 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції у м. Києві про визнання протиправним та нечинним Рішення, визнання незаконним, протиправним та скасування Наказу в частині, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2016 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення Позивача, представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.

Як вбачається з Витягу з Наказу Головного управління Національної поліції у м. Києві від 07 листопада 2015 року № 47 о/с щодо особового складу, копія якого наявна в матеріалах справи (Т.1, а.с.45), відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" призначено тих, що прибули з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування, зокрема, з 07 листопада 2015 року ОСОБА_2 (Г-828993), який має спеціальне звання «підполковник міліції», заступником начальника Оболонського управління поліції - начальником відділу кримінальної поліції, присвоївши йому спеціальне звання підполковник поліції.

Наказом Головного Управління Національної поліції у м. Києві «Про створення атестаційних комісій .Головного управління Національної поліції у м. Києві» від 01 грудня 2015 року №7, відповідно до Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої Наказом МВС України від 17 листопада 2015 року № 1465, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2015 року за №1445/27890, з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, створено атестаційні комісії Головного управління Національної поліції у м. Києві; затверджено склад атестаційних комісій Головного управління Національної поліції у м. Києві.

Як вбачається з Наказу Головного Управління Національної поліції у м. Києві «Про доповнення до наказу ГУНП у місті Києві від 01.12.2015 № 7» від 15 грудня 2015 року №9, відповідно до Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої Наказом МВС України від 17 листопада 2015 року № 1465, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2015 року за №1445/27890, Рішення про проведення атестування та про строки, у які проводиться атестування, приймає керівник органу поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими актами законодавства України призначаються на посади його наказами, доповнено Наказ ГУНП у місті Києві від 01 грудня 2015 року № 7 «Про створення атестаційних комісій Головного управління Національної поліції у м. Києві» пунктом 3 такого змісту: « 3. Атестування поліцейських Головного управління Національної поліції у м. Києві розпочати 07.12.2015 року.».

За результатами атестації Позивача складено Атестаційний лист від 14 грудня 2015 року (Т.1, а.с. 66-67), в якому зазначено, що за висновком прямого керівника Позивач відповідає займаній посаді; проте за Результатами атестування Позивач займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

14.12.2016 атестаційною комісією за результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення, прийнято оформлене Протоколом рішення про невідповідність Позивача займаній посаді та його звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Не погоджуючись з зазначеними висновками атестаційної комісії Головного Управління Національної поліції у м. Києві, Позивач звернувся зі скаргою до апеляційної комісії північного регіону (Т.1, а.с.73-74).

Як вбачається з Протоколу від 13 січня 2016 року (а.с.78), апеляційною атестаційною комісією північного регіону за результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення, скаргу поліцейського відхилено.

Наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві від 06 травня 2016 року № 407 о/с "Щодо особового складу" (Т2, а.с.46), відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 (через службову невідповідність) підполковника поліції ОСОБА_2 (Г-828993), заступника начальника управління поліції - начальником відділу кримінальної поліції Оболонського управління поліції, 06 травня 2016 року.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIІI (надалі - Закон №580-VIІI), національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Згідно з частиною першою ст. 57 Закону №580-VIІI, атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

Відповідно до частини другої ст. 57 Закону №580-VIІI, атестування поліцейських проводиться: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Згідно з частиною четвертою ст. 57 Закону №580-VIІI, рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.

Відповідно до частини п'ятої ст. 57 Закону №580-VIІI, порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.

У зв'язку з наведеним, колегія суддів дійшла висновку, що проведення атестації може здійснюватись у виключних випадках, а саме: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Тобто, до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, підлягають включенню лише ті особи, відносно яких наявні підстави для проведення атестації, передбачені частиною другою статті 57 Закону України «Про Національну поліцію».

Згідно з пунктами 10-12 розділу IV Інструкції «Про порядок проведення атестування поліцейських», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2015 року за № 1445/27890 (надалі - Інструкція), з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.

За результатами проведеного тестування Атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу;

Атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування;

За рішенням Атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.

Відповідно до пункту 15 розділу IV Інструкції, атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: займаній посаді відповідає; займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Згідно з пунктом 16 розділу IV Інструкції, атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); показники службової діяльності; рівень теоретичних знань та професійних якостей; оцінки з професійної і фізичної підготовки; наявність заохочень; наявність дисциплінарних стягнень; результати тестування; результати тестування на поліграфі (у разі проходження).

Як вбачається зі змісту складеного на Позивача Атестаційного листа від 14 грудня 2015 року (Т.2, а.с.45), він зарекомендував себе позитивно, як ініціативний, сумлінний та професійно підготовлений керівник. Володіє високими організаторськими здібностями, вміє і любить працювати в обстановці, яка потребує проявлення ініціативи. Не зупиняється перед труднощами, наполегливо й енергійно йде до наміченої мети, здатний самостійно вирішувати складні завдання. Постійно працює над удосконаленням своїх знань. У Позивача високо розвинене почуття нового, він постійно стежить за передовим досвідом роботи, ініціатор нововведень. Безмежно відданий своєму обов'язку, виконує всі поставлені перед ним завдання обґрунтовано, швидко, з детальною обробкою та відмінною якістю. Його участь в роботі колективу Оболонського управління поліції завжди конструктивна. Завжди вимогливий до себе та підлеглих, здатний навести твердий статутний порядок на дорученій ділянці. Здатний бачити суперечності, що назрівають, проблеми та своєчасно вживає заходів щодо їх вирішення; під керівництвом Позивача співробітниками підрозділів кримінальної поліції Оболонського управління поліції розкрито 997 злочинів, у тому числі 2 навмисних вбивства, 5 тяжких тілесних ушкоджень, 2 зґвалтування, 461 крадіжку особистого майна, з яких 76 - з помешкань громадян, 11 - з автомобілів, 12 незаконних заволодінь транспортними засобами, 27 пограбувань, 86 шахрайств та 11 хуліганств. У порівняні з аналогічним періодом минулого року збільшилась кількість розкритих: крадіжок з квартир (з 392 до 461), незаконних заволодінь транспортним засобом (з 10 до 12), інших тілесних ушкоджень (з 128 до 130), шахрайств (з 54 до 86), хуліганств (з 6 до 11) та навмисних пошкоджень майна (з 4 до 7). Також більше, ніж у 2014 році розкрито злочинів минулих років, у тому числі тяжких і особливо тяжких, зокрема 2 умисних вбивства із замахами, 4 тяжких тілесних ушкодження. 5 розбійних нападів, 26 крадіжок з автомобілів, 14 пограбувань та 27 шахрайств. Завдяки належній організації роботи блоку кримінальної поліції відмічається зниження розбійних нападів (на 24%) у громадських місцях; Позивач зразковий сім'янин, безкорисливий, а також своєю чесною та порядною поведінкою є прикладом для наслідування. Дуже ввічливий, високо дисциплінований. Справедливий, об'єктивно та неупереджено оцінює інших. Завжди готовий прийти на допомогу. Постійно працює над собою в напрямку вдосконалення загальної культури. Завжди рахується з думками інших, заохочує висловлювання протилежних точок зору, здатний прийняти розумну пропозицію. У стройовому відношенні підтягнутий. Фізично розвинений відмінно, професійний боксер. Табельною зброєю володіє відмінно. Суттєвих недоліків у службовій діяльності не має. Державну та службову таємницю зберігати вміє. Відданий справі служіння народу України.

Тобто, зазначене характеризує Позивача як кваліфікованого працівника, а зібрані на Позивача під час атестації документи, спростовують його невідповідність займаній посаді.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оформлене Протоколом від 14 грудня 2015 року Рішення Атестаційної комісії Головного управління Національної поліції у м. Києві щодо невідповідності Позивача займаній посаді та Наказ Головного управління Національної поліції у м. Києві від 06 травня 2016 року № 407 о/с "Щодо особового складу" про звільнення Позивача зі служби в поліції, прийнято без врахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, тому є протиправними і підлягають скасуванню.

Такий висновок узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною зокрема, в Постанові пленуму «Про судову практику оскарження рішень атестаційних комісій органів (закладів, установ) Національної поліції України про звільнення працівників поліції внаслідок непроходження ними атестації» від 29 вересня 2016 року №11.

Згідно з частиною другою ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у м. Києві залишити без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Ухвалу складено у повному обсязі 16.03.2017 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Сорочко Є.О.

Степанюк А.Г.

Головуючий суддя Бабенко К.А

Судді: Сорочко Є.О.

Степанюк А.Г.