13.10.2010
Справа № 279/235/17
Номер рядка звіту 92
номер провадження 2-а/279/74/17
"17" березня 2017 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Невмержицької О.А., з секретарем Хомутовською О.А. розглянувши в м.Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, в інтересах якого за дорученням діє ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії, третя особа Міністерство внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивував тим, що з 2004 року по 06.11.2015 року перебував на службі в органах внутрішніпх справ. З 07 листопада 2016 року був прийнятий на службу до Національної поліції України, а саме, в Коростенський ВП ГУНП в Житомирській області. Вказав, що на підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії та свідоцтва про хворобу йому з 05.09.2016 року встановлена 3 група інвалідності, пов'язана із захворюванням внаслідок проходження служби в органах внутрішніх справ.
Кабінет Міністрів України затвердив Постанову від 12 травня 2007 року №707 було «Про затвердження порядку та умов виплати грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. №208-VIII «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. №707.
Для отримання грошової допомоги позивач звернувся з заявою до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області та подав всі необхідні документи для отримання одноразової грошової допомоги. Однак, 14.12.2016 року, листом №3076/29/05-2016 його матеріали були повернуті без розгляду до врегулювання вказаного питання законодавством. Одночасно повідомлено, що постанова КМУ №850 від 21.10.2015 року не поширюється на працівників поліції.
Просив визнати дії відповідача протиправними щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги та не направлення їх до Міністерства внутрішніх справ України, а також зобов"язати відповідача направити його документи до Міністерства внутрішніх справ України для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги. Також просить зобов"язати відповідача надати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Представник позивача за дорученням ОСОБА_2 до суду не з"явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача УМВС України в Житомирській області в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомленим належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки, заперечень проти позову не надав та не скористався своїм правом на участь у розгляді справи.
Представник третьої особи Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з'явився, направив до суду заперечення в якому вказав, що позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що не відповідають законодавству, просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі (а.с.21-25,40-44).
За таких обставин фіксування судового засідання технічними засобами не проводиться, відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України.
Дослідивши матеріали в їх сукупності та давши їм оцінку, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2004 року по 06.11.2016 року перебував на службі в органах внутрішніх справ. З 07 листопада 2016 року був прийнятий на службу до Національної поліції України, а саме, в Коростенський ВП ГУНП в Житомирській області.
На підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії №514908 від 20.09.2016 року та свідоцтва про хворобу №136/104 від 06.06.2016 року, позивачу з 05.09.2016 року встановлена 3 група інвалідності, пов'язана із захворюванням внаслідок проходження служби в органах внутрішніх справ (а.с.7-9). Позивач надав в Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії відповідні документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги. Однак, 14.12.2016 року листом №3076/29/05-2016 його матеріали були повернуті без розгляду до врегулювання вказаного питання законодавством. Одночасно повідомлено, що постанова КМУ №850 від 21.10.2015 року не поширюється на працівників поліції (а.с.12).
Частина 6 статті 23 Закону України від 20 грудня 1990 року №565-Х11 «Про міліцію» передбачає виплату одноразової грошової допомоги у разі поранення (контузії, травми, каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності у відповідних розмірах та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначає Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (дана постанова набрала чинності 31 жовтня 2015 року).
Відповідно до абзацу третього пункту 15 Розділу Х1 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 липня 2015 року №580-У111 «Про Національну поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про національну поліцію».
Статтями 97-101 зазначеного Закону передбачено право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського.
11.01.2016 року Міністерством внутрішніх справ України був прийнятий наказ №4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
19.09.2016 року наказом Міністерства внутрішніх справ України №916 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 22.09.2016 року) пункт 5 розділу 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського доповнено підпунктом 4 такого змісту: пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Відтак, обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ, відноситься до випадку, за яким призначається одноразова грошова допомога у разі втрати працездатності поліцейського (отримання каліцтва).
Таким чином, судом встановлено, що позивач звернувся по питанню виплати йому одноразової грошової допомоги до ліквідаційної комісії управління МВС в Житомирській області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, а не у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ №4 від 11.01.2016 року.
За таких обставин суд приходить до висновку, що порядок призначення та отримання поліцейськими одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення та виплата допомоги не здійснюється, регулюються положеннями статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» та реалізуються в порядку та на умовах визначених наказом МВС України від 11 січня 2016 року №4.
Відповідно до п.1 розділу 1 вказаного наказу МВС №4 порядок та умови визначають механізм оформлення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського. Пунктом 5 розділу 1 Порядку передбачено виплату підрозділами Національної поліції України одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, тобто, обставина, яка виникла внаслідок отримання поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно із п.1 Розділу 111 наказу МВС №4 формування пакета документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії.
Пункт 3 розділу 111 наказу МВС №4 встановлює, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до абз.2п.1 Розділу У1 наказу МВС №4 висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить службу поліцейський. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує (відмовляє) начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160,162 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про Національну поліцію», суд
В позові ОСОБА_1, в інтересах якого за дорученням діє ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії, третя особа Міністерство внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя : Невмержицька О.А.