Постанова від 14.03.2017 по справі 295/1582/17

Справа №295/1582/17

2-а/295/255/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.03.2017 року Суддя Богунського районного суду м. Житомира Гумен Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13.02.2017 року позивач звернувся з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо відмови у обчисленні і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум винагороди за тривалість безперервної служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, вихідної допомоги та одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з травня 2007 року по березень 2009 року включно, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.08.2015 року № 249/246д, а також просить зобов'язати відповідача здійснити обчислення та виплачувати з 04 січня 2017 року з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум винагороди за тривалість безперервної служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, вихідної допомоги та одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з травня 2007 року по березень 2009 року включно, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.08.2015 року № 249/246д та виплатити відповідну заборгованість.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що 10.03.2009 року звільнений у запас відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за пунктом «б». З 04.06.2009 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами в редакції Закону України від 04.04.2006 року № 3591-IV. При призначенні пенсії відповідачем не були враховані додаткові види грошового забезпечення та премії, з яких оплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 14.08.2015 року у військовій частині НОМЕР_1 (як правонаступника військової частини НОМЕР_2 ) позивачем отримано довідку №249/246д про додаткові види грошового забезпечення та премії, з яких оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 24 календарні місяці перед звільненням.

04.01.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про обчислення та виплату призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум винагороди за тривалість безперервної служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, вихідної допомоги та одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з травня 2007 року по березень 2009 року включно, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.08.2015 року №249/246д. У листі від 16.01.2017 року № 29/к-11 відповідач відмовив у перерахунку пенсії, оскільки вважають, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, визначеного у статтях 43, 63 Закону № 2262-ХІІ до якого належить лише надбавки, доплати і підвищення, а одноразові додаткові виплати, про які позивач зазначав в заяві, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при її обчисленні не можуть.

Відмову відповідача у обчисленні та виплаті пенсії ОСОБА_1 вважає протиправною, таку яка порушує його право на отримання належної пенсії відповідно до чинного законодавства України.

07.03.2017 року представником відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подано до суду письмові заперечення проти позову, в яких останній не погоджуючись з позовом, просив відмовити у його задоволені, а 13.03.2017 року подано доповнення до запереченння від 07.03.2017 року.

На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.

Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно частини 1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 04.06.2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 53% грошового забезпечення (за вислугу 21 рік) (а.с. 17).

04.01.2017 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку його пенсії, до складу якої включити усі види грошового забезпечення, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 14).

Листом № 29/к-11 від 16.01.2017 року Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що винагорода за тривалість безперервної служби, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, вихідна допомога та одноразова премія не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, тому підстав для їх врахування до складу грошового забезпечення з якого обчислена пенсія відсутні (а.с. 17-18).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№2262-XII від 09.04.1992 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів Українии "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція згідно зі ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

В матеріалах справи міститься копія довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.08.2015 року № 249/246д про додаткові види грошового забезпечення та премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування які не враховані при розрахунку пенсії ОСОБА_1 за період з травня 2007 року по березень 2009 року, та копія довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.02.2017 року № 249/93 про додаткові види грошового забезпечення та премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування які не враховані при розрахунку пенсії ОСОБА_1 за період з травня 2007 року по березень 2009 року, з яких вбачається, що позивачу була нарахована: винагорода за тривалість безперервної служби, грошові допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги, індексація, вихідна допомога та одноразова премія (а.с. 12, 26).

Із всіх зазначених сум, у тому числі і з індексації, окрім індексації, нарахованої у березні 2009 року у сумі 731,84 грн., сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, окрім одноразової грошової допомога при звільненні.

Крім того, сам позивач при зверненні із заявою до відповідача та при зверненні з позовом до суду, просив здійснити перерахунок пенсії, врахувавши всі види грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що винагорода за тривалість безперервної служби, грошові допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги, індексація та одноразова премія, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні пенсії позивачу є неправомірним.

Відповідно ст.ст. 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі.

Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Позивач у позові просить зобов'язати відповідача здійснити обчислення та виплачувати пенсію з урахуванням винагороди за тривалість безперервної служби, грошових допомог на оздоровлення, матеріальних допомог, індексації та одноразової премії з 04 січня 2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, відповідач не довів суду правомірності своїх дій та рішень.

Таким чином, з огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

На підставі Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 17, 71, 160-163, 183-2, 244-2 КАС України, суд,- ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_3 ), врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми винагорода за тривалість безперервної служби, грошових допомог на оздоровлення, матеріальних допомог, індексації, окрім індексації, нарахованої у березні 2009 року у сумі 731,84 грн., та одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 04.01.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя