Справа № 165/478/17
Провадження № 2-а/165/58/17
про залишення адміністративного позову без руху
13 березня 2017 року м.Нововолинськ
Суддя Нововолинського міського суду Волинської області Ушаков М.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
22 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Зазначена заява підлягає залишенню без руху, оскільки вона подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, а саме:
Відповідно до частини першої статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті;
6) адміністративні справи щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України;
продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України;
затримання іноземців та осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
7) адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця щодо виконання рішень органів (посадових осіб), крім судових рішень.
Відповідно до частини другої статті 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи:
1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам;
2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Позивачем в одній позовній заяві об'єднано позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, які підсудні місцевому загальному суду як адміністративному суду та заявлено позовні вимоги до Міністерства внутрішніх справ України, які не підсудні місцевому загальному суду як адміністративному суду, а підсудні окружному адміністративному суду.
Позовні вимоги позивача до Міністерства внутрішніх справ України, а саме щодо визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення інформації та про зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України надати інформацію не є спором з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат в розумінні підпункту 4 частини першої статті 18 КАС України, оскільки Міністерство внутрішніх справ України не наділено повноваженнями щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, а є спором щодо виконання Міністерством внутрішніх справ України свої повноважень як органу державної влади, а тому в цій частині позовні вимоги підсудні окружному адміністративному суду.
Відповідно до ст.108 КАС України заява, подана без додержання вимог, викладених у статті 106 КАС України, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Отже, поданий до суду адміністративний позов підлягає залишенню без руху для усунення зазначених недоліків у встановлений строк.
Керуючись ст.ст.106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ухвалив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії залишити без руху, надавши особі, яка звернулася до суду 5 (п'ять) календарних днів з моменту отримання копії ухвали, для усунення зазначених недоліків.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк, адміністративний позов буде вважатися неподаним і повернутим особі, яка звернулася до суду.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського адміністративного апеляційного суду через Нововолинський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги, яка подається протягом п'яти днів з дня її проголошення.
У разі якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя М.М. Ушаков