Справа № 161/17878/16-а
Провадження № 2-а/161/280/17
17 березня 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Марчак Е.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії. Свій позов мотивує тим, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Волинській області і з 25.12.2008 року отримує пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про державну службу» у розмірі 82 відсотків посадового окладу. В грудні 2016 року звернулася із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Однак, рішенням від 19.12.2016 року № 441/В-01 їй було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки було скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються (перераховуються) відповідно до Закону України «Про державну службу». На підставі наведеного, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії згідно довідки від 13.12.2016 року № 1410/В/0320-05-23 виданої Головним управлінням Державної фіскальної служби у Волинській області відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 82 % від суми місячної зі всіма складовими заробітної плати зазначеної у довідці про заробітну плату, видану Головним управлінням Державної фіскальної служби у Волинській області.
Позивач з судове засідання не з'явилася, хоча належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи.
В судове засідання представник відповідача не з'явилася, подала клопотання про розгляд справи за її відсутності. В поданих суду запереченнях, представник відповідача вказувала, що позов не визнає та заперечує в його задоволенні.
Суд вважає, що в даному випадку неявка сторін не перешкоджає розгляду справи по суті.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлений позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 25.12.2008 року перебуває на обліку як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 82 % від суми місячної заробітної плати.
14.12.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», та постанови КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», в зв'язку з підвищення заробітної плати, працівникам державних установ, що мають статус державного службовця та додала довідку про заробітну плату від 13.12.2016 року № 1410/В/0320-05-23 виданої Головним управлінням Державної фіскальної служби у Волинській області (а.с. 10).
Листом від 19.12.2016 року № 441/В-01 ЛО УПФ України Волинської області повідомило ОСОБА_1, що підстави для перерахунку пенсії згідно поданої заяви та довідки про заробітну плату відсутні (а.с. 9).
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 2000 року №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" .
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Згідно Перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, що набрав законної сили з 01 травня 2016 року, втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, що набрав законної сили з 01 травня 2016 року не містить норм, щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.
Тому, з грудня 2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка нею отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
Таким чином, підстав для перерахунку пенсії позивача відсутні, оскільки вона звернулася за перерахунком лише 14.12.2016 року, після набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, а саме 01.06.2016 року, тому відмова Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області у перерахунку пенсії є обґрунтованою та правомірною, а тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 7-11, 13, 14, 71, 86, 94, ч. 2 ст. 99, 158-163, 167, 186, ч.1 ст. 244-2, 254, ч.1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, суд-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська