14 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 521/14290/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Леонов О.С.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Потапчука В.О.
суддів - Шляхтицький І.О.
- Шеметенко Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси на постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 14 листопада 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій,-
18.08.2016 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Управління пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є учасником Великої Вітчизняної війни, з 31.03.1962 року по 01.07.1995 року працював в органах прокуратури Одеської області, та згідно наказу №60 від 15.06.1995 року був звільнений з посади старшого помічника прокурора Одеської області з питань нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства на підставі ст.38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років.
У зв'язку із збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою КМУ №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникові органів прокуратури», відповідно до постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року.«Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 25.03.2016 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив копію довідки прокуратури Одеської області від 14.03.2016 року № 52, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу старшого прокурора прокуратури області.
Згідно рішення управління пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси від 03.04.2016 №162480 йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що ним не надано документів, що підтверджують право на перерахунок пенсії, а також зроблене посилання на пункт 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року, а також Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VII від 24.12.2015, якими скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим раніше призначені пенсії не перераховуються.
25.07.2016 року він повторно звернувся до управління пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучив оригінал довідки прокуратури Одеської області від 14.03.2016 року №52.
Рішенням управління пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси від 02.08.2016 року № 162480 йому повторно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тим самим посиланням на пункт 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року, а також Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911- VII від
24.12.2015 року, якими скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що вказані дії управління пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси щодо відмови у перерахунку призначеної йому на підставі Закону України «Про прокуратуру» є протиправними та такими, що грубо порушують вимоги законодавства України та його права, гарантовані Конституцією України.
Постановою Малиновського районного суду м.Одеси від 14 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 02.08.2016 № 162480 щодо відмови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язано УПФУ в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001 року в розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області №52 від 14.03.2016 року з 01.04.2016 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального права у зв'язку з чим апелянт, просить скасувати постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Сторони були сповіщені належним чином про час і місце судового засідання, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи, сторони до суду не прибули.
Відповідно до ч 4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутністю сторін по справі.
Розглянувши доводи апеляційної скарги в вищевказаній частині, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси з 03.07.1995 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
24.03.2016 року та 25.07.2016 року ОСОБА_2 звертався до управління за перерахунком пенсії з більшого заробітку відповідно до довідки про заробітну плату №52 від 14.03.2016 року та рішенням №16280 від 03.04.2016 року йому було відмовлено.
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років - 06.02.2008 року, (в подальшому це частина 13) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років - 06.02.2008 року, (в подальшому це частина 18), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", п. 3 розділу І, були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, зокрема частина 18 викладена в новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Зазначені зміни у встановленому законом порядку не визнавались неконституційними.
Пунктом 16 розділу ІІ Закону України № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" Кабінету Міністрів України був встановлений місячний строк, з дня набрання чинності цім Законом, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.
З 1 квітня 2015 року, у зв'язку із внесенням змін ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, відповідно до Закону України № 213-VIII від 02.03.2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (п. 1 розділу І, п. 1 розділу ІІІ), частина 18 статті 50-1 визначена як частина 21 статті 50-1.
Таким чином, з 01 січня 2015 року, відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
14 жовтня 2014 року був прийнятий Закону Украйни "Про прокуратуру" № 1697-VII, який набрав чинності з 15 липня 2015 року, зокрема, окрім іншого, в частині визнання таким, що втратив чинність Закону України "Про прокуратуру" 1991 року, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" 2014 року врегульоване питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема визначено їх право на пенсію за вислугу років, пенсію по інвалідності, пенсію у зв'язку із втратою годувальника. Також ч. 20 ст. 86 цього Закону встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України
Відповідно до п. 13 розділу ХІІІ Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року, Кабінету Міністрів України наданий тримісячний строк, з дня наступного за днем опублікування цього Закону (25.10.2014 року газета "Голос України" № 206), привести свої нормативно-правові акту у відповідність із цим Законом.
09 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України № 1013 прийнята Постанова "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 15.12.2015 року, та відповідно до п.п. 3 п. 1 цієї Постанови, з 01.12.2015 року збільшені на 25 відсотків посадові оклади, затверджені Постановою кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", у зв'язку чим позивачу прокуратурою Одеської області була видана довідка № 366 від 31 березня 2016 року
Станом на 24.03.2016 року та 25.07.2016 року , час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси із заявою про перерахунок пенсії, так і на час розгляду справи судом першої та апеляційної інстанцій, ні Закон України "Про прокуратуру" 1991 року (з 01.01.2015 року до 15.07.2015 року), ні Закон України "Про прокуратуру" 2014 року не встановлюють конкретних умов для проведення перерахунку пенсії, а лише декларують можливість перерахунку пенсії на умовах та в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, з часу надання Кабінету Міністрів України повноважень визначати умови та порядок проведення перерахунку пенсії за вислугу років призначених, як за Законом України Про прокуратуру" 1991 року, так і за Законом України "Про прокуратуру" 2014 року, Кабінет Міністрів України не приймав нормативно-правового акту щодо визначення умов та порядку перерахунку пенсій призначених, як за Законом України Про прокуратуру" 1991 року, так і за Законом України "Про прокуратуру" 2014 року.
Оскільки на час звернення ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси відсутні законодавчо встановлені, конкретно визначені умови для проведення перерахунку пенсії за вислугу років колишнім працівникам органів прокуратури, апеляційний суд вважає помилковим висновок суду першої інстанції про зобов'язання пенсійного органу вчинити дії на підставі норми закону яка втратила чинність.
Колегія суддів зазначає, що 02 березня 2015 року був прийнятий Закон України № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", який набрав чинності з 01 квітня 2015 року та п. 1 розділу І якого частина 15 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1991 року, була замінена чотирма частинами, які встановлювали підстави для припинення виплати пенсії, підстави для зменшення розміру пенсії яка виплачується, підстави для поновлення виплати пенсії, призначеної за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, на період з 01 квітня по 31 грудня 2015 року.
Також ці зміни встановили максимальний розмір пенсії, призначеної за законом України "Про прокуратуру" 1991 року, та те, що з 01 січня 2016 року пенсія призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1991 року (кім певних категорій пенсіонерів, до яких позивач не відноситься), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу" 1993 року, законами України "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, за відсутності з 01.01.2015 р. умов для проведення перерахунку пенсії призначеної за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, враховуючи обчислення та виплату з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсій призначених за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, враховуючи відсутність в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такої умови перерахунку пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим прокурорам, та втрату чинності з 01.04.2015 року статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1991 року, апеляційний суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача та прийнятого ним рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
За таких обставин, відсутні правові підстави для зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії позивачу, на підставі ч. 18 (ч. 21 з 01.04.2015 р.) ст. 50-1 Закон України "Про прокуратуру" 1991 року, за його заявою, поданною 24.03.2016 року та 25.07.2016 року оскільки ця норма, на час звернення позивача до пенсійного органу, була нечинною, що позбавляє пенсійний орган правової можливості здійснення перерахунку пенсії. При цьому, апеляційний суд зазначає, що перерахунок пенсії на підставі норми закону, яка втратила чинність є порушенням приписів ст. 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії та яка зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з посиланням суду першої інстанції на приписи ст. ст. 17, 22 Конституції України, але у спірних правовідносинах право на перерахунок пенсії не було скасовано, воно задекларовано в Законі, проте відсутні умови та механізм реалізації цього задекларованого права, які за Законом має встановлювати Кабінет Міністрів України.
Факт порушення права ОСОБА_2 на проведення перерахунку пенсії має ґрунтуватись не на наявності задекларованого такого права, а на невиконанні суб'єктом владних повноважень чітких приписів, якими встановлені умови перерахунку пенсії та порядок проведення перерахунку. Іншими словами легітимні сподівання позивача за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія і повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку щодо порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, це є підставою для задоволення апеляційної скарги пенсійного органу, скасування оскарженої постанови та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів , -
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси - задовольнити.
Постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 14 листопада 2016 року - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій,- відмовити
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя доповідач: Потапчук В.О.
Суддя: Шеметенко Л.П.
Суддя: Шляхтицький І.О