16 березня 2017 р. Справа № 509/4469/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гандзій Д.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Вербицької Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Овідопільського районного суду Одеської області від 20 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій,-
2 грудня 2016 року, ОСОБА_1, звернулася до суду з названим адміністративним позовом, в якому просила суд, визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку їй пенсії державного службовця з 01.05.2016 р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних працівників Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області (далі по тексту РДА) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (далі по тексту КМУ) від 06.04.2016 р. «Деякі питання оплати працівників державної служби у 2016 р.» та зобов'язати відповідача з 01.05.2016 р. здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 89% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу згідно КМУ від 06.04.2016 р. «Деякі питання оплати працівників державної служби у 2016 р.» та довідки Овідіопольської РДА від 25.10.2016 р. № 123.
Справа судом розглянута у порядку скороченого провадження.
Постановою Овідопільського районного суду Одеської області від 20 грудня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01.12.2016 р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних працівників Овідіопольської РДА відповідно до постанови КМУ від 06.04.2016 р. «Деякі питання оплати працівників державної служби у 2016 р.» ;
Зобов'язано Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2016 р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 89% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу згідно КМУ від 06.04.2016 р. «Деякі питання оплати працівників державної служби у 2016 р.» та довідок Овідіопольської РДА від 15.11.2016 р. №№ 181,182,183;
В задоволенні решти позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи убачається, що позивачка згідно розпорядження голови Овідіопольської РДА від 08.02.2007 р. № 63/К була звільнена з посади головного спеціаліста відділу контролю за призначенням пенсій, соціальних допомога управління праці та соцзахисту населення Овідіопольської РДА за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію згідно з п. 3 ст. 30 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ та з 08.02.2007 р. перебуває на пенсійному обліку УПФУ в Овідіопольському районі Одеської області (на даний час Чорноморське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Одеської області) і отримує пенсію державного службовця за віком при загальному стажі роботи 36 років 1 місяць 10 днів та стажі державної служби 22 роки 3 місяці 3 дні (а.с. 22-27).
Згідно з довідок Овідіопольської РДА від 15.11.2016 р. №№ 181,182,183 про складові заробітної плати позивачки для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" - у склад її заробітної плати крім іншого включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячну індексацію грошових доходів та зазначено, що на всі ці виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На письмове звернення позивачки про перерахунок пенсії від 18.11.2016 р. - відповідач своїм рішенням № 128970 від 21.11.2016 р. відмовив їй у перерахунку пенсії, чим порушив законні права та інтереси позивачки (а.с. 12,13).
Вирішуючи справу, суд першої інстанції визнав позовні вимоги обґрунтованими, своє рішення мотивував тим, що відмова Пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача без урахування матеріальної допомоги та індексації грошових доходів населення, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування є протиправним.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з цим висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України, пункту 1 частини 3 статті 2 та частини 1 статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції на момент призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
На час призначення пенсії позивачу, стаття 37-1 у зазначеному Законі була викладена: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений Постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31 травня 2000 року (в редакції на час призначення пенсії, далі - Постанова № 865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом другим Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09 грудня 2015 року виключено пункт четвертий Постанови № 865.
Разом з тим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII.
Згідно п.2 "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного закону визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії не підлягають задоволенню, а також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, які є вихідними від позовної вимоги щодо протиправності дій Пенсійного органу у відмові в перерахунку пенсії.
На підставі вищевикладеного, суд апеляційної інстанції зробив висновок, що судом першої інстанції, при розгляді справи неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи та недоведеність обставин, які суд першої інстанції вважав встановленими, а також невідповідність висновків суду обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постановлене судове рішення підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 183-2, 195, ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст.202, ст.207, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області - задовольнити.
Постанову Овідопільського районного суду Одеської області від 20 грудня 2016 року, - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій, - відмовити в повному обсязі.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: Н.В. Вербицька