14 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/5600/16
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н. В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- Яковлєва О.В.,
при секретарі - Осавуляк О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Одеської обласної державної адміністрації, товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Вілмар СНД» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Грейн АГРО Інвест» до Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії -,
У жовтні 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю «Грейн АГРО Інвест» (далі - ТОВ «Грейн АГРО Інвест», позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Одеської обласної державної адміністрації про:
визнання протиправними дії Одеської обласної державної адміністрації щодо відмови в задоволенні клопотань TOB «Грейн arpo інвест» від 15 вересня 2016 року №№ 8,9 про надання дозволів на розроблення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 2, 68 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, розташованих на території Новобілярської селищної ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області;
зобов'язання Одеської обласної державної адміністрації надати дозвіл ТОВ «Грейн АГРО Інвест» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,32 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, розташованих на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області;
зобов'язання Одеської обласної державної адміністрації надати дозвіл ТОВ «Грейн АГРО Інвест» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,36 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, розташованих на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому неправомірно відмовлено у задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 2, 68 га (0,32 га та 2, 36 га) в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, розташованих на території Новобілярської селищної ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області, з підстав відсутності у наданих документах відомостей щодо наявності затвердженої містобудівної документації, якою передбачено будівництво об'єктів інженерно транспортної інфраструктури морського транспорту.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року адміністративний позов задоволений частково. Зобов'язано Одеську обласну державну адміністрацію надати дозвіл ТОВ «Грейн АГРО Інвест» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,32 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно - транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, розташованих на території Новобілярської селищної ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області. Зобов'язано Одеську обласну державну адміністрацію надати дозвіл ТОВ «Грейн АГРО Інвест» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,36 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, розташованих на території Новобілярської селищної ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням Одеська обласна державна адміністрація звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі. Крім того, з апеляційною скаргою по даній справі звернулося також ТОВ «Дельта Вілмар СНД», яке не приймало участі у розгляді справи судом першої інстанції, але вважає, що прийнятим рішенням порушено його право, оскільки вказаний апелянт теж звертався до Одеської обласної державної адміністрації з аналогічним питанням ще раніше по строку звернення, при цьому посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційних скарг Одеської обласної державної адміністрації, ТОВ «Дельта Вілмар СНД», перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
15 вересня 2016 року позивач звернувся до відповідача із клопотаннями №8 та №9 щодо надання дозволу ТОВ «Грейн АГРО Інвест» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із зміною цільового призначення орієнтовною площею 0,32 га та 2,36 га відповідно в оренду на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатацію об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, які перебувають в запасі Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області (за межами населеного пункту).
До клопотань надано: копію статуту та виписки товариства, графічний матеріал території Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки з її розміром, викопіювання зі схеми планування території Лиманського району Одеської області.
10 жовтня 2016 року відповідачем розглянуто клопотання позивача та надано відповіді № 5542/02-26/05/5079 та № 5544/02-26/05/5080, якими ТОВ «Грейн АГРО Інвест», відмовлено в наданні дозволів на розробку проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на підставі ч.3 ст.123 ЗКУ, оскільки у наданих документах відомостей щодо наявності затвердженої містобудівної документації, якою передбачено будівництво об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту немає.
Не погоджуючись з вищевказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Частково задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що відсутність детального плану території або плану зонування не може бути перешкодою для реалізації права позивача на отримання дозволу щодо розробки проектів із землеустрою. Суд також дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є саме зобов'язання відповідача надати вказаний дозвіл. Окрім того суд першої інстанції вимоги позивача про визнання протиправними дії Одеської обласної державної адміністрації щодо відмови в задоволенні клопотань позивача залишив без задоволення.
Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 2 Земельному кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Приписами ч.5.ст. 122 Земельному кодексу України встановлено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Згідно ч.ч.1, 2, 3, 10 ст. 123 Земельному кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», положень Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16 листопада 2011 року № 290 та державних будівельних норм Б. 1.1.-13:2012 «Склад та зміст містобудівної документації на державному та регіональному рівнях», схема планування території району є містобудівною документацією.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем, у відповідності до вимог ст. 123 Земельному кодексу України, надано клопотання із необхідними додатками. Дослідивши дані первинні документи, колегією суддів встановлено їх відповідність вищевказаним вимогам діючого законодавства.
Таким чином, на думку колегії суддів, судом першої інстанції правильно не взято до уваги посилання відповідача на ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки ТОВ «Грейн АГРО Інвест» просило надати дозвіл на розробку проектів землеустрою, а не передати (надати) земельні ділянки із земель державної або комунальної власності у власність чи користування позивачу.
Також колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо безпідставності доводів відповідача про те, що у наданих позивачем документах відсутні відомості щодо наявності затвердженої містобудівної документації, якою передбачено будівництво об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, оскільки, по-перше, ст. 123 ЗКУ, передбачена заборона органам виконавчої влади чи місцевого самоврядування вимагати додаткові документи, які не передбачені ст. 123 Земельного кодексу України, по-друге, згідно викопіювання з проектного плану внесення змін до схеми планування території Комінтернівського району Одеської області, що є містобудівною документацією, земельна ділянка, обрана позивачем, знаходиться у зоні розширення портопромислової зони, що відповідає намірам забудови позивача.
З матеріалів справи також вбачається, що згідно листа відділу містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області № 665/01-08/562 від 14 червня 2016 року, на адресу позивача направлено належним чином засвідчену копію викопіювання з схеми районного планування Комінтернівського району (та експлікацію до неї) із зображенням частини території Новобілярської селищної ради, де знаходиться ділянка зазначена у викопіюванні доданому до запиту, що направлений позивачем. Також у листі зазначено, що вказана містобудівна документація затверджена рішенням сесії Комінтернівської районної ради від 11 жовтня 2013 року № 491-VI. Інша містобудівна документація щодо зазначеної земельної ділянки не затверджувалася.
Відповідно до вказаного викопіювання з проектного плану внесення змін до схеми планування території Комінтернівського району Одеської області вбачається, що земельна ділянка, зазначена позивачем у клопотаннях, знаходиться у зоні розширення портопромислової зони.
Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутність детального плану території або плану зонування не може бути перешкодою для реалізації права позивача на отримання дозволу щодо розробки проектів із землеустрою.
Аналізуючи вищевказані норми діючого законодавства та обставини справи, колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції щодо відсутності підстав у відповідача для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою відповідно до клопотань № 8 та №9 від 15 вересня 2016 року правильним та таким, що відповідає вимогам діючого законодавства.
Однак, колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції щодо правомірності зобов'язання Одеської обласної державної адміністрації надати дозволи на розроблення проектів землеустрою, оскільки задоволення даної позовної вимоги нівелюють повноваження відповідача.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Колегія суддів також звертає увагу на положення Постанови Вищого адміністративного суду України від 21 жовтня 2010 року № П-278/10, якою встановлено, що з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. У зв'язку з чим колегія суддів вважає неправильним висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання Одеської обласної державної адміністрації надати позивачу дозволи на розроблення проектів землеустрою.
В свою чергу колегія суддів звертає увагу на те, що матеріалами справи підтверджено також лише одноразове звернення ТОВ «Грейн АГРО інвест» до Одеської обласної державної адміністрації з питанням про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою.
Аналізуючи вищевикладене, колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати Одеську обласну державну адміністрацію повторно розглянути клопотання ТОВ «Грейн АГРО інвест» щодо надання дозволів на розроблення проектів із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,32 га в оренду строком на 49 років та земельної ділянки загальною площею 2,36 га. в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, розташованих на території Новобілярської селищної ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області з урахуванням висновків даного судового рішення Одеського апеляційного адміністративного суду.
Щодо доводів апеляційної скарги ТОВ «Дельта Вілмар СНД», колегія суддів вважає їх такими, що не заслуговують уваги, оскільки апелянтом не доведено порушення його прав прийнятим рішенням, так як апелянтом не надано апеляційному суду доказів розгляду Одеською обласною державною адміністрацією його заяви від 27 липня 2016 року.
Оскільки, судом першої інстанції допущено частково неправильне застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині позовних вимог, то постанова в частині підлягає скасуванню, з постановленням в цій частині нової постанови.
Керуючись, ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,
Апеляційні скарги Одеської обласної державної адміністрації, товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Вілмар СНД» - задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року скасувати.
Прийняти у справі нову постанову, якою адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Грейн АГРО Інвест» задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Одеської обласної державної адміністрації щодо відмови в задоволенні клопотань товариства з обмеженою відповідальністю «Грейн АГРО інвест» від 15 вересня 2016 року №№ 8,9 про надання дозволів на розроблення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 2, 68 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, розташованих на території Новобілярської селищної ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області.
Зобов'язати Одеську обласну державну адміністрацію повторно розглянути клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Грейн АГРО інвест» щодо надання дозволів на розроблення проектів із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,32 га в оренду строком на 49 років та земельної ділянки загальною площею 2,36 га. в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель водного фонду державної власності, розташованих на території Новобілярської селищної ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області з урахуванням висновків даного судового рішення Одеського апеляційного адміністративного суду.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі (після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції).
Головуючий: Т.М. Танасогло
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Яковлєв