Справа: № 810/2880/16 Головуючий у 1-й інстанції: Василенко Г.Ю Суддя-доповідач: Бабенко К.А
Іменем України
09 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Сорочка Є.О., Степанюка А.Г., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на Постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Елітспецбудгруп" до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень форми «Р», -
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Відповідачем проведено документальну планову виїзну перевірку Позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, про що складено відповідний Акт від 17 травня 2016 року №55/10-36-14-04/37868687 (надалі - Акт), копія якого наявна в матеріалах справи (Т.4, а.с.158-213).
Перевіркою встановлено порушення Позивачем п. 138.1., п.138.2. п.п 138.10.3. п.138.10. ст. 138., п.п.139.1.9. п. 139.1. ст. 139. Податкового Кодексу України, що призвело до заниження на 376302,00 грн. податку на прибуток за 2014 рік; п.198.3., п.198.6. ст.198., п. 201.1. ст. 201. Податкового кодексу України, що призвело до заниження на 381009,00 грн. податку на додану вартість, який підлягає нарахуванню сплаті до бюджету, у тому числі на 41175,00 грн. за січень 2014 року, на 35173,00 грн. за травень 2014 року, на 19932,00 грн. за червень 2014 року, на 5974,00 грн. за липень 2014 року, на 68102,00 грн. за вересень 2014 року, на 49508,00 грн. за жовтень 2014 року, на 53099,00 грн. за листопад 2014 року, на 108046,00 грн. за грудень 2014 року,
На підставі зазначених порушень, Відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення форми «Р» від 07 червня 2016 року №№0001061404, 0001051404, яким Позивачу на 564453,00 грн. збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств, у тому числі на 376302,00 грн. за податковими зобов'язаннями та на 188151,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями та на 571530,50 грн. збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість з вироблених на Україні товарів (робіт, послуг), у тому числі на 381009,00 грн. за податковими зобов'язаннями та на 190504,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, відповідно.
Позивач скористався правом адміністративного оскарження, за результатом якого Рішенням Державної фіскальної служби України «Про результати розгляду скарги» від 11 серпня 2016 року №17378/6/99-99-11-01-01-25 (Т.1, а.с.45-49), податкові повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 07 червня 2016 року №№0001061404, 0001051404 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Між Позивачем, як Генпідрядником, та ТОВ "ТК Фіона", як Субпідрядником, укладено Договір субпідряду на виконання комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт №01/01сп від 14.01.2014 року (Т.3, а.с. 81-83), відповідно до п.п. 1.1. якого Субпідрядник приймає на себе виконання якісно і в установлені строки комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт на об'єкті: "Реконструкція нежитлового будинку та будівництво громадського торгівельно-офісно-готельного комплексу з підземною автостоянкою на вул. Різницькій/Московській, 2/32-34 у Печерському районі м. Києва", а Генпідрядник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх.
Також, між Позивачем, як Генпідрядником, та ПП "Білдінг Стаф", як Субпідрядником, укладено Договір субпідряду на виконання комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт №03/06сп від 27.05.2014 року (Т.4, а.с. 99-100), згідно з п.п. 1.1. якого Субпідрядник приймає на себе виконання якісно і в установлені строки комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт по монтажу систем опалення, водопроводу та каналізації на об'єкті: "1-а черга житлово-офісного комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення про проспекту Оболонському, 26 в Оболонському районі м. Києва", а Генпідрядник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх.
Між Позивачем, як Генпідрядником, та ТОВ "Вестгранд-Буд", як Субпідрядником, укладено Договір субпідряду на виконання комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт №11/12сп від 10.12.2014 року (Т.4, а.с. 45-47), відповідно до п.п. 1.1. якого Субпідрядник приймає на себе виконання якісно і в установлені строки роботи по влаштуванню мереж опалення та інженерних мереж ВК на об'єкті: "1-а черга житлово-офісного комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення про проспекту Оболонському, 26 в Оболонському районі м. Києва", а Генпідрядник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх.
Між Позивачем, як Генпідрядником, та ТОВ "Брокбудкепітал", як Субпідрядником, укладено Договір субпідряду на виконання комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт №04/06сп 28.05.2014 року (Т.1, а.с.111-113), згідно з п.п. 1.1. якого Субпідрядник приймає на себе виконання якісно і в установлені строки комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт по монтажу систем опалення, водопроводу та каналізації на об'єкті: "1-а черга житлово-офісного комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення по проспекту Оболонському, 26 в Оболонському районі м. Києва", а Генпідрядник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх.
Також, між Позивачем, як Генпідрядником, та ТОВ "Брокбудкепітал", як Субпідрядника, укладено Договір субпідряду на виконання комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт №06/06сп від 17.06.2014 року (Т.1, а.с. 114-116), відповідно до п.п. 1.1. якого Субпідрядник приймає на себе виконання якісно і в установлені строки комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт по монтажу систем опалення, водопроводу та каналізації на об'єкті: "Будівництво житлового будинку на вулиці Маршала Малиновського, 4 в Оболонському районі м. Києва", а Генпідрядник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх.
Між Позивачем, як Генпідрядником, та ТОВ "Каледон Скайн", як Субпідрядником, укладено Договір субпідряду на виконання комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт №05/06сп від 09.06.2014 року (Т.3, а.с.239-241), згідно з п.п. 1.1. якого Субпідрядник приймає на себе виконання якісно і в установлені строки комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт по монтажу систем опалення, водопроводу та каналізації на об'єкті: "Торгово-офісний комплекс з об'єктами громадського призначення та паркінгом на Спортивній пл., 1-А в Печерському районі м. Києва", а Генпідрядник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх.
Між Позивачем, як Генпідрядником, та ПП "НП "Хіміч", як Субпідрядником, укладено Договір субпідряду на виконання комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт №07/10сп від 01.10.2014 року (Т.2, а.с.20-22), відповідно до п.п. 1.1. якого Субпідрядник приймає на себе виконання якісно і в установлені строки комплексу внутрішніх санітарно-технічних робіт на об'єкті: "Житлово-офісний торговельний комплекс з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського, соціального та торговельного призначення, з підземним та наземним паркінгами на вул. Регенераторній, 4 у Дніпровському районі м. Києва", а Генпідрядник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх.
Між Позивачем, як Замовником, та ТОВ "Інженерно-будівельна компанія "В.О.К. Інжиніринг", як Підрядником, укладено Договір будівельного підряду №74/10 від 23.10.2014 року (Т.3, а.с. 174-192), згідно з п.п. 2.1. якого Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на власний ризик, власними та/або залученими силами, засобами, матеріалами виконати та здати Замовнику відповідно до умов Договору та Проектної документації комплекс основних робіт з будівництва Об'єкта та Супутні загальнобудівельні роботи, безпосередньо пов'язані з основними роботами, та роботи з поліпшення Об'єкту після вводу в експлуатацію в межах ліцензії Підрядника на об'єкті будівництва: "Житлово-офісний торговельний комплекс з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського, соціального та торговельного призначення, з підземним та наземним паркінгами на вул. Регенераторній, 4 у Дніпровському районі м. Києва", а Замовник зобов'язується надати Підряднику фронт робіт, забезпечити Підрядника Проектною документацією, здійснити приймання та сплатити вартість виконаних Підрядником та прийнятих Замовником робіт та використаних ним при цьому матеріалів, комплектуючих виробів, обладнання, за винятком наданих Замовником, відповідно до умов Договору.
Позивачем на підтвердження факту реального здійснення господарських операцій, надано первинні документи, зокрема оборотно-сальдові відомості по рахунку 3772; Договір будівельного підряду; Договори субпідряду; Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат; Акти приймання виконаних будівельних робіт; Податкові накладні; Банківські виписки; Ліцензії на здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Відповідно до ст. 1, частини першої ст. 3 та частинами першою, другою ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року №996-ХІV, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства; підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій; первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи; первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно з п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України, витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом ІІ цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а)придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; не відносяться до податкового кредиту, зокрема, суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Тобто, обов'язковою умовою підтвердження реальності здійснення господарських операцій є фактична наявність у платника податків первинних документів, фізичних, технічних та технологічних можливостей для здійснення відповідних операцій та зв'язку між фактом придбання товару (послуги) і подальшою господарською діяльністю.
Як зазначено в Листі Вищого адміністративного суду України від 02.06.2011 року №742/11/13-11, з метою встановлення факту здійснення господарських операцій, формування витрат для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість має бути підтверджено рух активів у процесі здійснення господарських операцій, при цьому дослідженню підлягають усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарських операцій: договори, акти виконаних робіт тощо; фізичні, технічні та технологічні можливості певної особи до вчинення тих чи інших дій, що становлять зміст господарських операцій, як-от: наявність відповідних ліцензій та інших дозвільних документів, що необхідні для ведення певного виду господарської діяльності; встановлено зв'язок між фактом придбання товарів (послуг) і господарською діяльністю платника податку.
У зв'язку з зазначеним, колегія суддів дійшла висновку, що на виконання господарських зобов'язань, підтвердження здійснення Позивачем з його контрагентами господарських операцій оформлено всі необхідні первинні документи, укладення Договорів спрямовано на реальне настання правових наслідків, вони відповідають економічному змісту та чинному законодавству.
Згідно з частиною другою ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 41, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області залишити без задоволення, а Постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено в повному обсязі 16.03.2017 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Сорочко Є.О.
Степанюк А.Г.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Степанюк А.Г.
Сорочко Є.О.