73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"10" листопада 2011 р. Справа № 2-а-5116/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу Держкомзему у Каланчацькому районі Херсонської області, третя особа: ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до відділу Держкомзему у Каланчацькому районі Херсонської області (далі - відповідач), третя особа: ОСОБА_3, в якому просить визнати протиправними дії відповідача, пов'язані з порушенням строку проведення державної реєстрації прав оперативного управління земельною ділянкою ОСОБА_3, яка належить йому на правах приватної власності та передана в управління ОСОБА_1; зобов'язати провести державну реєстрацію на ОСОБА_1 права оперативного управління земельними ділянками сільськогосподарського призначення, площею 1,91 га та 2,02 га, внести відповідні дані до бази АС ДЗК, поземельної книги та книги реєстрації договорів оренди землі.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 20.09.2011 р. звернувся до відділу Держкомзему у Каланчацькому районі Херсонської області з заявою про проведення державної реєстрації права управління земельною ділянкою сільськогосподарського призначення. Станом на 18.10.2011 р. відповіді від відповідача не надходило.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та зауважив, що між ним та ОСОБА_3 укладено договір доручення, яким ОСОБА_1 передані земельні ділянки в управління. Для реєстрації оперативного управління земельними ділянками звернувся до відповідача, однак у встановлений ч.5 ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" строк відмови чи проведення реєстрації відповідач не вчинив. В результаті протиправних дій відповідача порушені його права на управління земельними ділянками. Просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача заперечувала проти позовних вимог та зазначила, що згідно з чинним законодавством України відділ Держкомзему у Каланчацькому районі Херсонської області не має повноважень надавати послуги по здійсненню реєстрації права оперативного управління майном. Крім того, на адресу ОСОБА_1 17.10.2011 р. за вих. № 1272/01-14 направлено лист, відповідно до якого повертаються документи на доопрацювання. Просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Третя особа у судове засідання не з"явилася, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає позовні вимоги необгрунтованими виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 20.09.2011 р. ОСОБА_1 до відділу Держкомзему у Каланчацькому районі Херсонської області подано заяви про державну реєстрацію речових прав оперативного управління земельною ділянкою із земель приватної власності, в яких позивач просив надати послуги з державної реєстрації договору оперативного управління земельними ділянками сільськогосподарського призначення площею 2,02 га та 1,91 га, розташованих на території Каланчацької селищної ради.
17.10.2011 р. за вих. № 1272/01-14 відповідачем на адресу ОСОБА_1 направлено лист про повернення документів для доопрацювання.
Суд вважає дії відділу Держкомзему у Каланчацькому районі Херсонської області правомірними виходячи з наступного.
Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. № 224 (далі - Положення), визначено, що Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Держкомзем забезпечує реалізацію державної політики та управління у сфері регулювання земельних відносин, використання, відтворення, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, провадження топографо-геодезичної та картографічної діяльності, а також міжгалузеву координацію та державне регулювання у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища.
Згідно п. 7 Положення Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами платних адміністративних послуг" від 01.08.2011 р. № 835 установлено, що до завершення здійснення заходів з утворення територіальних органів Державного агентства земельних ресурсів: адміністративні послуги згідно з переліком, затвердженим цією постановою, надаються територіальними органами Державного комітету із земельних ресурсів; функції з ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, а також функції, передбачені Тимчасовим порядком присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 р. № 749, покладаються на територіальні органи Державного комітету із земельних ресурсів.
Відповідно до ст.202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Згідно із Порядком ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. № 1021 територіальні органи Держземагенства надають послуги по здійсненню державної реєстрації права власності на земельну ділянку, переходу права власності на земельну ділянку, обмежень використання земельної ділянки, земельного сервітуту (право користування чужою земельною ділянкою), емфітевзису (право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб) і суперфіцію (право користування чужою земельною ділянкою для забудови).
З системного аналізу вказаних правових норм слідує, що державній реєстрації підлягає право власності та право користування земельною ділянкою, а не право управління земельною ділянкою, оформлене довіреністю від 18.07.2011 р., у зв'язку з чим до повноважень відділу Держкомзему у Каланчацькому районі Херсонської області не входить здійснення реєстрації права управління земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Слід зазначити, що виявлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених у ч.3 ст.2 КАС України критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, однак за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Оскільки державна реєстрація права управління земельною ділянкою на підставі довіреності законодавством не передбачена, суд не вбачає порушень відповідачем вимог законодавства та прав позивача при поверненні позивачу документів на підставі листа від 17.10.2011 р. № 1272/01-14, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до відділу Держкомзему у Каланчацькому районі Херсонської області, третя особа: ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 листопада 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 6.3