Постанова від 07.11.2011 по справі 4228/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" листопада 2011 р. Справа № 2-а-4228/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Рефлер Ю.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Консалтинг-Буд" до Херсонського державного бюро технічної інвентаризації про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Консалтинг-Буд" (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до Херсонського державного бюро технічної інвентаризації (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у видачі технічної документації на нежитлові приміщення за адресою: м. Херсон, вул. Паровозна, 48-а, зобов'язати видати її.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 26.07.2011 р. позивач звернувся до начальника Херсонського ДБТІ із заявою про виготовлення технічного паспорту на об'єкт за адресою: м.Херсон, вул.Паровозна, 48-а. 29.07.2011 р. за вих. № 1222 відповідач відмовив в задоволенні заяви. Таку відмову ТОВ "Консалтинг-Буд" вважає неправомірною, оскільки даний об'єкт придбаний за договором купівлі-продажу від 24.06.2008 р. № 1297 та 25.06.2008 р. зареєстрований Херсонським ДБТІ в реєстрі прав власності на нерухоме майно під № 23324072.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити, вказавши на те, що заяву про виготовлення технічного паспорту було подано на об'єкт нерухомого майна, який зареєстровано відповідачем в установленому законом порядку. Саме при реєстрації об'єкта нерухомого майна Херсонським ДБТІ перевірялося правомірність заявлених прав і жодних підстав у відмові в державній реєстрації прав власності встановлено не було.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, направив заперечення, в яких вказав на те, що жодної з норм чинного законодавства України Херсонським ДБТІ не порушено. Вказав на те, що ТОВ "Консалтинг-Буд" замовлення на технічну інвентаризацію не оформив, договір на виконання робіт не уклав та послуги не оплатив, а отже, відмова у видачі технічної документації на нежитлові приміщення, розташовані по вул.Паровозній, 48-а, м.Херсон є правомірною. Просить відмовити в задоволенні позовних вимоги ТОВ "Консалтинг-Буд".

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 24.06.2008 р. ТОВ "Консалтинг-Буд" придбало нежитлові приміщення, розташовані у м.Херсоні, вул.Паровозна, 48-а.

Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 25.06.2008 р. нежитлові приміщення, що розташовані у м.Херсоні, вул.Паровозна, 48-а зареєстровані у книзі 3, № запису 839.

26.07.2011 р. ТОВ "Консалтинг-Буд" звернулося до начальника Херсонського державного бюро технічної інвентаризації з заявою про виготовлення технічного паспорту за адресою: м.Херсон, вул.Паровозна, 48-а.

Відповідач 29.07.2011 р. повідомив товариство про те, що виготовити технічну документацію на адреси: м.Херсон, вул.Паровозна, 48-а та вул.Паровозна б/н - тимчасово не можливо, так як дані адреси є одним об'єктом і мають два різних власника на підставі юридичних документів (ТОВ "Маркет-Груп-Херсон", згідно договору купівлі-продажу від 10.01.2006 р. та ТОВ "Консалтинг-Буд", згідно договору купівлі-продажу від 24.06.2008 р.) на цілу частину кожний.

Суд вважає відмову Херсонського ДБТІ неправомірною виходячи з наступного.

Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч.ч.1, 2 ст.182 Цивільного кодексу України визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв. Державна реєстрація прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав.

Згідно ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" однією із підстав для державної реєстрації є договір, укладений у порядку, встановленому законом.

Згідно п.1.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Мін'юсту від 07.02.2002 р. № 7/5, обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п.2.1, 2.2 Тимчасового положення для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1. До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням.

У судовому засіданні встановлено, що державним реєстратором 25.06.2008 р. проведена державна реєстрація права власності ТОВ "Консалтинг-Буд" на нерухомий об'єкт за адресою: м.Херсон, вул.Паровозна, 48-а та позивачеві видано витяг про державну реєстрацію права власності.

Таким чином, відмова Херсонського державного бюро технічної інвентаризації у видачі технічної документації ТОВ "Консалтинг-Буд" від 29.07.2011 р. за вих. № 1222 не відповідає вимогам чинного законодавства України про реєстрацію права власності та є протиправною.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує адміністративний позов.

Натомість відповідач належними та допустимими доказами не спростував правове обґрунтування позовних вимог, не надав доказів правомірності свого рішення.

Крім цього позивачем заявлено вимоги щодо зобов'язання Херсонського ДБТІ видати ТОВ "Консалтинг-Буд" технічну документацію на нежитлові приміщення за адресою: м.Херсон, вул.Паровозна, 48-а.

Суд погоджується з доводами представника відповідача про те, що суд не може зобов'язати Херсонське державне бюро технічної інвентаризації видати технічну документацію ТОВ "Консалтинг-Буд" на нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м.Херсон, вул.Паровозна, 48-а, оскільки видачі технічної документації передує відповідна процедура, пов"язана перш за все, з укладенням договору на виконання робіт.

Суд вважає належним способом захисту прав, свобод та інтересів ТОВ "Консалтинг-Буд" зобов'язати Херсонське державне бюро технічної інвентаризації вчинити дії щодо видачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Консалтинг-Буд" технічної документації на нежитлові приміщення за адресою: м.Херсон, вул.Паровозна, 48-а.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Херсонського державного бюро технічної інвентаризації у видачі технічної документації Товариству з обмеженою відповідальністю "Консалтинг-Буд" на нежитлові приміщення за адресою: м.Херсон, вул.Паровозна, 48-а.

Зобов'язати Херсонське державне бюро технічної інвентаризації вчинити дії щодо видачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Консалтинг-Буд" технічної документації на нежитлові приміщення за адресою: м.Херсон, вул.Паровозна, 48-а.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 11 листопада 2011 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 6.3