Постанова від 12.09.2011 по справі 757/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" вересня 2011 р. 9 год.50 хв.Справа № 2-а-757/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Підприємства Північної виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Херсонській області

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні < 3-я особа >

про зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Підприємство Північної виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Херсонській області (позивач, ПВК №90) звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні (відповідач) провести особові рахунки підприємства ПВК № 90 у відповідність до зарахованих сум сплачених податкових зобов'язань за період, які вказані в платжіних документах, та скасувати пеню за несвоєчасне погашення поточних податкових зобов'язань. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно акту звірення розрахунків платника в бюджет від 15.10.2010 за період з 01.01.2010 по 01.10.2010 позивач належним чином сплачував поточні податкові зобов'язання за збір за спеціальне використання водних ресурсів, за геологорозвідувальні роботи, по податку з власників наземних транспортних засобів, земельний податок та за комунальний податок. Однак, ДПІ у м. Херсоні самостійно здійснювало зарахування частки сплачених сум, спрямованих ПВК № 90 на погашення поточних податкових зобов'язань в рахунок погашення пені за несвоєчасне погашення поточних податкових зобов'язань посилаючись на п. 7.7 ст. 7 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Позивач стверджує про наявність у платника права на визначення призначення платежу. Згідно з п. 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, реквізит "призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник, який відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "призначення платежу". Закон України № 2181-ІІІ не передбачає заходів щодо зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків, ДПІ не наділено правом змінювати цільове призначення платежу, тому дії відповідача є неправомірними.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Державна податкова інспекція у м. Херсоні в наданих суду запереченнях проти позову зазначає про безпідставність заявлених позовних вимог, мотивуючи тим, що Закон України №2181-ІІІ є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Згідно пп. 7.7 ст. 7 Закону України №2181-ІІІ, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях. Сума погашень платниками боргів розподіляється в автоматичному режимі за допомогою алгоритму, що визначає питому вагу такої пені у загальній сумі податкового боргу, що передбачає Інструкція про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами ДПС. Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити в їх задоволенні за безпідставністю.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.

Підприємство Північної виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Херсонській області є юридичною особою, зареєстроване рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради 21.04.2000, код ЄДРПОУ 08680997, є платником податків, вид діяльності за КВЕД: "виробництво автомобільних кузовів, причепів та напівпричепів", "виробництво дерев'яної тари", "виготовлення інших готових металевих виробів", "оброблення та нанесення покриттів на метали", "лісопильне та стругальне виробництво; просочування деревини", "виробництво дерев'яних будівельних конструкцій та столярних виробів".

Згідно акту звірення розрахунків платника в бюджет від 15.10.2010 за період з 01.01.2010 по 01.10.2010:

- за збір за спеціальне використання водних ресурсів підприємство ПВК № 90 станом на 01.01.2010 мало сальдо у розмірі 61 781,32грн., з якого: від'ємне сальдо складало 50 681,20грн. та несплачена пеня у розмірі 11 100,12грн., станом на 01.10.2010 сальдо складало 62 989,10 грн., із розрахунку: від'ємне сальдо - 50 762,40 грн. та несплачена пеня - 12 226,70 грн.;

- за збір за геологорозвідувальні роботи ПВК № 90 станом на 01.01.2010 мало сальдо у розмірі 7 753,81грн., з якого: від'ємне сальдо складало 7 143,05грн. та несплачена пеня у розмірі 610,76грн., станом на 01.10.2010 сальдо складало 7 758,39грн., із розрахунку: від'ємне сальдо - 6 864,24 грн. та несплачена пеня - 894,15грн.;

- за податок з власників наземних транспортних засобів ПВК № 90 станом на 01.01.2010 мало сальдо у розмірі 66 890,69грн., з якого: від'ємне сальдо складало 58 841,03грн. та несплачена пеня у розмірі 8049,66грн., станом на 01.10.2010 сальдо складало 72 889,68грн., із розрахунку: від'ємне сальдо - 62 494,01 грн. та несплачена пеня - 10395,67грн.;

- за земельний податок з юридичних осіб ПВК № 90 станом на 01.01.2010 мало сальдо у розмірі 135 371,29грн., з якого: від'ємне сальдо складало 116 779,99грн. та несплачена пеня у розмірі 18 591,30грн., станом на 01.10.2010 сальдо складало 145 787,60грн., із розрахунку: від'ємне сальдо - 121 950,20 грн. та несплачена пеня - 23 837,40грн.;

- за комунальний податок ПВК № 90 станом на 01.01.2010 мало сальдо у розмірі 840,08грн., з якого: від'ємне сальдо складало 268,86грн. та несплачена пеня у розмірі 302,36грн., станом на 01.10.2010 сальдо складало 54,42грн., із розрахунку: від'ємне сальдо - 0 грн. та несплачена пеня - 54,42грн.;

ДПІ у м. Херсоні за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань минулих років нараховувало пеню за період з 23.05.2006 по 23.09.2010 за збір за спеціальне використання водних ресурсів в сумі 2 023,21 грн., за збір за геологорозвідувальні роботи за період з 14.02.2009 по 29.09.2010 в сумі 518,88грн., по податку з власників наземних транспортних засобів за період з 15.04.2006 по 16.09.2010 нараховувалась пеня в сумі 3432,04грн., по земельному податку з юридичних осіб нараховувалась пеня за період з 05.01.2007 по 16.09.2010 у сумі 11293,71, по комунальному податку нараховувалась пеня за минулі роки в сумі 54,42 грн.

Згідно наданого суду зворотного боку облікової картки платника, станом на 31.12.2010 вбачається, що позивач, маючи податковий борг, сплачував поточні податкові зобов'язання, а податкова інспекція спрямовувала ці грошові кошти в рахунок погашення податкових боргів в порядку черговості. У зв'язку з несвоєчасним погашенням боргів позивачу нараховувалась пеня.

Суд приходить до висновку про правомірність дій ДПІ у м. Херсоні щодо спрямування коштів платника податкових зобов'язань в рахунок погашення його боргів за минулі роки, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п.2.1.4 п.2.1 ст.2 Закону України від 21.12.2000 року №2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного у спірному періоді), податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім податків і зборів, які контролюються митними органами, органами Пенсійного фонду України та органами фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування у межах компетенції цих органів, встановлених Законом. Відповідно до п. 7.7 ст. 7 Закону України № 2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях. Визначений порядок сплати та зарахування податків є єдиним для всіх платників податків та органів державної податкової служби України. Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається, зокрема, при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом (пп. 16.1.1, 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ).

На виконання покладених на податковий орган функцій ДПА України було затверджено Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (наказ від 18.07.2005 N 276). Інструкцією № 276 облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється з використанням автоматизованої інформаційної системи, яка підлягає тестуванню у ДПА України для забезпечення відповідності програмного комплексу нормам чинного законодавства. У відповідності до цієї Інструкції органи державної податкової служби ведуть особові рахунки платників податків, обліковують нараховані суми, здійснюють облік надходження платежів до бюджету. Дана інструкція не передбачає обов'язку податкового органу зараховувати платежі по податкам за ті періоди, які зазначені в платіжних документах платника податків.

Державна податкова адміністрація України наказом від 11.06.2003 № 290 затвердила Інструкцію "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби"( діюча у 2010 році), пп. 3.1, 3.2 п. 3 якої передбачав, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу (без урахування пені) нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається, зокрема, при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Оскільки на момент сплати узгоджених податкових зобов'язань позивач мав борг перед бюджетом, то на підставі пп. 7.7 ст. 7 Закону України № 2181 перераховані гроші були зараховані в обліковій картці платника податку у порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань.

Отже, незважаючи на бажання платника податків спрямувати кошти на сплату поточних надходжень всупереч законодавчо встановленій черговості зарахування таких платежів у рахунок погашення податкового боргу, податкові органи мають правові підстави здійснювати зарахування таких податкових платежів в автоматичному режимі.

Аналогічні права були надані податковим органам Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VІ (ПК України). Пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 6 ПК України передбачає обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Даний обов'язок позивачем у визначені законодавством строки не виконувався. Згідно пункту 87.9 статті 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

ПВК № 90 не заперечує тієї обставини, що сплачував поточні податкові зобов'язання по збору за спеціальне використання водних ресурсів, збору за геологорозвідувальні роботи, по податку з власників наземних транспортних засобів, по земельному податку з юридичних осіб та по комунальному податку. Твердження позивача щодо зміни відповідачем "призначення платежу" в податкових документах, суд не приймає до уваги, виходячи з того, що при зарахуванні грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу не є зміною призначення платежів, кошти зараховувались за тим податком, який був вказаний в платіжних документах. Відповідно до положень ст. 131 ПК України при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.

Таким чином, податкова інспекція мала всі правові підстави зараховувати платежі з вищевказаних зобов'язань в рахунок сплати пені у порядку календарної черговості виникнення такої пені. Позивач не довів порушення податковою інспекцією вимог чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене в задоволенні позову відмовляється. Витрати по справі відносяться на позивача. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про дату та час виготовлення постанови в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Відмовити підприємству Північної виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Херсонській області в задоволенні позову про зобов'язання провести особові рахунки підприємства ПВК № 90 у відповідність до зарахованих сум сплачених податкових зобов'язань за період, які вказані в платіжних документах та скасувати пеню за несвоєчасне погашення поточних податкових зобов'язань.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 вересня 2011 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.1