73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
08 серпня 2011 р. Справа № 2-а-5811/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючої судді: Хом'якової В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Херсоні до ОСОБА_1 < 3-я особа >про стягнення заборгованості по податку з власників транспортних засобів,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні (позивач) звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 (відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 8916 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що за 2007-2009 роки за громадянкою ОСОБА_1 обліковується борг по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 8916 грн., який є непогашеним. В подальшому представником позивача надано суду заяву щодо зменшення позовних вимог, відповідно до якої у зв'язку з частковим погашенням наявної заборгованості за 2007 рік та пропуском терміну для стягнення податкової заборгованості за 2007рік, позивач просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 заборгованість тільки за 2008-2009 рік в сумі 5944 грн. Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач ОСОБА_1 заперечувала проти задоволення позовних вимог, мотивуючи тим, що транспортний засіб вона передала з 24.09.05 згідно довіреності на право приймання участі у дорожньому русі шляхом керування, а також розпорядження (зняття з обліку, продаж) іншій особі, яка має сплачувати податок з власників транспортних засобів. Суду надано заперечення в письмовому вигляді. В судові засідання 27.04.11 та 08.08.11 відповідачка не прибула.
Згідно частини 6 статті 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказах.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів справляється відповідно до Закону України від 11.12.91 № 1963-ХІІ "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів", яким визначено платники i об'єкти оподаткування, ставки та терміни його сплати, а також встановлено порядок його сплати. Стаття 1 зазначеного Закону передбачає, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 5 Закону "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів", податок з власників транспортних засобів сплачується громадянами перед реєстрацією, перереєстрацією або технічним оглядом транспортних засобів щорічно (за рік) або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд. У зв'язку з цим власники транспортних засобів перед реєстрацією, перереєстрацією та технічним оглядом зобов'язані пред'являти в органи ДАІ або інші органи, що здійснюють їх реєстрацію, перереєстрацію або технічний огляд, квитанції, платіжні доручення про сплату податку, а у разі звільнення від сплати податку -відповідний документ, що є підставою для надання пільги з цього податку. У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, реєстрація, перереєстрація i технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону.
Згідно з даними ВДАІ з обслуговування адміністративної території Херсонської області УДАІ УМВС України в Херсонській області, громадянка ОСОБА_1 має в користуванні (власності) автомобіль марки МАЗ 504Б, об'єм двигуна 14860 куб.см., рік випуску 1986, державний номер НОМЕР_1, автомобіль не знятий з обліку. Ставки щодо сплати податку встановлено ст. 3 Закону № 1963-XII, які визначені залежно від кодів УКТ ЗЕД у гривнях зі 100 куб. см об'єму двигуна для транспортних засобів, обладнаних двигуном внутрішнього згоряння. В даному випадку ставка податку 20 грн. з 100 куб. см, отже, за рік сума податку становить 2972 грн. З урахуванням уточнень до позову, за 2008-2009 роки сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, що підлягає стягненню з відповідача становить 5944 грн.
Суд приймає до уваги те, що відповідач не надав суду будь-яких документів про наявність пільг на сплату даного податку чи доказів зняття з реєстрації транспортного засобу. Якщо право користування транспортним засобом передано фізичною особою за дорученням іншій особі, податок з власників транспортних засобів сплачується його власником або від його імені особою, якій це право передано, якщо це передбачено в дорученні на право користування транспортним засобом, за місцем реєстрації транспортного засобу. Згідно наданої копії нотаріально засвідченої довіреності від 24.09.2005 за ОСОБА_1 збережено право власника автомобіля, який наділив окремими правами уповноважену особу ОСОБА_2, що від імені ОСОБА_1 має право вчиняти передбачені у довіреності дії. Таким чином транспортний засіб МАЗ 504Б є власністю відповідача ОСОБА_1, яка відповідно до статті 67 Конституції України зобов'язана сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. ОСОБА_2 або інші особи, яким надано право управляти автомобілем, мають право сплатити податок за транспортний засіб за ОСОБА_1, але вони не зобов'язані це здійснювати примусово, оскільки не є платниками даного податку за Законом "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів". Доказів відсутності заборгованості суду не надано.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково, в сумі 5944 грн., в решті вимог вважається, що позивач відмовився від позову. Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст.128, 137, п.2 ч. 1 ст. 157, ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (вул. Нижня, 137-а, с. Комишани, м. Херсон, 73003, ідент. номер НОМЕР_2) до бюджету заборгованість по податку з власників транспортних засобів в сумі 5944 (п'ять тисяч дев'ятсот сорок чотири) грн. на р/р 33218808700002, Державне казначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010.
Закрити провадження у справі в частині стягнення 2972 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.1.5