Рішення від 04.11.2009 по справі 8/135-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

29.10.09р. Справа № 8/135-07

За позовом Прокурора м. Тернівки в інтересах держави в особі:

1) Тернівської міської ради (м.Тернівка Дніпропетровської області);

2) Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (м. Тернівка Дніпропетровської області)

до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (м. Павлоград)

про стягнення 4 000, 00 грн.

Суддя Дубінін І.Ю.

Представники:

Прокурор: не з'явився

від позивача-1: не з'явився

від позивача-2: не з'явився

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор м. Тернівки звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Тернівської міської ради (далі-позивач-1) та Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (далі-позивач-2) до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (далі-відповідач) з позовом про стягнення завищеної вартості робіт за договором підряду № 13 від 16.08.2004р. в розмірі 4 000, 00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язання за договором підряду № 13 від 16.08.2004р., шляхом завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 4 000,00 грн., а саме: по прямим витратам 1 800, 00 грн., по загально-виробничим - 1 200 грн., прибуток 900, 00 грн., адміністративні витрати - 100, 00 грн.

Позивачі-1,2 у минулих судових засіданнях підтримали позовні вимоги прокурора у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву на позов не надав, але був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, що підтверджується направленням ухвали суду на юридичну адресу відповідача, яка підтверджена витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 03.07.2009р.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно ст. 2 ГПК України та рішення Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Згідно ст. 32 Закону України "Про власність", суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі міських рад, які в даних правовідносинах виступають, як орган, уповноважений здійснювати функції держави щодо управління комунальною власністю.

Матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, позабюджетні цільові (в тому числі валютні) та інші кошти, земля, природні ресурси що є в комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Територіальні громади згідно зі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" входять в систему органів місцевого самоврядування.

Таким чином, прокурором в межах наданих законом повноважень щодо представництва інтересів в суді, обґрунтовано подано позов в інтересах держави в особі Тернівської міської ради та Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство".

Тернівська міська рада на підставі ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснює управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності громади та забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, тому і є органом влади, уповноваженим здійснювати функції держави щодо управління комунальною власністю через Тернівське комунальне підприємство (правонаступником якого є позивач-2), основними видами діяльності якого згідно зі статутом є: благоустрій вулиць, експлуатація та ремонт водопровідних мереж приватного сектору, надання послуг по забезпеченню населення питною водою, утримання кладовищ, надання ритуальних послуг населенню.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурором від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Проведеною прокуратурою міста перевіркою фінансово-господарської діяльності Тернівського комунального підприємства за період 2004-2005 років встановлено, що Тернівським комунальним підприємством (правонаступником якого є позивач-2) 16.08.2004 року з відповідачем було укладено договір підряду № 13, відповідно до умов якого відповідач зобов'язався на завдання позивача-2 своїми силами виконати роботи (устаткування водопроводу), обумовлені в даному договорі, а позивач-2 зобов'язався прийняти ці роботи та оплатити їх.

Згідно п. 5.1. угоди, Тернівське комунальне підприємство (правонаступником якого є позивач-2) зобов'язане забезпечити явку уповноваженого представника для приймання виконаних робіт; оплатити виконання роботи у відповідності з умовами розділу 2 вказаного договору.

Відповідно до п. 4.1 угоди, виконані відповідачем роботи приймаються уповноваженим представником позивача, шляхом підписання акту виконаних робіт з обов'язковим зазначенням у ньому їх вартості.

При проведенні перевірки також було встановлено, що проектно-кошторисна документація до вказаного договору відсутня, тому згідно наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 154 від 23.09.2003 року в такому випадку фізичні обсяги робіт визначаються дефектним актом, а вартість цих робіт визначається за актами виконаних робіт.

Згідно акту виконаних робіт № 2 за вересень 2004 року, наданого відповідачем до Тернівського комунального підприємства (правонаступником якого є позивач-2), та дефектного акту по обстеженню трубопроводу холодного водопостачання по вул. Приточилівка відповідач провів устаткування водоводу загальною протяжністю 415 м. Також при устаткуванні піщаної основи під трубопроводи відповідач, згідно вказаного акту виконаних робіт, використав 378 м. куб. піску. Вказаний об'єм використаного піску є значно завищеним так, як піщана основа під трубопровід, згідно дефектного акту повинна складати 13-15 сантиметрів, а за актом виконаних робіт відповідач використав піску на 1,3 м. Згідно дефектного акту трубопровід слід вкладати на глибину 1,2 м., що унеможливлює устаткування піщаної основи на висоту 1,3 м. В результаті завищення відповідачем обсягу використаного піску, завищено також вартість виконаних робіт на загальну суму 4 000,00 грн., а саме: по прямим витратам 1 800, 00 грн., по загально виробничим - 1 200 грн., прибуток 900, 00 грн., адміністративні витрати - 100, 00 грн.

Відповідно ст.ст. 837, 854, 853 Цивільного кодексу України, за договором пiдряду одна сторона (пiдрядник) зобов'язується на свiй ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договiр пiдряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речi або на виконання iншої роботи з переданням її результату замовниковi. Якщо договором пiдряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапiв, замовник зобов'язаний сплатити пiдрядниковi обумовлену цiну пiсля остаточної здачi роботи за умови, що роботу виконано належним чином i в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану пiдрядником вiдповiдно до договору пiдряду, оглянути її i в разi виявлення допущених у роботi вiдступiв вiд умов договору або iнших недоліків негайно заявити про них пiдрядниковi. Якщо замовник не зробить такої заяви, вiн втрачає право у подальшому посилатися на цi вiдступи вiд умов договору або недолiки у виконанiй роботi.

Згідно ст. 844 Цивільного кодексу України, ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін. У разі перевищення твердого кошторису усі пов'язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом.

У договорі підряду було встановлено, що відповідач зобов'язаний виконати роботи у відповідності і в межах кошторису, затвердженого позивачем-2. Кошторис є невід'ємною частиною даного договору (п. 1.2. договору).

У ст. 858 Цивільного кодексу України, визначена відповідальність підрядника за неналежну якість роботи, а саме: якщо робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника, зокрема, пропорційного зменшення ціни роботи.

Викладене є підставою для задоволення позову. Судові витрати по справі слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 837, 844, 853, 854, 858 Цивільного кодексу України, ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1):

- на користь Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (51500, Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Польова, 4; код ЄДРПОУ 20258172) - 4 000 грн. 00 коп. завищення вартості виконаних робіт;

- в доход державного бюджету в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; р/рахунок 31118095700005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24246786; КБК 22090200) - 102 грн. 00 коп. витрат на держмито;

- в доход державного бюджету в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; р/рахунок 31211259700005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786, ККД 22050000) - 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази.

Суддя І.Ю. Дубінін

Рішення підписано 03.11.2009р.