Постанова від 15.03.2017 по справі 513/912/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 513/912/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кожокар Т.Я.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,

суддів: Запорожана Д.В., Романішина В.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на постанову Саратського районного суду Одеської області від 10 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточненого позову від 01 листопада 2016 року, просив визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області щодо перерахунку пенсії, призначеної йому відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", виходячи із розміру 80 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Надеждинської сільської ради Саратського району Одеської області від 11 жовтня 2016 року №1224, починаючи з 01 грудня 2015 року;

скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 17 жовтня 2016 року №997 про відмову у перерахунку пенсії;

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, виходячи із розміру 80 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Надеждинської сільської ради Саратського району Одеської області від 11 жовтня 2016 року №1224, починаючи з 01 грудня 2015 року, та виплатити недоотриману пенсію, починаючи з 01 грудня 2015 року з врахуванням вже виплачених за цей період сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що він працював у Надеждинській сільській раді Саратського району на різних посадах державного службовця починаючи з 23.06.1983 року по 11.10.1988 року, а також з 25.09.2006 року по 03.11.2008 року. З 04 листопада 2008 року УПФУ в Саратському районі призначило йому пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків суми його заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У зв'язку зі збільшенням з 01 грудня 2015 року розміру заробітної плати працюючого державного службовця - землевпорядника Надеждинської сільської ради (посада, яку позивач обіймав на час призначення пенсії державного службовця) він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням розміру заробітної плати зазначеного у довідках Надеждинської сільської ради, що видається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Однак, відповідач двічі йому відмовив у проведенні перерахунку пенсії.

Постановою Саратського районного суду Одеської області від 10 листопада 2016 року визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області щодо перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1, відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", виходячи із розміру 80 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Надеждинської сільської ради Саратського району Одеської області від 11 жовтня 2016 року №1224, починаючи з 06 березня 2016 року.

Скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 17 жовтня 2016 року №997 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, відповідно до ст. 37 - 1 Закону України "Про державну службу", виходячи із розміру 80 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Надеждинської сільської ради Саратського району Одеської області від 11 жовтня 2016 року №1224, починаючи з 06 березня 2016 року та виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію, з врахуванням вже виплачених за цей період сум пенсії.

Не погоджуючись з даною постановою суду пенсійний орган подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про необхідність її задоволення.

Суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, отримує пенсію державного службовця, яка була призначена 04 листопада 2008 року на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-Х11 від 16.12.1993.

Згідно довідки Надеждинської сільської ради Саратського району Одеської області від 11 жовтня 2016 року №1224, заробітна плата на посаді землевпорядника Надеждинської сільської ради Саратського району, станом на 01 грудня 2015 року становить 2385 гривень.

Позивач звертався до управління Пенсійного фонду України в Саратському районі із заявою перерахувати йому пенсію, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці №1224 від 11 жовтня 2016 року, виданої Надеждинською сільською радою Саратського району Одеської області.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Саратському районі від 17 жовтня 2016 року за №997 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.

Проте з вказаним висновком суду першої інстанції погодитись не можна з огляду на таке.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах - державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійні страхування, а особам, які на час звернення за призначенням не є працюючими державними службовцями призначається у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.

Відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Цією ж правовою нормою Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

У зв'язку із прийняттям Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» текст статті 37-1 викладено у такій редакції : «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

З аналізу наведеної норми випливає, що визначення умов та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям делеговано Кабінету Міністрів України.

При цьому, Конституційний Суд України в рішенні від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 (у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України) дійшов висновку, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Суд звертає увагу на те, що порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Згідно п. 4 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яких призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою - рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції : «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Отже, що Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, на виконання даної статті 37-1 Закону України «Про державну службу».

Разом з тим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 №889-VIII.

Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 №889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції зробив висновок, що відмова УПФ у перерахунку пенсії позивачу як державному службовцю є обґрунтованою та правомірною, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.

Аналогічної позиції дотримується Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 07 листопада 2016 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 62561214 та від 24 січня 2017 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 64507404.

З таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, а тому, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ч.1 ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п. 4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів.

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області - задовольнити.

Постанову Саратського районного суду Одеської області від 10 листопада 2016 року у справі № 513/912/16-а - скасувати, ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.І. Шляхтицький

Суддя: Д.В. Запорожан

Суддя: В.Л. Романішин