Ухвала від 14.03.2017 по справі 649/701/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 649/701/16-а

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Гапоненко Р.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 22 грудня 2016 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Великолепетиському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Херсонської області, а саме: визнання протиправним та скасування рішення № 1966/06 від 01 вересня 2016 року, яким відмовлено у перерахунку призначеної з 13 березня 2014 року пенсії позивача, з врахуванням отриманих сум допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, за період з 01 березня 2012 року по 28 лютого 2014 року; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням отриманих сум допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 01 жовтня 2016 року.

Постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 22 грудня 2016 року задоволено позовні вимоги.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог не відповідає нормам чинного законодавства, так як матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не можуть враховуватися для розрахунку пенсії державним службовцям, оскільки ці виплати є одноразовими та не передбачені в переліку складових заробітної плати.

Крім того, апелянтом зазначено, що починаючи з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Великолепетиському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області та отримує пенсію державного службовця з 13 березня 2014 року.

При цьому, під час призначення пенсії позивачу, у розмірі 80 % від його заробітної плати, до розміру останньої не включено виплати на вирішення соціально-побутових питань та виплати на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, з яких нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Так, 13 березня 2014 року Горностаївською районною державною адміністрацією Херсонської області позивачу видано довідку № 05-25/52 про складові його заробітної плати для призначення пенсії станом на 11 березня 2014 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» із зазначенням складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років).

Крім того, 16 грудня 2016 року Горностаївською районною державною адміністрацією Херсонської області позивачу видано довідку № 05-28/110 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», із зазначенням фактично отриманих позивачем сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

В свою чергу, на всі виплати, що зазначені у довідці, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 березня 2012 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Тому, позивач 29 серпня 2016 року звернувся до Великолепетиського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, оскільки при первинному призначенні пенсії до складу заробітної плати не враховано виплати на вирішення соціально-побутових питань та виплати на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.

В свою чергу, листом пенсійного органу від 01 вересня 2016 року № 1966/06 відповідачем відмовлено у перерахунку його пенсії в зв'язку з тим, що до складу заробітної плати при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та допомога на оздоровлення не можуть бути враховані, оскільки ці виплати є одноразовими.

Не погоджуючись з вказаними рішенням позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок, з яким погоджується судова колегія, про задоволення позовних вимог та визнання протиправним рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії позивачу, з огляду на наступне.

Відповідно до положень ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 ЗУ «Про оплату праці», структуру заробітної плати, до якої, зокрема, входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії позивача, з урахуванням отриманих ним сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, що не враховані під час первинного призначення пенсії позивачу.

Так, з вищевказаних норм вбачається, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В даному випадку, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця, а тому пенсійним органом безпідставно не включено до розрахунку пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби.

Аналогічна позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а13, від 04 березня 2014 року у справах № 21-3а14 та № 21-14а14, від 03 червня 2014 року у справі № 21-134а14, від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, від 09 червня 2015 року № 21-243а15.

Більш того, даний перерахунок пенсії позивача, на думку колегії суддів, є відновленням порушеного права особи на отримання належної пенсії у встановленому законодавством розмірі, який був гарантований під час її призначення.

Тому, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, що в спірних правовідносинах наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу, а як наслідок, вважає протиправним оскаржуване рішення пенсійного органу.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 22 грудня 2016 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.В. Бойко

Т.М. Танасогло