Постанова від 17.11.2011 по справі 4959/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2011 р. Справа № 2-а-4959/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Рефлер Ю.В.,

за участю:

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Херсонської обласної державної адміністрації про скасування розпорядження,

встановив:

ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся з позовом до Херсонської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить скасувати розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації № 29 від 20.01.2010 р.

Свої вимоги мотивує тим, що спірним розпорядженням фактично припиняється право власності позивача на земельну ділянку, яке було набуто ним на підставі скасованого розпорядження голови Каланчацької районної державної адміністрації від 02.03.2009 р. № 119, а тому спірне розпорядження суперечить положенням Конституції України, Цивільного та Земельного кодексів, що гарантують права громадянина на землю.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити, вказавши на те, що відповідач не мав права скасовувати розпорядження голови Каланчацької райдержадміністрації від 02.03.2009 р. № 119, на підставі якого позивач набув право власності на земельну ділянку та отримав державний акт на право власності на землю. Позбавлення позивача права власності на землю можливо лише на підставі рішення суду.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, вказавши на те, що оскаржуване розпорядження є законним та обґрунтованим, винесено в межах компетенції та відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації". Зазначив, що підставою для винесення оскаржуваного розпорядження був протест прокуратури Херсонської області. Розпорядження № 29 від 20.01.2010 р. жодним чином не порушує права, свободи чи інтереси позивача.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими виходячи з наступного.

Статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч.1 ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ № 305223 від 19.03.2009 р., позивач є власником земельної ділянки площею 0,10 га, що розташована на території Олексіївської сільської ради Каланчацького району Херсонської області, з цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва.

Даний державний акт виданий позивачу на підставі розпорядження голови Каланчацької райдержадміністрації від 02.03.2009 р. № 119 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян для індивідуального дачного будівництва".

Вказаним розпорядженням № 119 від 20.03.2009 р. затверджені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва із земель запасу Олексіївської сільської ради площею 10,00 га громадянам, в тому числі і ОСОБА_4

Факт набуття позивачем права власності на вказану земельну ділянку відповідачем не заперечується.

20.01.2010 р. заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації прийняв розпорядження № 29 "Про скасування деяких розпоряджень голови Каланчацької районної державної адміністрації", яким скасував в тому числі і розпорядження голови Каланчацької райдержадміністрації від 02.03.2009 р. № 119.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Право голови облдержадміністрації скасовувати розпорядження голови райдержадміністрації, які суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами передбачено ч.3 ст.33 та ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".

Разом з тим, ч.1 ст.38 цього ж Закону на місцеві державні адміністрації покладений обов'язок забезпечувати додержання прав і свобод громадян.

Суд вважає, що органи виконавчої влади, до яких віднесені також обласні та районні державні адміністрації, не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами виконавчої влади і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці п'ятому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009, № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування).

Виходячи з наведеного, слід дійти висновку, що облдержадміністрація, здійснюючи контроль за діяльністю підконтрольної їй райдержадміністрації, не вправі скасовувати ті розпорядження райдержадміністрації, на підставі яких у громадян виникли охоронювані законом права та інтереси, зокрема, право власності, і з огляду на це, прийняття відповідачем спірного розпорядження № 29 від 20.01.2010 р. в частині скасування розпорядження голови Каланчацької районної державної адміністрації № 119 від 02.03.2009 р. не може вважатися правомірним.

Крім того, як встановлено в судовому засіданні підставою для скасування розпорядження голови Каланчацької районної державної адміністрації Херсонської області від 02.03.2009 р. № 119 став протест прокуратури Херсонської області від 28.12.2009 р. № 07/4-660 вих-09, в якому вказувалося на те, що головою райдержадміністрації при виданні розпорядження перевищено повноваження, надані ст.122 Земельного кодексу України, оскільки передача земельних ділянок у власність за межами населених пунктів для всіх потреб, крім тих, які віднесені до компетенції райдержадміністрацій, здійснюється обласними державними адміністраціями.

Прокурором Каланчацького району Херсонської області у зв'язку з вищевказаними порушеннями було подано позов про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на земельну ділянку.

Рішенням Каланчацького районного суду Херсонської області від 01.04.2011 р. позов задоволено, визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку від 19.03.2009 р. серії ЯЗ № 305223, виданий ОСОБА_4

Рішенням колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області від 15.09.2011 р. рішення Каланчацького районного суду Херсонської області від 01.04.2011 р. скасовано, у задоволенні позову прокурора Каланчацького району Херсонської області відмовлено.

Як вбачається з рішення апеляційної інстанції, яке набрало законної сили, при отриманні у власність земельної ділянки та державного акта на право приватної власності на землю ОСОБА_4 діяв у відповідності з діючим законодавством.

Тобто, апеляційною інстанцією встановлено правомірність отримання ОСОБА_4 земельної ділянки у приватну власність.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що спірне розпорядження № 29 від 20.01.2010 р. не може вважатися законним та обґрунтованим, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати розпорядження заступника голови Херсонської обласної державної адміністрації Херсонської області № 29 від 20.01.2010 р. "Про скасування деяких розпоряджень голови Каланчацької районної державної адміністрації" в частині скасування розпорядження голови Каланчацької районної державної адміністрації від 02.03.2009 р. № 119 "Про затвердження проектів відведення із землеустрою по безоплатній приватизації земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва".

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 листопада 2011 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 6.2.1