Постанова від 15.11.2011 по справі 5198/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2011 р. Справа № 2-а-5198/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора Суворовського району м. Херсона в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

встановив:

Прокурор Суворовського району Херсонської області звернувся до адміністративного суду в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області (далі по тексту - позивач або Головавтоінспекція) з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач або ФОП ОСОБА_1 С.) суму фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.

Заперечень від відповідача не надходило. Ухвала про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі від 27.10.2011 направлена відповідачеві рекомендованим листом з повідомленням 31.10.2011, яке згідно із відміткою про вручення у поштовому повідомленні він отримав 02.11.2011.

Отже, строки для надання заперечень відповідачем, передбачені ч. 3, ст. 183-2 КАС України, закінчились. Оскільки заперечень з боку відповідача не надходило, суд, згідно п. 2, ч. 5, ст. 183-2 КАС України, розглядає справу у порядку скороченого провадження.

Відповідно до змісту позовної заяви та доданих до нього документів, суть спору полягає у наступному.

Так, Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі по тексту - Закон № 2344-ІІІ) та Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 у редакції, викладеній у постанові Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 № 1184 (далі по тексту - Правила) встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників під час здійснення господарської діяльності щодо надання послуг пасажирського автомобільного транспорту. 14.03.2011 посадовими особами Головавтоінспекції проведено перевірку ФОП ОСОБА_1 на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої складено акт № 238075 (далі по тексту - акт або акт перевірки). Згідно акту виявлено наступні порушення ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону № 2344-ІІІ, а саме надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону № 2344-ІІІ. На підставі акту начальником Головавтоінспекції 04.05.2011 винесено постанову № 122698 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. Строк оскарження вказаної постанови сплив, строк сплати фінансових санкцій настав, на момент подачі позову вони відповідачем не сплачені, у зв'язку із чим позивач просить їх стягнути.

Дослідивши наявні у справі матеріали, суд встановив наступні обставини.

До спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону № 2344-ІІІ, Правил, а також Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі по тексту - Порядок).

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, що здійснює господарську діяльність у сфері перевезень пасажирів на автомобільному транспорті.

Статтею 60 Закону № 2344-ІІІ встановлено відповідальність за порушення вимог до надання послуг на автомобільному транспорті. Крім того, визначено, що від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Відповідно до п. 3 Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та Севастополі. З вищевикладеного слідує, що органи Головавтоінспекції мають право здійснювати перевірки щодо дотримання суб'єктами господарської діяльності, які здійснюють перевезення пасажирів автомобільним транспортом, встановлених законом вимог щодо надання таких послуг, застосовувати фінансові санкції за виявлені порушення, а також звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення суми фінансових санкцій у разі їх несплати боржником. Виходячи із змісту ст. 60 КАС України, органи прокуратури мають право звертатись до суду з позовом в інтересах держави в особі суб'єктів владних повноважень, у тому числі і органів Головавтоінспекції.

Законом № 2344-ІІІ встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників у зв'язку із здійсненням ними підприємницької діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом. Зокрема, ст. 34 вказаного Закону встановлено, що автомобільний перевізник повинен забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів. Документами, оформлення яких та забезпечення водіїв якими є обов'язковим для автомобільного перевізника фізичної особи-підприємця, що здійснює нерегулярні перевезення пасажирів на автобусах, відповідно до ст. 39 Закону № 2344-ІІІ, є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України. Крім того, іншими нормативно-правовими актами встановлено обов'язковість наявності інших документів. Так, згідно із п. 2.5 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.05.2007 № 450/167 "Про Основні вимоги щодо забезпечення безпечного перевезення пасажирів під час здійснення нерегулярних пасажирських перевезень" водії під час нерегулярних пасажирських перевезень повинні мати дорожній лист з проставленими відмітками про проходження передрейсового медичного огляду водія(їв), передрейсової перевірки технічного стану автобуса та інструктажу з безпеки дорожнього руху, а також відміткою Державтоінспекції МВС. Також, відповідно до п. 6.1. наказу Міністерства транспорту і зв'язку "Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів" від 07.06.2011 року № 340 автобуси, що використовуються для нерегулярних пасажирських перевезень повинні бути обладнані тахографами (тахограф - контрольний пристрій, який встановлюється на транспортних засобах для показу та реєстрації інформації про рух транспортного засобу).

14.03.2011 посадові особи Головавтоінспекції здійснили перевірку ФОП ОСОБА_1 на предмет дотримання ним вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої оформлений акт перевірки № 238075. Згідно із актом виявлено наступні порушення вимог до здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом: автобус MERSEDES-BENZ 313CDI-ПК номерний знак НОМЕР_1 необладнаний тахографом, відсутній список пасажирів, відсутня ліцензійна картка, відсутній подорожній лист з відмітками про передрейсовий медичний огляд водія та технічний огляд транспортного засобу, відсутній договір між замовником транспортних послуг та перевізником, відсутній документ, що підтверджує сплату транспортних послуг. За підписом ОСОБА_1 у графі "Пояснення водія про причини порушень" зазначено (російською мовою): "использовал личный транспорт исключительно в личных целях".

04.05.2011 начальником Головавтоінспекції винесено постанову № 122698, відповідно до якої до відповідача застосовано фінансові санкції у розмірі 1700,00 грн. на підставі абз. 3, ч. 1, ст. 60 Закону № 2344-ІІІ. Даною нормою передбачено фінансові санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи, що виявлене порушення полягає у відсутності у водія автобуса, який здійснює нерегулярні перевезення, документів, визначених ст. 39 Закону № 2344-ІІІ, а також те, що відповідно до п. 5, Підрозділу 1, Розділу ХХ Податкового кодексу України розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян становить 17 гривень, то сума фінансових санкцій, застосованих позивачем, є вірною: 17 гривень х 100 = 1700,00 гривень. Постанова про застосування фінансових санкцій разом із супровідним листом від 06.05.2011 № 22/1-06-1412 надіслана до ФОП ОСОБА_1, однак невручена йому з причин, що не залежать від Головавтоінспекції: згідно копії конверту з довідкою підприємства поштового зв'язку відправлення повернуто відповідачеві за закінченням терміну зберігання 11.06.2011.

Згідно із п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову. Таким чином, строк сплати фінансових санкцій відповідачем сплив 27.06.2011 (15 днів з дня повернення поштового відправлення з урахуванням того, що 26.06.2011 вихідний день). Всупереч цьому, на момент подання позову борг по сплаті фінансових санкцій ФОП ОСОБА_1 не погашено.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що сума фінансових санкцій, застосованих до відповідача, повинна бути стягнена, тому адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов прокурора Суворовського району м. Херсона в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету (рахунок 31116106700002 УДК у Херсонській області, МФО 852010, Держбюджет м. Херсон, код доходу 21081100, код ОКПО 24104230) суму фінансових санкцій у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., застосованих до нього постановою начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області від 04.05.2011 № 122698.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Анісімов О.В.

кат. 3.7.2