73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"18" липня 2011 р. 12 год.01 хв.Справа № 2-а-2861/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Філімоновій О.В.,
за участю сторін -
позивача : представника ОСОБА_1,
відповідач: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Міністерства економіки України до Приватного підприємства " Гранд - Херсон " про подовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,
встановив:
Міністерство економіки України (надалі - позивач ) звернулося до адміністративного суду з позовом до приватного підприємства « Гранд-Херсон » ( надалі - відповідач ) про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідач, в порушення вимог статті 1 Закону України " Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті ", не забезпечив повернення (зарахування) від нерезидента на власний рахунок заборгованості по виручці у іноземній валюті за господарськими операціями із зовнішньоекономічної діяльності, в наслідок чого позивачем до нього застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, про що був прийнятий наказ Міністерства економіки України від 02.08.2010 року за № 960. Так, як відповідачем не усунуто зазначене порушення, позивач просить подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до приватного підприємства « Гранд-Херсон » до усунення останнім вищевказаного порушення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та пояснив, що відповідачем на даний час не усунуто порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а тому дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності слід подовжити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Повістки про виклик у судове засідання вручені відповідачу відповідно до вимог частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, причини неявки суду не повідомив. Своїм правом на подання письмового заперечення проти позову відповідач не скористався. Судом продовжено розгляд справи за відсутності відповідача на підставі частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд зазначає, що правовідносини щодо предмету адміністративного позову між позивачем та відповідачем були врегульовані положеннями Законів України " Про зовнішньоекономічну діяльність " від 16.04.1991 р. за № 959-ХП ( надалі Закон № 959-ХП), " Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.1994 р. за № 185/94-ВР ( надалі Закон № 185/94-ВР), в редакціях чинних на час їх виникнення та дії.
У 2009 році між приватним підприємством « Гранд-Херсон » і фірмою-нерезидентом укладені експортні контракти від 20.07.2009 року № 1/09 та № 20/07, від 21.07.2009 р. за № 21/07-1, від 06.08.2009 р. № 06/08-3.
У відповідності до статті 1 Закону № 185/94-ВР (у редакції, що діяла з 01.01.2009 року по 24.11.2009 року) виручка резидентів в іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується.
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону № 959-ХП спеціальні санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служби, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні " від 04.12.1990 р. за № 509-ХП передбачено, що Державна податкова адміністрація України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану, зокрема, із здійсненням контролю за валютними операціями.
Як встановлено в судовому засіданні, 24.06.2010 року Державна податкова адміністрація України звернулася до Міністерства економіки України з поданням за № 7432/5/22-6016 щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до приватного підприємства « Гранд-Херсон », так як відповідачем порушено вимоги статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме не зараховано на валютний рахунок приватного підприємства « Гранд-Херсон » валютні цінності у передбачений законодавством термін, що призвело до утворення дебіторської заборгованості.
На підставі вище вказаного подання Державної податкової адміністрації України, Міністерство економіки України видало наказ від 02.08.2010 року за № 960 про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України. Даним наказом до відповідача з 17.08.2010 року застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно частини 6 статті 37 Закону № 959-ХП тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до підпункту 3.4. пункту 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006 року за № 340/672, зареєстрованого в Мінюсті України від 17.01.2007 р. за № 30/13297, при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Міністерство економіки України за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Міністерство економіки України готує відповідну позовну заяву до суду.
З матеріалів справи вбачається, що Міністерство економіки України листом від 07.10.2010 року за № 4202-29/1548 звернулося до Державної податкової адміністрації України щодо надання інформації про доцільність скасування чи подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача.
05.11.2010 року Державна податкова адміністрація України листом за № 14147/5/22-6016 надала відповідь, в якому зазначила, що місцезнаходження приватного підприємства « Гранд-Херсон » не встановлено, внаслідок чого провести перевірку підприємства неможливо, а тому вважає доцільним подовжити застосовану до приватного підприємства « Гранд-Херсон » спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Крім того, з даного листа-відповіді вбачається, що 04.02.2010 р. та 01.03.2010 р. Херсонська філія « Херсон - Трансбанк » листами за № 1689/9, № 4091/9 повідомило податкові органи України про порушення приватним підприємством « Гранд-Херсон » законодавчо встановлених строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності по контрактам від 20.07.2009 року № 1/09 та № 20/07, від 21.07.2009 р. за № 21/07-1, від 06.08.2009 р. № 06/08-3.
Відповідно до підпункту 4.13. пункту 4 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" затвердженого наказом Міністерства економіки України 17.04.2000 року за № 52 (надалі - Положення), якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти Міністерству економіки України матеріали про їх скасування.
Згідно підпункту 4.14. пункту 4 Положення суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економіки України матеріали, що підтверджують вжиті ними заходи до приведення зовнішньоекономічної та пов'язаної з нею господарської діяльності у відповідність до норм чинного законодавства, та виходити до Міністерства економіки України з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення) дії санкцій.
Нормою підпункту 4.15. пункту 4 вищевказаного Положення передбачено, що у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання зазначеного Закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економіки України відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та з пояснень представника позивача до Міністерства економіки від відповідача не надходило клопотання або подання щодо скасування дії санкції, застосованої до приватного підприємства « Гранд-Херсон » і не було надано доказів щодо вжиття останнім практичних заходів, що гарантують виконання статті 1 Закону № 185/94-ВР за вказаними зовнішньоекономічними контрактами або доказів неможливості вжиття (застосування) практичних заходів.
На момент розгляду справи відповідачем суду не подано доказів усунення порушень статті 1 Закону № 185/94-ВР.
Статтею 37 Закону № 959-ХП передбачено, що продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду, при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
За таких обставин, суд погоджується з доводами позивача про доцільність подовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача наказом Міністерства економіки України від 24.06.2010 року за №756, на термін до усунення ним порушення статті 1 Закону № 185/94-ВР, зокрема до зарахування на валютний рахунок приватного підприємства " Гранд-Херсон " простроченої заборгованості за зовнішньоекономічними контрактами від 20.07.2009 року № 1/09 та № 20/07, від 21.07.2009 р. за № 21/07-1, від 06.08.2009 р. № 06/08-3.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до приватного підприємства " Гранд-Херсон ", є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов Міністерства економіки України до приватного підприємства " Гранд-Херсон" про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності задовольнити.
Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до приватного підприємства " Гранд - Херсон " наказом Мінекономіки від 02.08.2010 року № 960 на термін до усунення приватним підприємством "Гранд-Херсон" порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (в редакції, що діяла з 01.01.2009 року по 24.11.2009 року), а саме - до зарахування на валютний рахунок приватного підприємства " Гранд-Херсон " простроченої заборгованості за зовнішньоекономічними контрактами від 20.07.2009 року № 1/09 та № 20/07, від 21.07.2009 р. за № 21/07-1, від 06.08.2009 р. № 06/08-3.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 липня 2011 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 9.