73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"11" липня 2011 р. 16 год.00 хв.Справа № 2-а-1202/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Козловій Н.О.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
відкритого акціонерного товариства "Таксі - Сервіс" до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Таксі-Сервіс" (далі-позивач, Товариство) звернулось до суду із позовом до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області (далі - відповідач, Інспекція), у якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача від 17.02.2011 року № 1.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю. Суду пояснив, що 17.02.2011 року відповідачем проведено позапланову перевірку дотримання Товариством Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт № 11, на підставі якого прийнято розпорядження щодо зобов'язання позивача забезпечити наявність паспортів маршрутів, які відповідають наказу Мінтрансзв'язку від 27.12.2004 року № 1142 на міські маршрути № 4, 14, 29 та повідомити Інспекцію про усунення порушень у термін до 04.03.2011 року.
Позивач вважає спірне розпорядження протиправним, посилаючись на те, що Законом України "Про автомобільний транспорт" обов'язок щодо розробки паспортів маршрутів покладається виключно на виконавчий орган міської рад, а не на суб'єкт господарювання, який здійснює перевезення пасажирів.
Представник позивача зауважив, що форма паспорта маршруту затверджена наказом Мінтрансзв'язку від 27.12.2004 року № 1142, який втратив чинність 02.07.2010 року, а тому відповідач протиправно зобов'язує позивача забезпечити наявність паспортів маршрутів згідно із нормативним актом, який втратив чинність, що унеможливлює саме виконання розпорядження.
Представник відповідача у судовому засіданні, заперечуючи проти позову, пояснив, що наказ Мінтрансзв'язку від 27.12.2004 року № 1142 дійсно втратив чинність, проте раніше затверджені паспорти маршрутів можуть застосовуватися до закінчення терміну їх дії, однак не пізніше, ніж до 1 січня 2012 року. Інспекція не вимагає від Товариства розробляти та погоджувати нові паспорти маршрутів, а зобов'язує позивача усунути порушення транспортного законодавства шляхом забезпечення наявності паспортів маршрутів, які ще з 2005 року повинні бути у перевізника розроблені та затверджені відповідно до вимог Наказу № 1142, яким у свою чергу, обов'язок щодо розроблення паспортів покладено на перевізника.
Заслухавши пояснення представників сторін, показання свідка, вивчивши матеріали справи, та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
17.02.2011 року головним та провідним спеціалістами відділу ліцензування Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області проведено позапланову перевірку щодо дотримання ВАТ "Таксі-Сервіс" Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт".
Перевіркою встановлено, що паспорти маршрутів на міські маршрути № 4 "ІІ Таврійський мкр.-Житлоселище-мкр.Шуменський", № 14 "ХБК-ІІ Таврійський МКР" та № 29 "мкр. Шуменський-Нафтогавань" розроблені та затверджені ще у 2004 році та не відповідають вимогам наказу Міністерства транспорту та зв'язку від 27.12.2004 року № 1142, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2005 року за № 248/10528 (далі - Наказ № 1142).
За результатами перевірки складено акт від 17.02.2001 року № 11, на підставі якого Інспекцією прийнято розпорядження про зобов'язання позивача забезпечити наявність паспортів маршрутів, які відповідають наказу Мінтрансзв'язку від 27.12.2004 року № 1142 на міські маршрути № 4, 14, 29 та повідомити Інспекцію про усунення порушень у термін до 04.03.2011 року.
Статтею 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ) передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечувати розроблення паспортів автобусних маршрутів загального користування з визначенням необхідної кількості автобусів, їх пасажиромісткості, класу, технічних та екологічних показників, розкладу руху. Порядок розроблення та затвердження паспорта маршруту визначає центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту.
На виконання до статті 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" Міністерством транспорту та зв'язку України видано наказ від 7 травня 2010 року № 278, яким визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства транспорту та зв'язку України від 27.12.2004 р. № 1142 та, враховуючи зміни та доповнення, установлено, що паспорти регулярних автобусних маршрутів, затверджені відповідно до вимог наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 27.12.2004 р. № 1142, можуть застосовуватися до закінчення терміну їх дії, однак не пізніше ніж до 1 січня 2012 року.
Підставою для оскарження розпорядження позивач зазначає ту обставину, що Інспекція у спірному рішенні зобов'язала Товариство привести паспорти маршрутів у відповідність до Наказу № 1142, який на момент винесення розпорядження втратив чинність.
Тому суд, розглядаючи дану справу, встановлює правомірність дій Інспекції з урахуванням зазначеного твердження позивача.
Наказом № 1142 затверджено Форму паспорта міського та приміського автобусного маршруту загального користування, Форму паспорта міжміського автобусного маршруту загального користування та Інструкцію про порядок складання та ведення паспортів міського, приміського, міжміського та міжнародного автобусних маршрутів загального користування (далі - Інструкція).
Відповідно до пунктів 1.1. та 1.2. розділу І Інструкції паспорт автобусного маршруту загального користування (далі - Паспорт) розробляє перевізник, погоджує його з місцевим органом Державтоінспекції та подає замовнику перевезень для затвердження.
Отже, обов'язок щодо розроблення паспорту маршруту лежить на перевізнику, у той час, як орган місцевого самоврядування забезпечує його розроблення тільки щодо визначення необхідної кількості автобусів, їх пасажиромісткості, класу, технічних та екологічних показників, а також розкладу руху.
Укладення замовником перевезень договору з перевізником про перевезення пасажирів здійснюється тільки при наявності в останнього затвердженого Паспорта. Перевезення пасажирів без затвердженого Паспорта не допускаються (пункт 1.8. Інструкції).
Суд не погоджується із твердженням позивача щодо відсутності у нього обов'язку забезпечувати наявність паспортів маршрутів, що відповідають Наказу № 1142 за тих підстав, що зазначений наказ втратив чинність, з огляду на наступне.
15.02.2011 року Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті видано ВАТ "Таксі-Сервіс" Ліцензію на внутрішні перевезення пасажирів автобусами на необмежений строк.
Відповідно до статті 7 Закону № 2344-ІІІ підтвердження відповідності перевізника вимогам ліцензійних умов здійснюється органом ліцензування шляхом перевірки перевізника за місцем його розташування.
Відповідно до пункту 2.1. Положення про порядок контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 02.07. 2010 року № 429, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.07. 2010 р. за № 561/17856 контроль за додержанням ліцензіатами Ліцензійних умов здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок дотримання ліцензіатом Ліцензійних умов за місцезнаходженням ліцензіата та в автотранспортних засобах, що він використовує під час надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт" (далі - надання послуг з перевезення).
Автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документами для регулярних пасажирських перевезень для автомобільного перевізника є ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України (стаття 39 Закону № 2344-ІІІ).
Зважаючи на те, що Законом України "Про автомобільний транспорт" чітко визначено необхідність наявності паспорта маршруту при обслуговуванні регулярних пасажирських маршрутів, до затвердження його форми, з метою встановлення належного рівня контролю за даним видом пасажирських перевезень Наказом № 1142 встановлено перелік документів, які необхідно включати до паспорту регулярного маршруту та вимоги щодо їх оформлення.
Так, Паспорт повинен бути пронумерований і прошнурований нитками. Кінці прошнуровки заклеюються ярликом з написом: "Паспорт містить ____ сторінок пронумерованих і прошнурованих". Ярлик підписується відповідальною особою замовника перевезень та скріплюється печаткою.
Порядок заповнення Паспорта автобусного маршруту регламентовано розділом ІІ (пунктами 2.1.-2.12.) Інструкції, якою передбачено, що схема автобусного маршруту виготовляється: для міського маршруту - на плані або фрагменті плану міста у вигляді лінії впродовж вулиць, якими прокладено автобусний маршрут. На цій лінії позначаються проміжні зупинки маршруту, місця відстою автобусів, мости, шляхопроводи, наземні пішохідні переходи, аварійно-небезпечні ділянки.
На схемах приміського, міжміського та міжнародного (на території України) маршрутів умовними знаками позначаються населені пункти (без зазначення вулиць, якими проїздить автобус), лінійні споруди, мости, переїзди, засоби технічного регулювання дорожнього руху, місця концентрації дорожньо-транспортних пригод.
Відомості про місця з ускладненими дорожніми умовами та концентрацію дорожньо-транспортних пригод отримуються в підрозділі Державтоінспекції, який погоджує Паспорт маршруту.
Розділ "Характеристика маршруту" подається після схеми маршруту й містить кількісні відомості про маршрут. Якщо рух автобусів між кінцевими пунктами маршруту здійснюється різними шляхами, то зазначаються дані про маршрут у прямому та зворотному напрямках руху автобусів.
Графік і розклад руху автобусів розробляються з урахуванням вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 р. № 176, та Положення про робочий час і час відпочинку водіїв автотранспортних засобів, затвердженого наказом Мінтрансу України від 17.01.2002 р. № 18, зареєстрованого в Мін'юсті України 04.02.2002 р. за № 97/6385.
Графік роботи та відпочинку водіїв розробляється за даними, що містяться в розкладі руху автобусів.
У розділі "Перелік зупинок на маршруті та їхнє облаштування" для міських і приміських маршрутів даються назви зупинок, наявність павільйонів (навісів).
У розділі "Місця з ускладненими дорожніми умовами та концентрації дорожньо-транспортних пригод" зазначаються залізничні переїзди, спуски, підйоми, круті повороти, мости та інші місця, що можуть призвести до дорожньо-транспортних пригод.
До розділу "Зміни на маршруті" заносяться дані про зміни, які не вимагають складання нового Паспорта, а саме в разі необхідності розроблення нової схеми маршруту або зміни довжини маршруту.
Акт відповідності Паспорта маршруту умовам перевезення складається комісією, до складу якої входять представники замовника перевезень, перевізника, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція).
Комісія приймає рішення щодо правильності даних, унесених до проекту Паспорта маршруту, і відповідності дорожніх умов вимогам безпеки перевезень пасажирів, та оформлює його у вигляді акта.
Контроль і своєчасне внесення змін до Паспорта здійснює перевізник за узгодженням із замовником перевезень.
Один раз на три роки комісія, зазначена в пункті 2.11, перевіряє відповідність Паспорта маршруту умовам перевезення й складає акт, яким встановлюється можливість подальшого застосування Паспорта при здійсненні перевезень пасажирів на маршруті.
Допитаний у судовому засіданні в якості свідка головний спеціаліст відділу ліцензування Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області ОСОБА_3 суду пояснив, що паспорти маршрутів № 4, 14 та 29 були пред'явлені перевіряючим, проте жоден із них не відповідав вимогам Наказу № 1142 щодо форми паспорта та порядку його заповнення.
Із досліджених у судовому засіданні паспортів маршрутів № 4 "ІІ Таврійський мкр.-Житлоселище-мкр.Шуменський", № 14 "ХБК-ІІ Таврійський МКР" та № 29 "мкр. Шуменський-Нафтогавань" вбачається, що паспорти не прошнуровані та не пронумеровані, відсутній ярлик, який повинен бути підписаний відповідальною особою замовника перевезень та скріплений печаткою.
Форма паспортів маршрутів № 4, 14, 29 не відповідає вимогам Наказу № 1142, оскільки на титульних сторінках паспортів відсутнє погодження місцевого органу Державтоінспекції та затвердження їх замовником перевезень. Відсутня також дата, на яку розроблено паспорти та найменування, адреса, прізвище та ініціали керівника перевізника, його підпис та печатка.
Паспорти маршрутів № 4, 14, 29 не містять повної та вичерпної інформації щодо характеристики маршрутів, схеми маршрутів не відповідають вимогам Інструкції, по кожному маршруту відсутні Акти відповідності Паспорта маршруту умовам перевезення.
Відсутні належним чином оформлені розклад руху автобусів, перелік зупинок на маршруті та їх облаштування, перелік контрольних пунктів на маршруті та їх облаштування , відомості про наземні пішохідні переходи. Інформація щодо вартості проїзду на міському маршруті не містить дати введення вартості проїзду та підстави для введення вартості проїзду.
Отже, у судовому засіданні встановлено, що паспорти маршрутів № 4, 14, 29 під час проведення перевірки не відповідали вимогам Наказу № 1142, на підставі якого вони повинні були бути розроблені.
Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що останній не повинен виконувати розпорядження Інспекції у зв'язку із втратою чинності Наказу № 1142, оскільки Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 .05.2010 року № 278, яким визнано таким, що втратив чинність Наказ № 1142, враховуючи зміни та доповнення, установлено, що паспорти регулярних автобусних маршрутів, затверджені відповідно до вимог Наказу № 1142, можуть застосовуватися до закінчення терміну їх дії, однак не пізніше ніж до 1 січня 2012 року, а тому позивач, з урахуванням норм зазначених наказів, повинен до 01.01.2012 року забезпечувати наявність паспортів маршрутів, розроблених та затверджених відповідно до вимог Наказу № 1142.
Таким чином суд вважає обґрунтованими висновки відповідача щодо невідповідності паспортів маршрутів № 4, 14, 29 вимогам Наказу № 1142 та правомірним розпорядження № 1 щодо зобов'язання Товариства забезпечити наявність паспортів маршрутів, оформлених та затверджених відповідно до вимог цього Наказу.
Таким чином суд вважає обґрунтованими висновки відповідача щодо невідповідності паспортів маршрутів № 4, 14, 29 вимогам Наказу № 1142 та правомірним розпорядження № 1 щодо зобов'язання товариства забезпечити наявність паспортів маршрутів, оформлених та затверджених відповідно до вимог цього Наказу.
За таких обставин суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ВАТ "Таксі-Сервіс".
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити відкритому акціонерному товариству "Таксі-Сервіс" у задоволенні позовних вимог до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 липня 2011 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 5.1.2