Постанова від 08.07.2010 по справі 2057/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" липня 2010 р. Справа № 2-а-2057/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Кусик Г.С.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонської обласної державної хлібної інспекції до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про визнання незаконними дій посадових осіб та зобов"язання утриматись від вчинення певних дій,

встановив:

Херсонська обласна державна хлібна інспекція (далі - позивач) звернулася з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить визнати незаконними дії службових осіб Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області при проведенні перевірки дотримання вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення" у Херсонській обласній хлібній інспекції та зобов"язати відповідача утриматись від вчинення даних дій.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем порушено ст.3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки програма перевірки затверджена 29.03.2010 р., а повідомлення про планову перевірку надійшло до хлібної інспекції 24.03.2010 р. Крім того, згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 502 від 21.05.2009 р. "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до 31.12.2010 р." передбачено до 31.12.2010 р. тимчасово припинити проведення планових перевірок суб"єктів господарювання, крім перевірок суб"єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від проведення господарської діяльності віднесені до суб"єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов"язкових платежів).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, додатково вказавши на те, що ст.7.11.8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, що перелік платних послуг, які можуть надаватися установами, організаціями, які створені органами державної влади та є неприбутковими установами, встановлюється Кабінетом Міністрів України. В умовах відсутності вказаного переліку обласними державними хлібними інспекціями до 01.01.2010 р. надавалися платні послуги. Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання платних послуг державними хлібними інспекціями Автономної республіки Крим та областей і використання коштів, що надходять як плата за їх надання, а також переліку вартості платних послуг" затверджено Перелік платних послуг, який набрав чинності з 01.01.2010 р. Згідно ст.7 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. Таким чином, на послуги, що надавалися Держхлібінспекцією до 01.01.2010 р. не було встановлено державне регулювання цін і тарифів, тобто, на ці послуги застосовувалися вільні ціни і тарифи.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, вказавши на те, що проведення перевірки Херсонської обласної державної хлібної інспекції на предмет дотримання вимог чинного законодавства з питань ціноутворення при наданні платних послуг було передбачено п.4.1.2 Плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області на ІІ квартал 2010 року. Позивачу за 10 днів було направлено повідомлення про проведення перевірки. На підставі посвідчення на перевірку від 06.04.2010 р. № 36 посадовими особами Держінспеції цін розпочато проведення планової перевірки. Зазначає, що жодною нормою законодавства не передбачено обов"язковість існування програм перевірок суб"єктів господарювання. Повідомлення про проведення перевірки хлібною інспекцією отримано 24.03.2010 р., а перевірка згідно посвідчення № 36 розпочата 06.04.2010 р., в той час як до початку запланованої перевірки вже була затверджена Програма перевірок державних хлібних інспекцій (затверджено 29.03.2010 р.). Посилання позивача на Постанову Кабінету Міністрів України від 21.05.2010 р. № 502 є необгрунтованим, оскільки хлібна інспекція належить до суб"єкта господарювання із високим ступенем ризику. Просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, повно, всебічно та об"єктивно дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що п.4.2.1 Плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області на ІІ квартал 2010 року передбачено проведення перевірки Херсонської обласної державної хлібної інспекції щодо дотримання вимог чинного законодавства з питань ціноутворення при наданні платних послуг.

Відповідно до вимог ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" хлібній інспекції направлено повідомлення від 24.03.2010 р. № 03/574-03 за десять днів до проведення перевірки, в якому зазначалося про те, що заплановано проведення перевірки з питань дотримання вимог чинного законодавства з питань ціноутворення при наданні платних послуг за 2009 - 2010 роки.

На підставі посвідчення на перевірку від 06.04.2010 р. № 36 посадовими особами Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області розпочато проведення планової перевірки.

12.04.2010 р. начальником хлібної інспекції направлено на адресу Держінспекції цін лист про неможливість забезпечити присутність зав. лабораторією хлібної інспекції, яка є відповідальною за проведення діяльності з питання надання довідок, пояснень та інших матеріалів.

19.04.2010 р. Херсонською обласною державною хлібною інспекцією подано позов про визнання незаконними дій службових осіб Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області при поведенні перевірки дотримання вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення".

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Доводи позивача щодо порушення Державною інспекцією з контролю за цінами в Херсонській області вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 р." від 21.05.2009 р. № 502 суд вважає безпідставними, оскільки пунктом 1 даної Постанови передбачено до 31.12.2010 р. тимчасово припинити проведення планових перевірок суб"єктів господарювання, крім перевірок суб"єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб"єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Відповідно до п.3 критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов"язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2008 р. № 483, до суб"єктів господарювання з високим ступенем ризику відносяться ті, що реалізують продукцію, товари і послуги в обсязі, що перевищує 500 тис. грн. на рік. Згідно звітних даних за 2009 рік до хлібної інспекції за 2009 рік надійшло коштів, отриманих як плата за послуги, в розмірі 4092162,35 грн., а згідно інформації начальника хлібної інспекції від 07.04.2010 р. № 5-219 лише за І квартал 2010 року хлібною інспекцією отримано коштів у розмірі 733,8 тис. грн.

З урахуванням викладеного хлібна інспекція належить до суб"єкта господарювання з високим ступенем ризику.

Між тим, суд зазначає, що як вбачається з повідомлення від 24.03.2010 р. № 03/574-03 відповідачем було заплановано здійснити перевірку з питань дотримання вимог чинного законодавства з питань ціноутворення при наданні платних послуг Херсонською обласною державною хлібною інспекцією за 2009-2010 роки.

Відповідно до Положення про Херсонську обласну державну хлібну інспекцію, затвердженого головою Держконтрольсільгосппроду Міністерства аграрної політики України 04.01.2005 р., хлібна інспекція має право надавати відповідно до законодавства на договірних умовах платні послуги підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності та господарювання з визначення якості зерна та продуктів його переробки при експортно-імпортних операціях і переміщенні їх у межах країни та контролю кількісно-якісних показників у процесі збереження. Також має право надавати на договірних умовах суб"єктам господарювання висновки щодо ведення кількісно-якісного обліку належного їм зерна та продуктів його переробки.

Зазначені послуги чітко визначені законодавцем як такі, що надаються під час проведення сертифікації зернових складів та при проведенні технічного нагляду (п.5.14 Порядку видачі сертифікатів відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 02.12.2009 р.).

Положеннями пп.7.11.8 п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР передбачено, що Перелік платних послуг, які можуть надаватися установами, організаціями, які створені органами державної влади та є неприбутковими установами, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В умовах відсутності зазначеного Переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, обласними державними хлібними інспекціями до 01.01.2010 р. надавались платні послуги, встановлені відповідними наказами Державні інспекції з контролю якості сільськогосподарської продукції та моніторингу її ринку.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання платних послуг Державними хлібними інспекціями Автономної республіки Крим та областей і використання коштів, що надходять як плата за їх надання, а також переліку вартості таких послуг" затверджено Перелік платних послуг, який набрав чинності з 01.01.2010 р.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Таким чином, на послуги, що надавалися Херсонською обласною державною хлібною інспекцією до 01.01.2010 р. не було встановлено державне регулювання цін і тарифів (на ці послуги застосовувалися вільні ціни і тарифи), а тому проведення відповідачем перевірки вимог чинного законодавства з питань ціноутворення при наданні платних послуг Херсонською обласною державною хлібною інспекцією за 2009-2010 роки суд вважає протиправним, оскільки надання платних послуг не було визначено законодавчими актами, у зв"язку з чим позовні вимоги в частині визнання незаконними дій службових осіб Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області при проведенні перевірки дотримання вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення" є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог в частині зобов"язання утриматися від вчинення даних дій, то вони задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Тобто, розгляду в порядку адміністративного судочинства підлягає публічно-правовий спір.

Зобов"язання утриматися від вчинення дій є не спором, а згідно ч.4 ст.117 КАС України одним із способів забезпечення позову.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії службових осіб Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області при проведенні перевірки дотримання вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення".

В частині позовних вимог Херсонської обласної державної хлібної інспекції щодо зобов"язання відповідача утриматися від вчинення дій відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 липня 2010 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 2.16