Справа № 344/17479/16-а
Провадження № 2-а/344/513/17
09 березня 2017 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд, Івано-Франківської області в складі:
головуючої-судді: Польської М.В.
при секретарі с/з: Дзюбак Х.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Подільської районної в м.істі Києві державної адміністрації, третя особа яка не заявляє самостійних вимог ТОВ «РОНДЕЙЛ» про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «РОНДЕЙЛ» від 11.11.2016р., які стосуються зміни місцезнаходження підприємства, -
Державна податкова інспекція у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернулася в суд з адміністративним позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Подільської районної в м.істі Києві державної адміністрації, третя особа яка не заявляє самостійних вимог ТОВ «РОНДЕЙЛ» про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «РОНДЕЙЛ» від 11.11.2016р., які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.
Представник позивача вимоги адміністративного позову підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.
Представник відповідача 1 подав до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності, поклавшись на розсуд суду щодо суті позову та прийнятого рішення.
Відповідач 2 подав письмові заперечення, в яких зазначив, що реєстраційна дія державного реєстратора відповідає вимогам законодавства, а самі юридичні особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів.
Представник третьої особи до суду не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 11.11.2016р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено зміни до установчих документів ТОВ «РОНДЕЙЛ», які стосуються в т.ч. зміни місцезнаходження підприємства.
В рамках забезпечення комплексу заходів щодо обліку платників податку, об'єктів оподаткування та з метою підтвердження юридичної адреси платника податків, представниками позивача була здійснена перевірка фактичного місця ведення підприємницької діяльності ТОВ «РОНДЕЙЛ», та в результаті складено Акт обстеження СПД №82 від 15.11.2016р., яким зафіксовано відсутність даного підприємства за адресою вул.Галицька,96 в м.Івано-Франківську.
За вимогами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» ( в редакції зі змінами з 01.01.2016 року), а саме ч.2 ст.6, державний реєстратор:1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
За п.10 ч.2 ст.9 закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: місцезнаходження юридичної особи.
Як слідує з п.1 ч.4 ст.17 цього ж закону для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
За ст..93 ЦК України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» регулюється порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій. Так, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: документів, що подаються заявником для державної реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.
Статтями 27,28 цього ж закону передбачають підстави зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, якими є в т.ч. 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; а також підстави відмови у державній реєстрації.
Отже, з даних норм не вбачається такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місця знаходження юридичної особи за вказаною нею ж юридичною адресою. Це дає підстави суду, прийти до висновку про відсутність порушень державного реєстратора при проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «РОНДЕЙЛ».
Разом з тим, державний реєстратор вніс до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, а тому відомості надані юридичною особою, як встановлено позивачем, а за розглядом даної адміністративної справи підтверджено в суді, є недостовірними.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження ТОВ «РОНДЕЙЛ», було проведено внесення змін до установчих документів та державну реєстрацію ТОВ «РОНДЕЙЛ» за адресою вул.Галицька, 96 в м.Івано-Франківську, що не відповідає нормам ЦК України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». В наслідок чого, позивач позбавлений можливості виконувати функції стосовно належного обліку зазначеного підприємства, контрольно-перевірочної роботи, оскільки відомостей про фактичну адресу відповідачем до контролюючих органів не подавалось.
Пунктом 67.2 ст.67 Податкового кодексу України, в редакції на 2016р., передбачено право контролюючих органів в установленому порядку на звернення до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Щодо таких спірних правовідносин висловився і ВАС України в постанові від 13.04.2016р. у справі №К/800/38990/15.
За ст..29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» реєстраційна справа формується в паперовій та електронній формі після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця. Реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб'єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи - підприємця: щодо юридичної особи (крім громадського формування) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях. Суб'єкт державної реєстрації, який провів реєстраційну дію, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи, подані для проведення реєстрації, відповідному суб'єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи. Порядок формування та зберігання реєстраційних справ визначається Міністерством юстиції України.
Порядок зберігання та пересилання реєстраційних справ юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затверджено Наказом Мінюсту від 10.02.2012р. №238/5 (Наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року N 3267/5), діючого на час проведення державної реєстрації, (п.6.1) підставою для передачі реєстраційних справ до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, є: реєстраційна дія, проведена державним реєстратором, що пов'язана зі зміною місцезнаходження юридичної особи, зміною місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці. За п.6.2 за наявності підстави, що передбачена абзацом другим пункту 6.1 цього розділу, передача реєстраційних справ здійснюється державним реєстратором протягом десяти робочих днів з дати настання визначеної події поштовим відправленням за описом разом з актом прийому-передачі реєстраційної справи на зберігання до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (додаток 6), який складається у двох примірниках, по одному для державних реєстраторів.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає що позовні вимоги є обгрунтованими, оскільки позивач довів підстави винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами п. 67.2 ст.67 Податкового кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», ст.. 2, 7, 8, 9, 11, 17, 18, 71, 158, 159, 160-163, ч.2 ст.171-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області,суд, -
Позов задовольнити
Скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «РОНДЕЙЛ» від 11.11.2016р., які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя Польська М.В.