Справа № 404/615/17
Номер провадження 2-а/404/224/17
15 березня 2017 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі : головуючого судді - Бершадської О.В.
за участі секретаря - Чайка О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання рішення протиправним, скасувати його та зобов"язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом, яким просить визнати рішення Кропивницького об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №179195 від 20 січня 2017 року щодо відмови їй в перерахунку, раніше призначеної пенсії державного службовця у зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців протиправним та скасувати; зобов'язати Кропивницьке об"єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести їй з 18 січня 2017 року перерахунок та виплату пенсії, у зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент призначення пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданої Департаментом агропромислового розвитку Кіровоградської обласної державної адміністрації від 17.01.2017 року №17-07/1 із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку- 80 % та здійснення виплати з урахуванням отриманих сум; судові витрати покласти на відповідача.
Вимоги мотивувала тим, що із 23.11.2000 року перебуває на обліку в Кропивницькому об'єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до Закону України «Про державну службу». 18 січня 2017 року звернулась до Кропивницького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату №14-07/1 від 17 січня 2017 року. Проте, рішенням №179195 їй відмовлено у здійсненні перерахунку. Вважає, що відповідач діяв протиправно, оскільки своїми діями та рішенням безпідставно порушив та обмежив її право на перерахунок раніше призначеної пенсії, тобто діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України.
В судовому засіданні позивач, її представник заявлені вимоги підтримали повністю, просили їх задовольнити.
Відповідач- Кропивницьке об"єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, його представник в судове засідання подав заяву про розгляд справи у їх відсутності, та письмові заперечення, згідно яких вимоги не визнав, у їх задоволенні просив відмовити.
Заслухавши пояснення сторони позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають , з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2000 року перебуває на обліку в Кропивницькому об'єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-ХІ в розмірі 80 % від суми заробітної плати.
18 січня 2017 року позивач звернулась до Кропивницького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою, згідно якої у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців за відповідною посадою просила здійснити їй перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця згідно поданої Довідки №17-07/1 від 17.01.2017 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Кропивницьким об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області позивачці відмовлено у здійснені перерахунку через відсутність на те законодавчих підстав, про що прийнято Рішення про відмову у перерахунку пенсії №179195 від 20.01.2017 року( а.с.6).
Спірні правовідносини врегульовуються положеннями Конституції України та Законом України «Про державну службу», яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.
01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року.
Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В свою чергу, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, у період часу, з якого позивачка просила здійснити перерахунок пенсії (з 18.01.2017 року), такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
Доводи позивача щодо необхідності, при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніш призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, суд вважає необґрунтованими, оскільки «право на призначення пенсії» та «право на перерахунок пенсії» не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними.
Суд приходить до висновку, що у відповідача на момент звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №17-07/1 від 17.01.2017 року, виданої Департаментом агропромислового розвитку Кіровоградської обласної державної адміністрації були відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі поданої нею довідки, а у відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії ОСОБА_1 не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються і на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Великода проти України» від 03 червня 2014 року, Суд зазначає, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Разом з тим, відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За змістом ст.22 Конституції України звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістових характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод це зменшення кола суб"єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
В даному випадку наділення в установленому порядку Кабінету Міністрів України повноваженнями щодо встановлення умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не є свідченням звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод вказаних осіб.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» і постанови КМ України №865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, з огляду на зміни законодавства України, а відтак у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 94, 160-163 КАС України, суд,-
У задоволенні вимог ОСОБА_1 до Кропивницького об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про
визнання рішення Кропивницького об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №179195 від 20 січня 2017 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку, раніше призначеної пенсії державного службовця у зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців протиправним та скасування; зобов'язання Кропивницьке об"єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести з 18 січня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, у зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент призначення пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданої Департаментом агропромислового розвитку Кіровоградської обласної державної адміністрації від 17.01.2017 року №17-07/1 із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку- 80 % та здійснення виплати з урахуванням отриманих сум; судові витрати покласти на відповідача -відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня її проголошення , апеляційної скарги через Кіровський районний суд м. Кіровограда, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда О. В. Бершадська