ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ РІШЕННЯ
09 березня 2017 року Справа № 913/1291/16
Провадження № 24/913/1291/16
За позовом Лисичанської міської ради, м. Лисичанськ Луганської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми "ЛІА" ЛТД, смт. Станиця Луганська Луганської області
про внесення змін до договору оренди землі від 16.05.2005
Колегія суддів господарського суду Луганської області у складі: ОСОБА_1 - головуючий, ОСОБА_2, ОСОБА_3
Секретар судового засідання-помічник судді Гудей Н.Ф.
у засіданні брали участь:
від позивача - ОСОБА_4 - головний спеціаліст відділу земельних відносин управління власності Лисичанської міської ради, довіреність від 22.12.2016 № 4714/01-16;
від відповідача - представник не прибув.
Лисичанська міська рада 22.11.2016 (згідно поштового штемпеля) звернулась до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми "ЛІА" ЛТД про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційною фірмою "ЛІА" ЛТД (орендар) 16.05.2005, у простій письмовій формі, державна реєстрація від 01.06.2005 за номером 040540600030, предметом якого є земельна ділянка площею 0,9983 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, проспект Перемоги (колишня назва проспект Леніна), 80, надана в оренду терміном на 49 років для експлуатації будівлі магазину, а саме:
- пункт 5 договору викласти у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період експлуатації з 01.01.2016 складає 12 384 430,88 грн. (дванадцять мільйонів триста вісімдесят чотири тисячі чотириста тридцять грн. 88 коп.)";
- пункт 9 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: на період експлуатації з 01.01.2016 - 746 786,29 грн. (сімсот сорок шість тисяч сімсот вісімдесят шість грн. 29 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу 18010600";
- пункт 11 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: на період експлуатації з 01.01.2016 - 62 232 грн. (шістдесят дві тисячі двісті тридцять дві грн. 19 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".
На обґрунтування заявленої вимоги позивач вказує, що відповідач на підставі договору оренди землі від 16.05.2005, зареєстрованому у встановленому законом порядку, користується земельною ділянкою площею 0,9983 га за адресою: м. Лисичанськ, пр. Леніна, 80. За умовами договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6 134 881 грн. 22 коп., розмір орендної плати за рік складає 369 934 грн. 77 коп., розмір щомісячних платежів складає 30 827 грн. 90 коп. Рішенням Лисичанської міської ради від 03.07.2015 № 83/1343 затверджено нову нормативну грошову оцінку землі міста Лисичанська. Пунктом 2 вказаного рішення встановлено, що базова вартість одного м2 землі м. Лисичанська становить на 01.01.2015 - 173,50 грн./м2, яка складається із базової (середньої) вартості м2 138,91 грн./м2 станом на 01.01.2014 та коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249. Крім того, рішенням ради від 25.12.2014 № 77/1236 для розміщення та експлуатації об'єктів оптової та роздрібної торгівлі, ігрового та розважального бізнесу, закладів ресторанного господарства та об'єктів швидкого харчування нормативна грошова оцінка земельної ділянки для площі 75 м2 та менше 10 відсотків, для площі більше 75 м2 - 6 відсотків. Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати за землю використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки. З метою внесення змін до спірного договору Управлінням власності Лисичанської міської ради на адресу відповідача спрямовано лист від 23.03.2016 № 361/01-02 з проектом додаткової угоди та розрахунком орендної плати, на який відповідач відповіді не надав, додаткову угоду не підписав. Ухилення від укладання додаткової угоди призводить до неповного надходження платежів за оренду землі, що в свою чергу призводить до невиконання прибуткової частини місцевого бюджету, чим спричиняється істотна шкода інтересам держави.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, яким останній проти заявлених вимог заперечує, оскільки умовами договору оренди землі не передбачено внесення змін до нього щодо розмірів орендної плати у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Доказів надіслання відзиву позивачу не надано.
Позивачем 23.01.2017 в порядку ст. 22 ГПК України подана заява про зміну позовних вимог, в якій позивач просить внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційною фірмою "ЛІА" ЛТД (орендар) 16.05.2005, у простій письмовій формі, державна реєстрація від 01.06.2005 за номером 040540600030, предметом якого є земельна ділянка площею 0,9983 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, проспект Перемоги (колишня назва проспект Леніна), 80, надана в оренду терміном на 49 років для експлуатації будівлі магазину, а саме:
- пункт 5 договору викласти у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 13 127 496,73 грн. (тринадцять мільйонів сто двадцять сім тисяч чотириста дев'яносто шість грн. 73 коп.)";
- пункт 9 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі - 791 591,66 грн. (сімсот дев'яносто одна тисяча п'ятсот дев'яносто одна грн. 66 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу 18010600";
- пункт 11 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі - 65 965, 97 грн. (шістдесят п'ять тисяч дев'ятсот шістдесят п'ять грн. 97 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".
Дана заява надіслана відповідачу поштою.
На обґрунтування поданої заяви позивач вказує, що на 2017 рік змінилась нормативна грошова оцінка земельної ділянки у зв'язку із застосуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2016 рік, який склав 1,06. Застосування вказаного коефіцієнту індексації передбачено ст. 289 Податкового кодексу України та п. 8 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 20.12.2016 № 1791 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році").
Ухвалою суду від 24.01.2017 розгляд справи було відкладено на 02.02.2017 та витребувано у позивача витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з урахуванням індексації за 2016 рік, а у відповідача відзив на вимоги позивача з урахуванням заяви про зміну позовних вимог.
У зв'язку з відсутністю відомостей про обізнаність відповідача про відкладення розгляду справи на нетривалий термін та складністю справи, судом вирішено продовжити розгляд справи у колегіальному складі.
Згідно протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів визначено судову колегію у складі: ОСОБА_1 - головуючий, ОСОБА_2, ОСОБА_3
Відповідно до п. 3.8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" розгляд справи у зв'язку зі зміною складу суду починається спочатку.
Представником позивача 02.02.2017 подані заперечення на відзив відповідача і пояснення стосовно вимог суду, зазначених в ухвалі від 24.01.2017, зокрема, позивач пояснив про неможливість надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з огляду на прийняття наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", який вступив в законну силу 01.01.2017, яким змінились вимоги щодо отримання нормативної грошової оцінки землі.
У зв'язку з відсутністю відповідача судова колегія вирішила не переходити до розгляду справи по суті та ухвалою суду від 02.02.2017 відклала розгляд справи на 23.02.2017.
До початку розгляду справи по суті представником позивача 16.02.2017 відповідно до ст. 22 ГПК України подана заява про зміну предмету позовних вимог, в якій позивач просить внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційною фірмою "ЛІА" ЛТД (орендар) 16.05.2005, у простій письмовій формі, державна реєстрація від 01.06.2005 за номером 040540600030, предметом якого є земельна ділянка площею 0,9983 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, проспект Перемоги (колишня назва проспект Леніна), 80, надана в оренду терміном на 49 років для експлуатації будівлі магазину, а саме:
- пункт 5 договору викласти у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 12 900 397,00 грн. (дванадцять мільйонів дев'ятсот тисяч триста дев'яносто сім грн. 00 коп.)";
- пункт 9 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі - 777 902,64 грн. (сімсот сімдесят сім тисяч дев'ятсот дві грн. 64 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу 18010600";
- пункт 11 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі - 64 825, 22 грн. (шістдесят чотири тисячі вісімсот двадцять п'ять грн. 22 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".
На обґрунтування поданої заяви позивач вказує, що підставою для подачі відповідної заяви є надання Управлінням Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області помилкового витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.09.2016 № 8-28-0.3-1328/2-16 та видачею нових витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2016 рік від 15.02.2017 № 8-28-0.2-204/2-17 та на час видачі витягу від 07.02.2017 № 18-28-0.2-176/2-17, які відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України є базою для нарахування орендної плати.
Дана заява надіслана відповідачу поштою та приймається судом до розгляду.
Відповідно до п. 3.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Подана позивачем заява про зміну предмету позову за своєю правовою природою не є заявою про зміну предмету позову. Із заяви вбачається, що змінюються кількісні показники, у яких виражаються позовні вимоги, які стосуються розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за земельну ділянки, що обумовлені вимогам чинного законодавства.
Представник відповідача правом на участь у судовому засіданні не скористався та в порушення вимог суду не надав додаткові пояснення у зв'язку з подачею позивачем заяв про зміну розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки і розміру орендної плати за землю, хоча всі ухвали суду відповідачем одержані.
Оцінивши надані докази і доводи учасників судового процесу, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що рішенням Лисичанської міської ради від 29.04.2005 № 915 "Про надання земельних ділянок в оренду та припинення права користування ними" Товариству з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційній фірмі "ЛІА" ЛТД передана в оренду строком на 49 років земельна ділянка загальною площею 0,9983 га для експлуатації будівлі магазину за адресою: м. Лисичанськ, пр. Леніна, 80.
На підставі і на умовах вказаного рішення між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі від 16.05.2005, який зареєстровано у встановленому порядку, про що у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок вчинено запис від 01.06.2005 № 040540600030.
Факт передачі земельної ділянки в користування відповідачу підтверджується підписаним актом приймання-передачі від 16.05.2005.
Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період експлуатації - 4 726 451 грн. 35 коп.
Згідно п. 9 договору оренда плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: на період експлуатації - 70 979 грн. 13 коп. за рік на р/р 33210812500051 в УДК м. Луганська, МФО 804013, місцевий бюджет м. Лисичанська, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679.
Сторони у п. 11 обумовили, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до п. 11 договору орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: на період експлуатації - 5 914 грн. 93 коп. за місяць не пізніше 15 числа наступного за звітним місяцем.
Крім того, у п. 12 договору сторони домовились, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до пункту 15 договору цільове використання земельної ділянки - землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг.
Також відповідно до пункту 34 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Рішенням Лисичанської міської ради від 12.05.2010 № 1425 "Про порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля" затверджено новий Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля, який вступив в силу з 01.07.2010, згідно з яким затверджена нова ставка орендної плати за землю за цільовим використанням земельної ділянки. Згідно додатку до цього рішення, при визначенні орендної плати за земельні ділянки, надані під розміщення та експлуатацію об'єктів оптової та роздрібної торгівлі, ігрового та розважального бізнесу, ресторанного бізнесу і об'єктів швидкого харчування, що розміщуються на земельній ділянці площею 75 м2 застосовується процент від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 10%, для площі більше 75 м2 - 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням господарського суду Луганської області від 02.07.2014 у справі № 913/1085/14 за позовом прокурора м. Лисичанська в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми "ЛІА" ЛТД внесено зміни до договору оренди землі від 16.05.2005, а саме: викладено п. 5 розділу "Об'єкт оренди" договору у наступній редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: на період експлуатації - 6134881 грн. 22 коп. (шість мільйонів сто тридцять чотири тисячі вісімсот вісімдесят одна грн. 22 коп.)"; викладено п. 9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 369934 грн. 77 коп. (триста шістдесят дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять чотири грн. 77 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м. Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200"; викладено п. 11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 30827 грн. 90 коп. (тридцять тисяч вісімсот двадцять сім грн. 90 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем", тобто із застосуванням коефіцієнту 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Дане рішення у встановленому порядку не оскаржувалось та набрало законної сили.
Лисичанська міська рада рішенням від 25.12.2014 № 77/1236 затвердила Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанська в новій редакції. Новий Порядок вступає в дію з 01.01.2015.
Відповідно до додатку до вказаного рішення встановлено, що при визначенні орендної плати за земельні ділянки, надані під розміщення та експлуатацію об'єктів оптової та роздрібної торгівлі, ігрового та розважального бізнесу, закладів ресторанного господарства та об'єктів швидкого харчування, що розміщуються на земельній ділянці площею 75 м2 застосовується процент від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 10%, для площі більше 75 м2 - 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто порядок визначення орендної плати за землю для відповідача не змінився.
Рішенням Лисичанської міської ради від 03.07.2015 № 83/1343 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанськ Луганської області та встановлено, що базова (середня) вартість одного квадратного метра землі міста Лисичанськ становить на 01.01.2015 - 173,50 грн./кв.м., яка складається із базової (середньої) вартості одного квадратного метра 138,91 грн./кв.м. становить на 01.01.2014 та коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249. Нормативну грошову оцінку земель міста Лисичанськ ввести в дію з 01.01.2016.
В пункті 8 вказаного рішення запропоновано власникам, землекористувачам та орендарям земельних ділянок незалежно від форм власності отримати в термін з 01.07.2015 до 01.01.2016 в Управлінні Держземагентства у м. Лисичанську Луганської області витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, а підпунктом 8.2 п. 8 запропоновано власникам та землекористувачам земельних ділянок надати до 01.01.2016 витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в ДПІ у м. Лисичанську для нарахування сум земельного податку.
Інформація щодо прийнятого рішення від 03.07.2015 № 83/1343 розміщена на офіційному сайті Управління власності Лисичанської міської ради. Крім того, дане рішення оприлюднене у газеті "Новый путь" від 08.07.2015 № 27 (14834).
Крім того, позивач листом від 05.08.2015 № 751/01-02 повідомив відповідача про вказане рішення і запропонував відповідачу відповідно до пункту 8 та підпункту 8.2 рішення від 03.07.2015 № 83/1343 отримати в Управлінні Держземагентства у м. Лисичанську витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться у товариства в оренді відповідно до договору оренди землі від 01.06.2005 № 040540600030. Отриманий витяг необхідно в термін до 01.12.2015 надати у відділ земельних відносин управління власності Лисичанської міської ради для укладання відповідної додаткової угоди до діючого договору оренди землі.
З метою приведення договору оренди землі у відповідність до вимог діючого законодавства Лисичанська міська рада спрямувала на адресу відповідача лист від 23.03.2016 № 361/01-02 з проектом додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 01.06.2005, державна реєстрація № 040540600030.
Відповідач відповіді на вказаний лист не надав, з питанням про укладення додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі не звернувся.
Оскільки орендар ухиляється від внесення змін до договору, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Предметом спору у даній справі є внесення змін до договору оренди землі, які обумовлені прийняттям нормативних актів щодо регулювання визначення розміру орендної плати, зокрема, рішення Лисичанської міської ради про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанська.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 вказаного Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або оренду плату.
За змістом ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Як визначено частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата за землю відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Як визначено умовами договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами у справі, орендна плата за землю збільшується при зміні розміру земельного податку відповідно до законодавства України (п. 12 договору).
Згідно з положеннями ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах; для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку; для баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, не може перевищувати 0,1 відсотка нормативної грошової оцінки.
Також слід зазначити, що базою оподаткування відповідно до статті 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України.
За змістом п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України і ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст. 1 Закону України "Про оцінку земель").
Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Частиною 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до положень ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч. 1 ст. 23 цього Закону).
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 Податкового кодексу України.
Разом із тим згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до положень ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом.
Рішення Лисичанської міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Лисичанська та затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07.02.2017 № 18-28-0.2-176/2-17 складає 12 900 397 грн. 00 коп., а відтак доводи позивача підтверджені належними засобами доказування.
Позивачем також надано новий розрахунок річної орендної плати, який складає 777 902 грн. 64 коп., обрахованої із вищевказаної нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір в сумі 1 378 грн. 00 коп. покладається на відповідача, оскільки ним проігноровані звернення позивача щодо врегулювання земельних правовідносин, що призвело до виникнення судового спору.
У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
1.Позовні вимоги Лисичанської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми "ЛІА" ЛТД про внесення змін до договору оренди землі від 16.05.2005 задоволити у повному обсязі.
2.Внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційною фірмою "ЛІА" ЛТД (орендар) 16.05.2005, у простій письмовій формі, державна реєстрація від 01.06.2005 за номером 040540600030, предметом якого є земельна ділянка площею 0,9983 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, проспект Перемоги (колишня назва проспект Леніна), 80, надана в оренду терміном на 49 років для експлуатації будівлі магазину, а саме:
- пункт 5 договору викласти у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 12 900 397,00 грн. (дванадцять мільйонів дев'ятсот тисяч триста дев'яносто сім грн. 00 коп.)";
- пункт 9 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі - 777 902,64 грн. (сімсот сімдесят сім тисяч дев'ятсот дві грн. 64 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу 18010600";
- пункт 11 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі - 64 825, 22 грн. (шістдесят чотири тисячі вісімсот двадцять п'ять грн. 22 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми "ЛІА" ЛТД, Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Леніна, 53, ідентифікаційний код 20163224 на користь Лисичанської міської ради, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. М.Грушевського, 7, ідентифікаційний код 26522196 судовий збір в сумі 1 378 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
4.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
5.Повне рішення складено і підписано - 14.03.2017.
Головуючий суддя О.В. Рябцева
Суддя Т.В. Косенко
Суддя С.В. Масловський