Постанова від 14.03.2017 по справі 826/15996/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

14 березня 2017 року № 826/15996/16

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Солом'янського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві

провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Солом'янського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, у якому просила визнати неправомірним та скасувати висновок № 78 про внесення змін, доповнень до актового запису від 12.05.2016 в частині відмови у зміні національності матері «українка» на «полька» в актовому записі про народження батька позивача № 12, складеному 15.05.1948 виконавчим комітетом Ковалівської сільської ради Васильківського району Київської області; зобов'язати Солом'янський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 12, складеного 15.05.1948 виконавчим комітетом Ковалівської сільської ради Васильківського району Київської області, шляхом зміни національності матері «українка» на «полька».

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представником позивача подано до суду лист, у якому останній просив розгляд вказаної справи проводити за відсутності представника відповідача, ураховуючи фактичні обставини справи.

Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулась до Солом'янського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві із заявою про внесення змін, доповнень до актового запису про народження батька №12 від 15.05.1948, складеного виконавчим комітетом Ковалівської сільської ради Васильківського району Київської області про зміну ім'я «ОСОБА_2» на «ОСОБА_2», змінити ім'я батька «ОСОБА_14» на «ОСОБА_14» змінити по батькові матері «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3» та національність матері «українка» на «полька».

Висновком №78 від 12.05.2016 про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану відмовлено внести вищевказані зміни, оскільки, у вказаних актових записах цивільного стану відсутні підтверджувальні відомості, що дають можливість внести зміни до актового запису про народження батька позивача.

Даний висновок позивач вважає протиправним та необґрунтованим.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 за № 2398-VI (далі - Закон №2398-VІ).

Статтею 6 Закону № 2398-VІ зазначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до ст. 8 цього Закону діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Статтею 22 Закону №2398-VІ закріплено можливість звернення до суду щодо оскарження відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану.

Зміни і доповнення до актового запису цивільного стану здійснюються відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 (далі - Правила), внесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Як зазначив позивач, у Державному архіві Київської області були знайдені записи про народження двоюрідної баби позивача, рідної сестри баби позивача ОСОБА_3.

Згідно запису №101 від 01.06.1928 у ОСОБА_7 та ОСОБА_4, що 4 роки знаходились в шлюбі, ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась друга дитина ОСОБА_3. Про першу дитину, тобто старшу сестру ОСОБА_5, бабу позивача, згадується у записі за рядком 16. Обоє батьків ОСОБА_3 згідно вказаного запису були поляками за національністю.

Позивачем зазначено, що свідоцтво, видане 01.06.1928 про народження ОСОБА_3 не збереглося, як не зберігся запис і свідоцтво про народження її старшої сестри ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 від цих же батьків. Таким чином, запис про національність доньок у польської сімейної пари ОСОБА_5 не зберігся, однак є очевидним, що у батьків за національністю поляків, діти відповідно також за національністю поляки.

Згідно даних витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00016087642 та №00016087419 від 08.12.2015, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, мають батьків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 за національностями українців. Дані актові записи були складені у 1947 році Відділом реєстрації актів цивільного стану Васильківського районного управління юстиції Київської області.

Дані про національність батьків та зазначення їх по-батькові «ОСОБА_19» замість «ОСОБА_19» та «ОСОБА_20» замість «ОСОБА_20» є некоректними і зроблені у післявоєнні часи для приховування національності у зв'язку із побоюванням репресій за національною приналежністю.

Згідно даних витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя №00015965176 від 03.11.2015 року, 01 грудня 1947 року Виконавчий комітет Ковалівської сільської ради Васильківського району Київської області склав актовий запис про те, що ОСОБА_9 взяла шлюб з ОСОБА_10 за національністю українець, при цьому ОСОБА_9 за національністю записана як полька.

У відповідності до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00015964987 від 03.11.2015, у ОСОБА_11 за національністю українця та ОСОБА_12 за національністю українка, ІНФОРМАЦІЯ_4 народився син ОСОБА_2, про що видане свідоцтво про народження. Даний актовий запис був також складений Виконавчим комітетом Ковалівської сільської ради Васильківського району Київської області 15.05.1948.

У відповідності до Свідоцтва про народження запис №12 від ІНФОРМАЦІЯ_4, виданого Ковалівським ЗАГС, у ОСОБА_10 за національністю українця та ОСОБА_13 за національністю українка, ІНФОРМАЦІЯ_4 року народився син ОСОБА_2.

Позивач зазначає, що у післявоєнні часи з боку радянського уряду були переслідування сімей де укладався змішаний шлюб українців з іншими європейськими народами у тому числі і поляками і для того щоб батько позивача не зазнав утисків з боку влади вони вимушені були приховати національність його матері ОСОБА_5 і записати її у свідоцтво про народження батька позивача не полькою, а українкою за національністю.

ОСОБА_2 (батько позивача) одружився із ОСОБА_18 від шлюбу яких народилось троє дітей у тому числі ОСОБА_1

ІНФОРМАЦІЯ_5 року померла ОСОБА_16 (баба Позивача), ІНФОРМАЦІЯ_6 року помер ОСОБА_14 (дід Позивача), ІНФОРМАЦІЯ_7 року помер ОСОБА_2 (батько Позивача), ІНФОРМАЦІЯ_8 року померла ОСОБА_17 (двоюрідна баба Позивача), ІНФОРМАЦІЯ_9 року померла ОСОБА_18 (мати Позивача).

Отже, доказами того, шо баба позивача ОСОБА_5 була за національністю полькою є: запис №101 від 01.06.1928 про народження ОСОБА_3 рідної сестри ОСОБА_5 де її батьки зазначені поляками, дані з Державного реєстру №00016087642 та №00016087419 про те, шо ОСОБА_3 та ОСОБА_13 є рідними сестрами, а також дані з Державного реєстру № 00015965176 про шлюб баби та діда ОСОБА_1, де баба позивача ОСОБА_5 зазначена за національністю полькою.

В свою чергу відповідачем не враховано зазначених обставин та вимог законодавства при прийнятті рішення, викладеному у висновку № 78 про внесення змін, доповнень до актового запису від 12.05.2016 в частині відмови у зміні національності матері «українка» на «полька» в актовому записі про народження батька позивача № 12, складеному 15.05.1948 виконавчим комітетом Ковалівської сільської ради Васильківського району Київської області, а тому останнє підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Враховуючи те, що позивач бажає внести зміни до актового запису про народження свого батька ОСОБА_2 № 12, складеного 15.05.1948 виконавчим комітетом Ковалівської сільської ради Васильківського району Київської області, шляхом зміни національності матері «українка» на «полька», суд приходить до переконання про обґрунтованість даної позовної вимоги.

Згідно з п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" від 07.07.1995 року № 12 суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

Відповідно до Закону України "Про національні меншини" від 25.06.1992 року № 2494-ХІІ громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Згідно положень ч. 1 ст. 13 вказаного вище Закону громадяни, які належать до національних меншин, вільні у виборі обсягу і форм здійснення прав, що надаються їм чинним законодавством, і реалізують їх особисто, а також через відповідні державні органи та створювані громадські об'єднання.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про національні меншини" громадяни, які належать до національних меншин, національні громадські об'єднання мають право у встановленому в Україні порядку вільно встановлювати і підтримувати зв'язки з особами своєї національності та їх громадськими об'єднаннями за межами України, одержувати від них допомогу для задоволення мовних, культурних, духовних потреб, брати участь у діяльності міжнародних неурядових організацій.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати висновок № 78 про внесення змін, доповнень до актового запису від 12.05.2016 в частині відмови у зміні національності матері «українка» на «полька» в актовому записі про народження батька позивача № 12, складеному 15.05.1948 виконавчим комітетом Ковалівської сільської ради Васильківського району Київської області.

3. Зобов'язати Солом'янський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 12, складеного 15.05.1948 виконавчим комітетом Ковалівської сільської ради Васильківського району Київської області, шляхом зміни національності матері «українка» на «полька».

Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Мазур