ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
06 березня 2017 року справа № 802/1473/16-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретаря судового засідання Бугари М.Р.,
за участю:
прокурора - Гальчинського С.О.,
представника позивача - Комар М.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Першого заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного до ОСОБА_3 про відшкодування витрат, пов'язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі,-
встановила:
До суду надійшла позовна заява Першого заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного до ОСОБА_3 про відшкодування витрат, пов'язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі в розмірі 109 779,98 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач не відшкодував в добровільному порядку витрати, пов'язані з його утриманням під час навчання в академії. Також, прокурором подана заява про зменшення позовних вимог від 12.10.2016 р. №12-4708вих-16, а саме стягнути з ОСОБА_3 заборгованість в розмірі 102 575,12 грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, адміністративний позов просили задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_3 навчався у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 03.08.2015 року по 30.08.2016 року.
Наказом начальника Академії від 03.08.2015 р. №177 (по стройовій частині) ОСОБА_3 зараховано у списки особового складу на 1-й курс навчання до Академії, поставлено на всі види забезпечення, призначено на посаду курсанта та зараховано на котлове забезпечення зі сніданку 04.08.2015 р.
Також, 03.08.2015 р. між Міністерством оборони України в особі начальника Академії Сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного та курсантом ОСОБА_3 укладено контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України.
15.08.2016 р. ОСОБА_3 було написано рапорт про відрахування його з числа курсантів Академії в зв'язку з небажанням продовжувати навчання та зобов'язання ним провести відшкодування вартості навчання.
Наказом начальника Академії від 29.08.2016 р. №103-КС (по особовому складу), у зв'язку з небажанням продовжувати навчання, молодшого сержанта ОСОБА_3 відраховано з числа курсантів.
Наказом начальника Академії від 30.08.2016 р. №207 (по стройовій частині) ОСОБА_3, у зв'язку з небажанням продовжувати навчання, відраховано з числа курсантів, знято з усіх видів забезпечення та виключено зі списків особового складу Академії. Цим же наказом, з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 964 від 12.07.2006 року «Про затвердження Порядку відшкодування курсантами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах» , визначено розмір витрат, пов'язаних з утриманням курсанта у вищому навчальному закладі, та які відповідачу необхідно відшкодувати, всього в сумі 109 779 грн.
Вирішуючи спір, суд керується наступними положеннями чинного законодавства.
У відповідності до п. 2 ст. 121 Конституції України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави у суді у випадках, визначених законом.
Згідно з положеннями ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) прокурор здійснює у суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу. Прокурор, який звертається до адміністративного суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Частиною 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Пунктом 15 статті 3 КАС України визначено, що поняття "публічна служба" включає в себе і військову службу.
Пунктами 2, 5 частини 2 статті 17 КАС України визначено, що спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, а також спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до ст. ст. 9 та 9-1 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно та продовольчі пайки.
Пунктом 10 статті 25 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" передбачено, що особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п'яти років після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу відповідно до пунктів "е", "є", "ж", "и" частини 6 статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці навчальні заклади, витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.
У відповідності до вимог п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку відшкодування курсантами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах" № 964 від 12.07.2006 року, визначено механізм відшкодування курсантами в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку відшкодування курсантами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах" № 964 від 12.07.2006 року, відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов'язаних з грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням, перевезенням до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та у зворотному напрямку, а також оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв.
Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку відшкодування курсантами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах" № 964 від 12.07.2006 року, сума відшкодованих витрат зараховується до спеціального фонду державного бюджету і використовується відповідно до кошторису Міноборони.
Відповідно до п. 1.1 спільного наказу Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України, Управління Державної охорони України, Служби безпеки України № 419/831/240/605/537/219/534 від 16.07.2007 "Про затвердження Порядку розрахунку витрат, пов'язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах" (далі - Порядок розрахунку витрат), порядок розрахунку витрат, пов'язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах розроблено з метою впорядкування діяльності посадових осіб та органів військового управління щодо відшкодування курсантами, які проходять підготовку на посади осіб офіцерського складу, пов'язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі, військовому навчальному закладі, у разі дострокового розірвання контракту про проходження військової служби (навчання) через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість.
За приписами п.2.1.1 Порядку розрахунку витрат витратами на грошове забезпечення є отримане курсантом щомісячне грошове забезпечення за весь період навчання, яке визначається з посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу та надбавки), передбачених чинним законодавством для цієї категорії військовослужбовців. Фактичні дані беруться з розрахункових відомостей та інших передбачених документів, що підтверджують виплату щомісячного грошового забезпечення курсанту.
Відповідно до п.2.1.2 Порядку розрахунку витрат витратами на продовольче забезпечення є витрати, пов'язані із забезпеченням курсанта продовольством згідно з нормами харчування, які провадяться на підставі довідки-розрахунку, складеної начальником продовольчої служби.
Згідно п.2.1.4. Порядку розрахунку витрат витратами на медичне забезпечення є витрати, пов'язані з наданням медичної допомоги, у тому числі стоматологічної, безпосередньо у ВНЗ, та вартість лікування у військових госпіталях.
Відповідно до п.2.1.6. Порядку розрахунку витрат до спожитих курсантом ВНЗ комунальних послуг та енергоносіїв належать тепло, гаряча та холодна вода, водовідведення та електроенергія.
Як встановлено судом, за відповідачем дійсно рахується заборгованість з відшкодування витрат, пов'язаних з його утриманням в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного за період з 03.08.2015 року по 30.08.2016 року в сумі 109 779,98 грн., що підтверджується матеріалами адміністративної справи.
Як зазначено в досліджених судом довідках - розрахунках витрати, пов'язані з утриманням відповідача в Національній академії сухопутних військ за період з 03.08.2015 року по 30.08.2016 року, складаються із:
- 96 978 грн. 50 коп. грошового забезпечення;
- 12 680 грн. 58 коп. продовольчого забезпечення;
- 120 грн. 90 коп. медичного забезпечення.
З вказаною довідкою - розрахунком відповідач буд ознайомлений та зобов'язався сплатити вказану суму на користь позивача в строк до 30.09.2016 року. Проте, фактично вказана сума в повному обсязі відповідачем не сплачена.
Як вбачається з довідки №823/Фес від 23.09.2016 р. ОСОБА_3 добровільно відшкодовано готівкою через касу Національної академії кошти в сумі 7 204, 86 грн.
Таким чином, загальна сума витрат, пов'язаних з утриманням відповідача в Національній академії сухопутних військ, станом на час розгляду справи, складає 102 575,12 грн.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Представник відповідача жодних доказів на спростування вірності розрахунків позивача чи обґрунтованості його позовних вимог суду не надав.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_3 на користь Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного витрати, пов'язані з його утриманням у зазначеному вищому навчальному закладі у розмірі 102 575,12 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено та підписано 13.03.2017 року.
Суддя Братичак У.В.