про повернення позовної заяви
16 лютого 2017 року № 810/4283/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Юнкомсервіс» до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
до суду звернулось ТОВ «Юнкомсервіс» до Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 23.12.2016 позовну заяву було залишено без руху, встановлено спосіб та строк для усунення її недоліків до 27.01.2017. Позивачу було запропоновано надати суду належним чином оформлену позовну заяву у кількості примірників, відповідно до кількості осіб, які братимуть участь у справі (один з яких для суду), яка відповідає вимогам, встановленим ст. 106 КАСУ, зокрема, із зазначенням засобів зв'язку і адреси електронної пошти позивача; оригіналу документа про сплату судового збору за п'ять вимог немайнового характеру з урахуванням висновків суду у відповідності до Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір»; доказів, якими обґрунтовуються позовні вимоги та підтверджується кожна обставина справи, зокрема перед усім іншим, усіх документів, які стали підставами протиправності дій відповідача або зазначити причину неможливості їх подання або надання доказів, що позивач звертався до відповідача за отриманням певних документів і йому було відмовлено.
30.01.2017 р., від представника позивача в порядку виконання вимог ухвали суду від 23.12.2016 р. до суду були подані матеріали, серед яких заява про уточнення заявлених позовних вимог, уточнений адміністративний позов в двох примірниках та квитанція про сплату судового збору № 17104789 від 26.01.2017 в сумі 1378, 00 грн.
З наданих суду доказів не вбачається, що позивачем виконані вимоги ухвали, з урахуванням того, що фактично він сплатив судовий збір за дві (2) вимоги немайнового характеру, в той час як їх заявлено п'ять.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (зі змінами та доповненнями), у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Щодо заяви позивача про уточнення позовних вимог та поданого уточненого адміністративного позову, суд наголошує, що згідно з ч. 1 ст. 51 КАСУ позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 137 КАСУ, позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу. Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про прийняття заяви про зміну позовних вимог, окремо не оскаржується.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАСУ, судовий розгляд адміністративної справи здійснюється в судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі, після закінчення підготовчого провадження.
Так, ч. 1 ст. 110 КАСУ передбачено, що підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що право на зміну позовних вимог в частині їх зменшення позивачу надано лише під час судового розгляду справи, тобто після того як буде відкрито провадження.
Такий форма позовної заяви як "уточнена" чинним КАСУ не передбачена та в адміністративному праві не використовується.
На стадії вирішення питання чи відкритивати провадження за поданою позовною заявою чи ні, позивач наділений лише правом або відкликання поданої позовної заяви (п.2 ч.3 ст.108 КАСУ) або на виконання вимог суду щодо усунення недоліків поданої позовної заяви, в тому числі і в частині сплати судового збору.
Нормами ст. 107 КАСУ суд не наділений процесуальною компетенцією на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі розглядати заяви про зменшення (збільшення) розміру позовних вимог або їх зміну. Перелік дій судді на цій стадії чітко визначений ст.107 КАСУ.
Отже, подання позивачем "уточненого" адміністративного позову з урахуванням зменшених позовних вимог свідчить про невиконання ухвали суду від 23.12.2016, що має своїм наслідком повернення поданої заяви разом з усіма доданими до неї документами.
Керуючись ст.ст. 108, 160, 165 КАСУ, суд
позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Юнкомсервіс» до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - повернути позивачу разом із усіма доданими до неї матеріалами.
Копію ухвали надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Брагіна О.Є.