ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" березня 2017 р. Справа № 809/265/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Дубінській І.В.,
за участю: позивача - ОСОБА_1, представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни про визнання протиправними та нечинними рішень та зобов'язання вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни про визнання протиправними та нечинними рішень від 29.10.2015, оформленого протоколом №20, від 31.03.2016, оформленого протоколом №5, від 11.11.2016, оформленого протоколом №9 в частинах та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовано тим, що зазначення відсутності наказів про відрядження ОСОБА_1 до м. Сватове, Луганської області, встановлення нетривалого перебування ОСОБА_1 в зоні антитерористичної операції, встановлення недостатності доказів участі ОСОБА_1 в бойових діях, неналежного оформлення посвідчення про відрядження та книги нарядів №528/14, як причини відмови у наданні статусу учасника бойових дій є необґрунтованими. Водночас вказує, що направлення матеріалів щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій на доопрацювання, є перешкоджанням реалізації права на отримання статусу учасника бойових дій, тому вважає, що оскаржувані рішення слід визнати протиправними та нечинними та зобов'язати розглянути в місячний строк з дня надходження з Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області матеріалів щодо надання позивачу учасника бойових дій та прийняти відповідне рішення.
Позивач заявлені вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та письмовому поясненні (а.с.53-62).
Відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечив, з мотивів, викладених у запереченні (а.с.32-36). Просив у задоволенні позву відмовити та справу розглянути за відсутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
З 25.08.1998 по 06.11.2015 ОСОБА_1 перебував на службі в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 29.07.2016 в Національній поліції України (а.с.12).
Наказом №525 о/с від 07.10.2014 з метою забезпечення належного виконання завдань, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом», несення служби з охорони громадського порядку в районах проведення антитерористичної операції та оперативно-розшукових заходів, з розкриття тяжких та особливо тяжких злочинів, у відповідності до наказу Міністерства внутрішніх справ України №1751 о/с дск від 02.09.2014 та службових телеграм №7/1-6442 від 02.09.2014, №7/1-7461 від 07.10.2014, наказано майора міліції ОСОБА_1, оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків управління Міністерства внутрішніх справ України відрядити з 08.10.2014 по 06.10.2014 терміном на тридцять календарних діб до Харківської області та зони антитерористичної операції (а.с.13).
29.10.2015, Комісією Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ, керуючись пунктом 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постаново Кабінету Міністрів України №413 від 20.08.2014 ухвалено направити матеріли щодо надання статусу учасника бойових дій майору міліції ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області на доопрацювання, що оформлено протоколом №20 (а.с.38).
Згідно протоколу №5, 31.03.2016 Комісією Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (учасниками війни) також, керуючись пунктом 6 вказаного Порядку, ухвалено направити матеріли щодо надання статусу учасника бойових дій майору міліції ОСОБА_1 до Головного управління Національній поліції в Івано-Франківській області на доопрацювання (а.с.39).
Також, Комісією Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (учасниками війни), керуючись пунктом 6 Порядку №413, 11.11.2016 (протокол №9) ухвалено повернути на доопрацювання матеріли щодо надання статусу учасника бойових дій майору міліції ОСОБА_1 через Національну поліцію України до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, як такі, що не містять достатні докази про безпосередню участь у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення відповідно до пункту вказаного Порядку (а.с.37).
Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно із пунктом 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №413 від 20.08.2014.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.
Пунктом 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення передбачено, що комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Рішення від 29.10.2015, оформлене протоколом №20 та рішення від 31.03.2016, оформлене протоколом №5 прийняті з посиланням на пункт 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, однак жодних підстав для застосування даної норми у протоколах не зазначено.
Рішенням від 11.11.2016, оформленим протоколом №9, керуючись пунктом 6 Порядку №413, повернуто на доопрацювання матеріли щодо надання статусу учасника бойових дій позивачу, як такі, що не містять достатні докази про безпосередню участь у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення відповідно до пункту 4 вказаного Порядку, в якому визначено перелік документів, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, однак у вказаному рішенні не міститься мотивів прийняття такого рішення та не вказано в чому саме недотримано пункт 4 Порядку.
У запереченні відповідач підставою вищевказаних повернень на доопрацювання матеріалів щодо надання статусу учасника бойових дій зазначає неналежне оформлення посвідчення про відрядження №29/9 та книги нарядів, однак мотивування заперечень не спростовує відсутності обгрунтувань у вказаних рішеннях.
Слід зазначити, що вказані неточності та оформлення документів не є такими, що не дають змоги встановити факт перебування позивача в зоні проведення антитерористичної операції. Крім цього, факт перебування позивача в зоні проведення антитерористичної операції встановлений рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 30.06.2015 по справі № 344/8796/15-ц, яке набрало законної сили 17.07.2015
Згідно вказаного рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області по справі №344/8796/15-ц, з травня 2014 року по січень 2015 року ОСОБА_1 перебував на посаді оперуповноваженого відділу БНОН УМВС України в Івано-Франківській області та мав спеціальне звання майор міліції, а з 08.10.2014 по 06.11.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (а.с.18-19).
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких обставин, слід зобов'язати Комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (учасниками війни) розглянути матеріли щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 та прийняти рішення відповідно до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №413 від 20.08.2014, з врахуванням обставин, встановлених судом при розгляді даної справи та рішень Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 30.06.2015 по справі №344/8796/15-ц та від 12.06.2015 по справі №344/7903/15-ц, які набрали законної сили (а.с.17-19).
Разом з цим, судом встановлено, що у оскаржуваних рішеннях не зазначалося таких обставини, як відсутність наказів про відрядження ОСОБА_1 до м. Сватове, Луганської області, встановлення нетривалого перебування ОСОБА_1 в зоні антитерористичної операції, встановлення недостатності доказів участі ОСОБА_1 в бойових діях, неналежного оформлення посвідчення про відрядження та книги нарядів №528/14, тому визнання протиправними та нечинними рішень від 29.10.2015, оформленого протоколом №20, від 31.03.2016, оформленого протоколом №5, від 11.11.2016, оформленого протоколом №9 в цих частинах є безпідставним, тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни розглянути матеріали щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та прийняти рішення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №413 від 20.08.2014.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 13.03.2017.